Męczennica cielista

25/10/2014 0

passifloraPassiflora incarnata – gatunek rośliny z rodziny Passifloraceae. Występuje w tropikalnych lasach obydwu Ameryk. U nas jest uprawiana jako roślina ozdobna. Niestety nie zimująca w gruncie lub w wyjątkowych sytuacjach, czyli w ciepłe zimy, po okryciu. Należy każdorazowo przechowywać ją w pomieszczeniu gdzie minimalna temperatura to 2- 5 st. C. i oczywiście zimą ograniczyć podlewanie.

Passiflorę wielokrotnie traktuję jak roślinę jednoroczną. Kupuję młode sadzonki i sadzę do gruntu. Pozostawiam na zimę, wiosną sadzę nowe. Ostatnio jeszcze używaliśmy jej pod koniec listopada, rośnie więc świetnie i znosi chłodne noce.

W naturze jest pnączem teoretycznie wieloletnim, tworzącym gęste pędy dorastające do 10 metrów długości. Wspina się dzięki wąsom czepnym wyrastającym z kątów liści. Kwiaty ma lekko pachnące od białych po fioletowe, o szerokości 7-9 cm. Mają charakterystyczną, typową dla męczennicy budowę. Wyrastają pojedynczo w kątach liści i otoczone są od dołu 3-listkową okrywą. Mają krążkowate, silnie rozwinięte dno kwiatowe, 5-działkowy kielich, 5-płatkową koronę i złożony z trzech okółków przykoronek. Najbardziej zewnętrzny z tych okółków ma postać kolorowych nitek, wewnętrzny zaś przylega do androgyneforu, na szczycie którego znajduje się pięć pręcików otaczających jeden słupek z trójdzielnym znamieniem. Od budowy kwiatu pochodzi polska nazwa Męczennica, ponieważ odnajdujemy w niej symbole Ukrzyżowania Pańskiego: trójdzielny słupek przypominający gwoździe i przykoronek symbolizujący koronę cierniową.

Passiflora jest rośliną leczniczą, ma działanie uspokajające. W doświadczeniach przeprowadzanych na zwierzętach stwierdzono, że męczennica neutralizuje pobudzający wpływ amfetaminy, stąd stosowanie jej w leczeniu narkomanii i alkoholizmu. Najczęściej stosowana jest w stanach pobudzenia nerwowego czy w zaburzeniach czynności serca wywołanych bodźcami emocjonalnymi.

Florystycznie jest genialna do wijącego ruchu na wieńcu oraz w okrągłych kompozycjach… nawet z kapustą.

passiflora2

passiflora3

passiflora4

passiflora6

passiflora5

passiflora7

passiflora8

foto Przemysław Tomczyk
O autorze
Katarzyna Greta Szymkowiak

Katarzyna Greta Szymkowiak

Dyplomowana Mistrzyni Florystyki, właścicielka szkoły florystycznej Gretaflowers. Od wielu lat działa na rynku polskim szkoląc kolejne pokolenia. Wicemistrz Polski na VIII Międzynarodowych Mistrzosostwach Florystycznych Polski. Właścicielka Kwiaciarni i marki ślubnej So Nice- dekoracje ślubne.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o