Świąteczny pokaz florystyczny na WGRO w Poznaniu to bardzo ważne wydarzenie w kalendarzu każdego florysty. Bardzo ważne wydarzenie w imprezach florystycznych Wielkopolski.
Kolejny raz mieliśmy okazję w Poznaniu na florystyczną ucztę. Te kwiatowe smakołyki serwowali nam Katarzyna Greta Szymkowiak oraz Piotr Marzec. Nie zabrakło wykwintnych dań kuchni florystycznej z dodatkiem lampek choinkowych, szyszek i igliwia. Na deser zaserwowali zimową florystykę ślubną. Och… czuję, że mój głód inspiracyjny został na pewien czas zaspokojony.
 

florystyka bożonarodzeniowa

florystyka bożonarodzeniowa

 
Ale zacznijmy od tego, że na Giełdzie w Poznaniu – na całe szczęście – się trochę pozmieniało. Wjazd na pokaz jest za okazaniem karty wjazdu lub biletu który dostaniemy przy wcześniejszej rejestracji. Zadeklarowanych na przyjazd było przeszło 800 osób. Tłum rozszedł się pomiędzy pokaz, który odbywał się na dolnym poziomie hali kwiatów żywych, a otwarte stoiska na hali dodatków florystycznych i kwiatów sztucznych. Takie niedzielne zakupy to udogodnienie dla osób które w tygodniu spieszą się, by już o 8-mej otworzyć swoje kwiaciarnie.

Nowa formuła pokazu sprawdziła się na tym pokazie w 100%. Pokaz był podzielony na trzy części, między nimi przerwy na kawkę, herbatkę i drożdżówkę. Floryści nie wykonywali prac na scenie. Prezentowali już gotowe prace. Omawiali technikę, dobór materiału oraz zastosowanie dekoracji do typu wnętrza. Przez taki sposób prezentacji nie czekaliśmy z 20 minut, aż florysta skończy pracę, ale oglądaliśmy ją już gotową. Niektórzy floryści zazwyczaj jak robią – to nie gadają… a jak gadają – to nic nie robią. Więc taka forma była szybka, skuteczna i większa była ilość prac którą mogliśmy zobaczyć.
 

florystyka bożonarodzeniowa

florystyka bożonarodzeniowa

 
W pierwszej i drugiej części pokazu były dekoracje świąteczne. Wianki, stroiki, dekoracje do powieszenia. Mało koloru, trzeba to przyznać. Wszystkie prace naturalne. Wykorzystywane różne rodzaje igliwia, owoce zanurzane w wosku, różne rodzaje eukaliptusa, gałęzie z porostem. Ale trzeba przyznać mocne trzymanie się jednego nurtu.

Humor prowadzących udzielał się wszystkim. Pełno było ciekawostek, przydatnych informacji. W ostatniej części pokazu Katarzyna Greta Szymkowiak na scenę wkroczyła… w SUKNI ŚLUBNEJ. Wywołało to ogromny aplauz. Pod ramię z Piotrem Marcem przeszli po wybiegu by stanąć pod ślubną bramą. Katarzyna miała wianek ślubny i bukiet ślubny w modnym stylu Boho. Robiło to wrażenie, a im dalej tym było ciekawiej. Bukiety bardzo naturalne… bardzo kwiatowe… każdy był inny, prawie każdy zrobiony inną techniką.
 

bukiet boho Katarzyna Greta Szymkowiak

bukiet boho Katarzyna Greta Szymkowiak

 
Nie każdemu się to podobało, bo takie bez koloru, takie bez bombek, takie bez brokatu… Ale tak jest zawsze. Jakby było kolorowo tu by mówili, że za pstrokato, że „nawalone”, że przedobrzone. Oj tam. Oj tam. Mi się podobało, że przynajmniej było spójnie. A wiadomo, że i mi się wszystkie prace nie podobały, ale były takie które bez wstydu postawiłbym na swoim stole i cieszyłbym nimi swoje oczy. A jeśli każdy z nas na pokazie znajdzie nawet kilka prac jakie mu się podobają, a jeszcze lepiej ZAINSPIRUJĄ, to pokaz taki trzeba uznać za bardzo udany i wartościowy. Bo dołożyć parę bombek to każdy może, ale żeby wpaść na pomysł aby wyciągnąć starą deskę i zrobić na tym dekorację na stół, to już nie każdy. Bo zżera nas rutyna, codzienny trud, więc jakoś trzeba się od tego oderwać i zrobić coś dla siebie. Nawet jeśli nic się z tego nie wniesie do swojej kwiaciarni to warto. Zrobić od czasu do czasu coś od tak… dla siebie. A z tego pokazu, moim zdaniem, można było wiele dla siebie „wyciągnąć”, a zarazem usiąść, popatrzeć… i się zrelaksować. Po prostu ucztować.

Świąteczne inspiracje na poznańskiej giełdzie WGRO

O autorze

Michał Nica

Absolwent Polskiej Szkoły Florystycznej. Pasję do kwiatów zaszczepiła mu mama. Istne "dziecko kwiaciarni". Jego zdaniem dobry florysta łączy umiejętności rzemieślnicze z artystyczną duszą. II Wice Mistrz Juniorów w 2012 r, zwycięzca konkursu na najlepszy bukiet ślubny na Targach Special Days i Gardenia w Poznaniu w 2015 r. Od 11 lat nierozłącznie związany z florystyką.