Zaproszenie do udziału w Europa Cup otrzymałam od polskich przyjaciół florystów i organizatorów tej najważniejszej imprezy kwiatowej. Dziękuję, że mogliśmy być tutaj z Wami w to kwiatowe święto! Serdecznie dziękuję za Waszą gościnność. W Katowicach pojawiłam się by zrealizować kwiatowy projekt towarzyszący Mistrzostwom Florystycznym.


Reklama

Jak powstał ten kwiatowy projekt? To są emocje i uczucia, które są w nas. To z nich powstał kwiatowy, kolorowy obraz, a potem jego forma. Kwiaty same w sobie tworzą niesamowite zestawienia. Pozostaje jedynie przemyśleć wszystkie aspekty techniczne i zebrać zespół ludzi o podobnych poglądach. Żaden projekt przecież nie wykona się sam, potrzebni są do niego podobnie czujący ludzie.

Projekt zrealizowałam z całą grupą ukraińskich florystów. Florystów, których życie odmieniła wojna. Wielu zostało rozsianych po Europie, dokąd wyjechali wraz ze swoimi dziećmi. Niektórzy zostali w Ukrainie i robią wszystko, aby tylko przeżyć. Nasi mężowie i bracia pozostali by bronić ojczyzny.

Koncepcja projektu

Inspiracją jest piosenka “Hej, sokoły”. Ukraina dzisiaj jest na całym świecie. Nasi wojownicy opuścili swoje domy by bronić ojczyzny. Nasze matki zabrały swoje dzieci do innych krajów, aby ratować naród. Naszym marzeniem jest powrót do domu, powrót do ojczyzny. Wygramy, wrócimy do naszych domów, odbudujemy nasze miasta, obsadzimy pola, a nasz naród odrodzi się na nowo.

Wróć sokole, wróć do domu…

Nasz projekt mówi o powrocie do domu. O tęsknocie za nim i chęcią połączenia się z najbliższymi. O powrocie w pola, gdzie każdy Ukrainiec spędzał swoje dzieciństwo. Mówi o sile i potędze naszych wojów, sokołów, którzy twardo stoją na swojej ziemi i będą jej bronić, bo ojczyzna to dom, rodzina, dzieci, pola, doliny, góry i rzeki.

Floryści, z którymi wspólnie stworzyliśmy kwiatowe pole to: Yeromenko Tetiana, Yeromenko Ruslan, Asieieva Oleksandra Ostropolets Liudmyla, Rubchenko Nataliia, Barabash Yuliia, Vintoniak Iryna, Lysenko Anastasiia, Furman Yevheniia, Panchenko Iryna Diadiushka Inna, Humenko-Veida Mariia, Okunevych Victoriia, Fedonchuk Kateryna, Blintsova Nataliia, Blintsov Olexandr, Rubchenko Alexandr, Barlow Alexandr.

Jestem bardzo wdzięczna mojemu zespołowi. Jesteście prawdziwymi wojownikami naszego florystycznego frontu. Z Wami można realizować najśmielsze projekty!

O autorze

Iryna Byelobrova

Prezes Stowarzyszenia Florystów Ukraińskich (Асоціація Українських Флористів). Trzydzieści lat w florystyce - to całe życie. Życie pełne kolorów, wrażeń, kształtów, emocji... Przyroda jest moim pierwszym i głównym nauczycielem. Syberyjskie lasy, kazachskie stepy, szwajcarskie Alpy, holenderskie wydmy, ukraińskie pola – to wszystko stało się źródłem inspiracji na całe moje życie.