Parę słów o mistrzostwach

27/02/2012

Właśnie zakończyły się VII Międzynarodowe Mistrzostwa Florystyczne Polski. Do rywalizacji o mistrzowskie tytuły przystąpiło 11 seniorów oraz 4 juniorów. Mistrzem Polski został Piotr Sekunda, który zdobył w punktacji ogólnej 323,3 p. na 400 możliwych. Drugie miejsce i tytuł Wicemistrza Polski otrzymał Tomasz Max Kuczyński. Przegrał zaledwie jednym punktem ! (322,3 p.). Trzecie miejsce i tytuł II Wicemistrza Polski zdobyła Monika Kudłacz (316,7 p.). Najgorsze dla zawodnika, czwarte miejsce przypadło Annie Kłobus (273,3 p.). W grupie juniorów punktacja była następująca: Monika Łątka – 235,7 p. (Mistrz Polski), Agnieszka Czech – 223,0 p. (I Wicemistrz), Michał Nica – 188,3 (II Wicemistrz Polski). Czwarte miejsce w kategorii juniorów zdobył Mateusz Wasak, któremu do trzeciego miejsca zabrakło tylko 1,3 p. na 300 możliwych. Niezależnie od zajętego miejsca WSZYTKIM SENIOROM I JUNIOROM należą się wielkie słowa uznania, za zaangażowanie, trud, poniesione koszty. Piękne jest to, że każdy uczestnik pokazał coś innego. Czasem były prace nie mieszczące się w sztywnych ramach regulaminu i systemu oceny ale za to wolne, radosne, pozbawione schematów, prawdziwe.


autor: Piotr Sekunda (fragment pracy w kat. Stół dla Kibiców Euro 2012)

Mistrzostwa dla grupy seniorów rozpoczęły się 23. lutego od pracy głównej „Emocje EURO 2012” na przygotowanie której każdy uczestnik miał 3,5 godziny. Najlepszą okazała się propozycja Tomka Kuczyńskiego. Jego interpretacja była największą przestrzenią florystyczną, fantazyjnie rozciągniętą formą nawiązującą do naprężeń w siatce bramki, do których dochodzi gdy wpada piłka. Rolę piłki odgrywały oczywiście rośliny, bardzo inteligentnie dobrane, o graficznym oddziaływaniu, w tym unikatowa Bulbinella. Całość podbita fotosem prezentującym radość kibiców. Praca oparta była na oryginalnej konstrukcji z folii i została oceniona na 91,7 punktów (jak się później okazało była to najwyżej oceniona praca spośród wszystkich na mistrzostwach ). Drugie miejsce za pracę główną zdobył Piotr Sekunda (86,0 p.), trzecie Monika Kudłacz (82,7 p.).

Następnego dnia seniorzy i juniorzy zaczęli konkurs od dekoracji stołu. Temat brzmiał „Stół dla kibiców Euro 2012”. Zawodnicy zgodnie z regulaminem mieli za zadanie w ciągu 2 godzin wykonać kompozycję w taki sposób, aby umożliwiała swobodne spożycie posiłku przez dwie osoby. Poza tym każdy uczestnik musiał wyeksponować obok pracy krótką informację o wybranej drużynie. Najwyżej ocenione zostały dwa stoły: Moniki Kudłacz i Piotra Sekundy (po równo 85,7 p.). Monika wymyśliła bardzo sympatyczną modyfikację znanej gry świetlicowej piłkarzyki. W rolę tradycyjnych figurek wcieliły się wyszukane gatunki roślin, końce pędów były zanurzone w podświetlonej tafli wody. Pracę cechowały niezwykłe przejścia kolorystyczne użytych materiałów oraz filigranowość w prowadzeniu i przenikaniu się wzajemnym linii i grup. Piotr zaprezentował dekorację stołu dla drużyny Włoch złożoną z dwóch części. Najpierw stworzył monumentalną kompozycję z kilkuset goździków w stylizowanym na oryginale pucharze, który zostanie wręczony finalistom EURO 2012. Goździk symbolizuje zwycięstwo, jest kwiatem bogów i jest mocno związany historycznie z południem Europy. Drugą część stołu Piotra stanowiły równolegle prowadzone kwiaty, pędy i liście w probówkach zamocowanych w bardzo ciekawy sposób. Był to koktajl egzotycznych barw, kształtów, płaszczyzn. Po stole Moniki i Piotra najlepiej ocenionym był stół Tomka Kuczyńskiego (77,0 p.). W grupie juniorów dekorację stołu wygrała Monika Łątka (83,7 p. !!!), kolejne miejsca przypadły Agnieszce Czech (78,3 p.) oraz Mateuszowi Wasakowi (63,0 p.)

Trzecim zadaniem był bukiet ślubny/ozdoba ślubna. Konkurencję wygrała Monika Kudłacz (82,3 p.). W ciągu zaledwie 60 minut wyczarowała bardzo pracochłonny bukiet, precyzyjnie nakłuwając i klejąc na przygotowaną wcześniej bazę masę drobnego elementu roślinnego. Jej bukiet był czysty, lekki, wygodny w użyciu. Kolejne miejsca zajęły bukiety Piotra Sekundy (80,7 p.) i Tomka Kuczyńskiego (78,3 p.). W grupie juniorów najlepszy bukiet był autorstwa Moniki Łątki (76,7 p.), następnie Agnieszki Czech (74,0 p.) i Michała Nica (56,3 p.)

Ostatnią konkurencją dla wszystkich uczestników była niespodzianka. Należało wykonać bukiet do ręki dla Janusza Korczaka. Materiał dostarczył organizator. Spośród seniorów najlepiej ocenieni byli Tomasz Iwanow (76,0 p.), Tomasz Kuczyński (75,3 p.) i Piotr Sekunda (71,0). U juniorów kolejność wyglądała następująco: Monika Łątka (75,3 p.), Michał Nica (73,3 p.), Mateusz Wasak (71,0 p.).

Moim zdaniem były to mistrzostwa udane dla polskiej florystyki. Jak pokreślił przewodniczący jury Jaap Ensink poziom umiejętności polskich florystów z roku na rok rośnie. Polska posiada wiele utalentowanych florystów, świetnie wykształconych, przygotowanych do uczestnictwa w najważniejszych konkursach i mistrzostwach. Nowym MISTRZOM POLSKI życzę samych sukcesów!!!


autor: Monika Łątka (fragment pracy w kat. Stół dla Kibiców Euro 2012)


autor: Monika Kudłacz (kat. Stół dla Kibiców Euro 2012)


autor: Mateusz Wasak (kat. Stół dla Kibiców Euro 2012)


autor: Piotr Warliński (kat. Emocje Euro 2012)

zdjęcia: Rafał Piechocki

O autorze
Piotr Salachna

Piotr Salachna

Założyciel i kierownik Podyplomowych Studiów Florystyka na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, doktor z zakresu roślin ozdobnych, dyplomowany mistrz florystyki, międzynarodowy sędzia florystyki.