Róża – symbol miłości

09/02/2015

Bez wątpienia kwiatem symbolizującym uczucie miłości jest czerwona róża. Kwiat ten doskonale wyraża uczucia oraz emocje i dlatego wciąż będzie najważniejszym we florystyce walentynkowej i ślubnej.


Reklama

Od najdawniejszych czasów róża należała do najpiękniejszych kwiatów. Wierzono, że narodziła się z piany morskiej wspólnie z boginią Afrodytą i dlatego była jej przeznaczona. Była to róża o białych kwiatach. Czerwona róża powstała, gdy bóg miłości oblał białe kwiaty winem. Inna historia opowiada, że zrodziła się z krwi Adonisa. Grecka poetka Safona w VI w. p.n.e jako pierwsza nazwała różę „królową kwiatów”. W antycznym Rzymie z róż tworzono wieńce i girlandy dekorujące uroczystości. Ekscentrycznym pomysłem w tamtych czasach było zrzucanie z wysokości płatków róż na gości. Podobno na uczcie zorganizowane przez nastoletniego władcę Heliogabala spadających płatków było aż tyle, że  goście się zadusili.

W okresie początku chrześcijaństwa róża związana z kultem Afrodyty i Erosa popadła w niełaskę. Dopiero około 530 roku święty Medard ustanawiając w Salency święto róży (święto niewinnych dziewcząt nazywanych rosiere) przywrócił jej należyta pozycję. Jako „Rosa mystica” róża stała się atrybutem Marii Dziewicy.

W wyniku setek lat hodowli i uprawy powstało mnóstwo pięknych odmian róż, różniących się barwą, wypełnieniem kwiatów, zapachem, pokrojem i zastosowaniem. Szczególnie poszukiwane przez florystów są odmiany o nietypowych barwach, jak różowofioletowa ‘Maritim’, w stylu Vintage sinofioletowa ‘Amnesia’ czy brązowa ‘Marakesh’, a także urzekające róże angielskie Davida Austina. Wielką gratką jest zdobycie róż ozdobnych głównie z kolczastych pędów! Przykładem jest pochodząca z Chin Rosa omeiensis formapteracantha (zaliczana jako podgatunek Rosa sericea).

czerwona róża

Róże były tematem przewodnim na czwartym zjeździe słuchaczek V edycji Podyplomowych Studiów Florystyka prowadzonych na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Młode adeptki sztuki florystycznej wykonywały pojedyncze ozdoby róż i stylizowane bukiety na konstrukcjach, często w formie serca. Jako materiał dekoracyjny używano piór, szkieletowanych liści figowca, nasion z drzewa Oroxylum, a także zmysłowych, czarnych koronek. Wszak walentynki to czas na miłość!

O autorze

Piotr Salachna

Profesor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Założyciel i kierownik Podyplomowych Studiów Florystyka na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, doktor z zakresu roślin ozdobnych, dyplomowany mistrz florystyki, międzynarodowy sędzia florystyki.