O kwiatach w Nowym Jorku

19/11/2011

Odwiedzając poszczególne hurtownie kwiatów na Manhattanie można spotkać najbardziej wyszukane gatunki i odmiany roślin. Najważniejsze oczywiście są róże, we wszystkich kolorach. Większym niż w Polsce zainteresowaniem cieszą się róże lawendowe, fioletowe, zielone czy brązowe. O popularności królowej kwiatów świadczy fakt że są hurtownie które oferują tylko ten rodzaj. Po różach w dalszej kolejności najlepiej sprzedają się chryzantemy, goździki, alstremerie, lilie, tulipany, gerbery, gipsówka, mieczyki, irysy, lwie paszcze, cięte storczyki, ostróżki i eustomy. Dalsze miejsca w rankingu sprzedaży zajmują różnorodne rośliny stanowiące rolę atrakcyjnych dodatków. Wśród nich, obok tradycyjnych gatunków, są prawdziwe rarytasy. Przykładem mogą być cięte kwiaty z rodzaju Cyrtanthus. To bardzo piękna roślina o ozdobnych, delikatnych kwiatach. W jednej z hurtowni widziałem Cyrtanthus barwy pomarańczowej, żółtej i czerwonej. W innym miejscu moją uwagę zwróciły białe kwiatostany Baccharis halimifolia, ostatnio coraz częściej dostępne także na europejskich giełdach, doskonałe do bukietów. Cennym uzupełnieniem oferty dla nowojorskich florystów są egzoty, sprowadzane z Ameryki Środkowej helikonie, alpinie, imbiry, bastony, z Afryki majestatyczne protee, a z Azji dendrobium i różnokolorowe mokary.


Reklama


Niezwykłe kwiatostany rodzaju Cyrtanthus


Doskonały do bukietów Baccharis halimifolia

Gdy porównać zainteresowanie roślinami żywymi i sztucznymi, widać że te ostatnie w USA znajdują dość dużą grupę odbiorców. Pod tym kątem Nowy Jork nie odbiega od np. Rzymu czy Barcelony, gdzie zdarzają się kwiaciarnie, w których kwiatów sztucznych jest więcej niż żywych. Za to jedną z widocznych różnic w asortymencie dodatków między Europą a Stanami jest olbrzymi wybór stosowanych we florystyce drzew i krzewów. Najpopularniejsze jesienią są pędy jabłoni, nieraz 2-3 metrowej długości, pokryte miniaturowymi owocami. Na rynku znajdują się odmiany o różnym kształcie i barwie. Wykorzystywane są do tworzenia imponujących kompozycji dekorujących recepcje wieżowców czy wielkich gmachów. Z innych roślin zdrewniałych warto wymienić magnolię wielkokwiatową o eleganckich, ciemnozielonych i błyszczących liściach. Bardzo ciekawe są pokryte jaskrawoczerwonymi owocami i liśćmi pędy gatunku Nandina domestica nazywanego niebiańskim, świętym bambusem. W handlu popularne są także pędy dławisza amerykańskiego pochodzące od żeńskich okazów tej rośliny. Są bardzo dekoracyjne teraz ze względu na żółtopomarańczowe torebki z nasionami otoczonymi karminowoczerwoną osnówką.


Owocujące pędy jako atrakcyjne dodatki

Co do roślin doniczkowych to czołowe miejsce w rankingu sprzedaży zajmują, podobnie jak na Starym Kontynencie, storczyki. Najważniejszy jest rodzaj falenopsis ale bez problemu można nabyć rzadsze okazy, jak Psychopsis papilio. Oprócz orchidei floryści mają możliwość wyboru różnych sukulentów, bromelii, palm i paproci. Dla koneserów też coś można znaleźć. Na przykład spotkałem mało jeszcze u nas znany eukomis. W Europie doniczkowe eukomisy ozdobne są głównie z jednego kwiatostanu o białozielonych kwiatach. W Nowym Jorku eukomisy miały kwiaty barwy ciemnobordowej i dodatkowo posiadały kilka rozwiniętych kwiatostanów w doniczce tworzą niezapomniane wrażenie.


Osobliwy Eucomis w doniczkach


Z rodziny storczykowatych Psychopsis papilio

Tekst: Piotr Salachna
Zdjęcia: Rafał Piechocki

O autorze

Piotr Salachna

Profesor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Założyciel i kierownik Podyplomowych Studiów Florystyka na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, doktor z zakresu roślin ozdobnych, dyplomowany mistrz florystyki, międzynarodowy sędzia florystyki.