Nie wszyscy wiedzą, że na takiej małej Litwie jest taka wielka florystyka. Takie  przedsięwzięcia możliwe są do zorganizowania tylko dzięki wspaniałym,  utalentowanym ludziom i… florystom jednocześnie!

„Weselna przestrzeń” to temat ostatnich majowych warsztatów, które odbyły się na Litwie pod okiem ojczystego guru florystyki – Marijusa Gvildysa i Sergejusa Zareckisa ze specjalnym udziałem białoruskiej florystki – Laury Białobrowik Sadowskiej.

Ten unikalny florystyczny projekt odbył się w przepięknej posiadłości położonej na północ od Kowna, zwanej „Babtyno Žemaitkiemio Dvaras” z XVI wieku, której wnętrza  stanowiły niepowtarzalne tło dla prac florystycznych, a urok otaczającej przyrody dostarczył potrzebnego natchnienia.
 

Dekoracje ślubne florystykaFoto za: Facebook/Julia Guseva

Dekoracje ślubne florystykaFoto za: Facebook/ Floristicplanet

Dekoracje ślubne florystykaFoto: Facebook/Julia Guseva

Obecni właściciele dworku otworzyli przestrzeń swojego domu dla sztuki i kultury, dlatego takie florystyczne spotkanie było możliwe do zorganizowania właśnie w tym miejscu.

 
Dekoracje ślubne florystyka
 

Organizatorzy specjalnie wybrali taki nowatorski format „szkolenia”. Głównym celem było przebywanie uczestników wraz z nauczycielami pod jednym dachem – jak jedna wielka rodzina. Pracując w ten sposób tworzy się swoista twórcza atmosfera, której nie da się osiągnąć prowadząc zajęcia zwykłym trybem dziennym lub zaocznym. Wspólne posiłki przy jednym stole owocowały dyskusjami na żywo, których to w obecnych czasach tak nam brakuje.

 

Sergejus Zareckis

 
„Ciepłe wieczory sprzyjały spotkaniom przy ognisku z kieliszkiem wina, z dala od zgiełku miast. Bez pośpiechu można było zapomnieć o kłopotach i swobodnie z otwartą głową poddać się florystycznym, twórczym rozmyślaniom” – opowiada Sergiej.

 

Marijus Gvildys

 

W warsztatach wzięli udział floryści z Litwy, Łotwy, Estonii, Rosji i Białorusi, a zajęcia odbyły się w trzech blokach tematycznych:

  • Tło w fotografii ślubnej
  • Florystyczne dekoracje stołów weselnych
  • Bukiet Panny Młodej

Dwa pierwsze zagadnienia poprowadzili Marjius z Sergiejem, którzy są florystami o szerokim profilu, a „Bukiet Panny Młodej” to temat, do którego specjalnie organizatorzy zaprosili Laurę jako florystkę, która eksperymentuje w tym obszarze używając różnych technik,  w tym autorskiej techniki „pod szkłem”.

 

Laura Belobrovik Sadovskaya

 

Laura nie do końca chciała podzielić się sekretem jej szklanych bukietów mówiąc, że najlepiej poznać ją w praktyce. Zaprasza więc wszystkich chętnych polskich florystów do Mińska na swoje warsztaty 🙂

 

bukiet ślubnyfoto: Julia Guseva

bukiet ślubnyfoto: Julia Guseva

bukiet ślubnyfoto: Julia Guseva


 

Dodatkowo na koniec każdego dnia uczestnicy mieli okazję porozmawiać z gośćmi wieczorów: fotografem Rolandasem Vaizgela oraz florystką Julią Gusievą.
 

Prace odbywały się w grupach. Foto: Facebook/ Olga Kasemets, Estonia.

 

Organizatorzy serię swoich warsztatów zaczęli od florystyki ślubnej bo sezon weselny właśnie się zaczął ale w przyszłości obiecują zorganizować Spotkania dotyczące innych tematów. Pomysłów jest wiele…

 

 

„Dobrze kiedy florysta może być nie tylko dobrym nauczycielem ale i organizatorem bo na takich imprezach bardzo liczy się  „atmosfera”, którą uda się osiągnąć. Łzy na pożegnanie i ciepłe słowa uczniów są tego dowodem „– wspomina Sergiej.

Zobacz więcej zdjęć w galerii: „Weselna przestrzeń”
 


W artykule wykorzystano fotografie i opisy  warsztatów z FB: Julii Gusevoj, Olga Kasemets, Laura Belobrovik Sadovskaya oraz osobisty wywiad z Sergiejusem Zareckisem.

 

O autorze
Magdalena Malikowska

Magdalena Malikowska

Absolwentka Studiów Leśnych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Od 2004 roku zaczęła interesować się florystyką. Prawie 8 lat spędziła na Dalekim Wschodzie Rosji pracując w jednych z najlepszych i największych kwiaciarni we Władywostoku. Uczestniczyła w wielu kursach, między innymi: kurs europejskich aranżacji kwiatowych w Międzynarodowej Szkole Florystyki "Nikol" w Moskwie, florystyki ślubnej z Peterem Hessem, duże formy z Mariolą Miklaszewską i inne.