Męczennica cielista

25/10/2014

passifloraPassiflora incarnata – gatunek rośliny z rodziny Passifloraceae. Występuje w tropikalnych lasach obydwu Ameryk. U nas jest uprawiana jako roślina ozdobna. Niestety nie zimująca w gruncie lub w wyjątkowych sytuacjach, czyli w ciepłe zimy, po okryciu. Należy każdorazowo przechowywać ją w pomieszczeniu gdzie minimalna temperatura to 2- 5 st. C. i oczywiście zimą ograniczyć podlewanie.


Reklama

Passiflorę wielokrotnie traktuję jak roślinę jednoroczną. Kupuję młode sadzonki i sadzę do gruntu. Pozostawiam na zimę, wiosną sadzę nowe. Ostatnio jeszcze używaliśmy jej pod koniec listopada, rośnie więc świetnie i znosi chłodne noce.

W naturze jest pnączem teoretycznie wieloletnim, tworzącym gęste pędy dorastające do 10 metrów długości. Wspina się dzięki wąsom czepnym wyrastającym z kątów liści. Kwiaty ma lekko pachnące od białych po fioletowe, o szerokości 7-9 cm. Mają charakterystyczną, typową dla męczennicy budowę. Wyrastają pojedynczo w kątach liści i otoczone są od dołu 3-listkową okrywą. Mają krążkowate, silnie rozwinięte dno kwiatowe, 5-działkowy kielich, 5-płatkową koronę i złożony z trzech okółków przykoronek. Najbardziej zewnętrzny z tych okółków ma postać kolorowych nitek, wewnętrzny zaś przylega do androgyneforu, na szczycie którego znajduje się pięć pręcików otaczających jeden słupek z trójdzielnym znamieniem. Od budowy kwiatu pochodzi polska nazwa Męczennica, ponieważ odnajdujemy w niej symbole Ukrzyżowania Pańskiego: trójdzielny słupek przypominający gwoździe i przykoronek symbolizujący koronę cierniową.

Passiflora jest rośliną leczniczą, ma działanie uspokajające. W doświadczeniach przeprowadzanych na zwierzętach stwierdzono, że męczennica neutralizuje pobudzający wpływ amfetaminy, stąd stosowanie jej w leczeniu narkomanii i alkoholizmu. Najczęściej stosowana jest w stanach pobudzenia nerwowego czy w zaburzeniach czynności serca wywołanych bodźcami emocjonalnymi.

Florystycznie jest genialna do wijącego ruchu na wieńcu oraz w okrągłych kompozycjach… nawet z kapustą.

passiflora2

passiflora3

passiflora4

passiflora6

passiflora5

passiflora7

passiflora8

foto Przemysław Tomczyk
O autorze

Katarzyna Greta Grondkowska

Dyplomowana Mistrzyni Florystyki, właścicielka szkoły florystycznej Gretaflowers. Od wielu lat działam na rynku polskim szkoląc kolejne pokolenia. Na swojej ścieżce rozwoju florystycznego czerpałam z doświadczeń i mądrości moich nauczycieli. Andreas Faber, Gregor Lersch, Robert Miłkowski, Mariola Miklaszewska, Doreen Sider to moi przewodnicy w drodze do miejsca, w którym aktualnie jestem. Gretaflowers Szkoła Florystyczna to nie tylko szkoła, nie tylko kursy, nie tylko miejsce zdobywania wiedzy, ale także spotkanie z człowiekiem, wymiana doświadczeń, dzielenie się rozwiązaniami.