2 i 3 kwietnia 2022 r., w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (Muzeum) odbędzie się XII edycja Wystawy Tulipanów, która w marcu 2020 roku została odwołana z powodu pandemii COVID-19 na tydzień przed. W roku 2021 r. odbyło się w zamian wystawy Tulipanowe Święto w Wilanowie online, a teraz ponownie kilka tysięcy kwiatów w kilkudziesięciu odmianach będzie można podziwiać na żywo.


Reklama

Tradycyjnie tulipany pochodzić będą od ogrodników ze Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych (SPORC), które jest współorganizatorem wystawy. W Oranżerii zaprezentowane zostaną różnorodne odmiany: od białych, przez żółte, różowe, pomarańczowe i czerwone, po bordowe i ciemnofioletowe, a także odmiany dwubarwne, o klasycznym kształcie kwiatów, ale także odmiany fryzowane (igiełkowe), pełne, liliokształtne i papuzie. Wystawa czynna będzie w godz. 10-20.

Celem wystawy tulipanów – organizowanej od ponad 10 lat przez Muzeum i SPORC pod patronatem Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach – jest promocja tych pięknych kwiatów, ukazanie ich urody i różnorodności, a także szerokich możliwości zastosowań.

Warto podkreślić, że Wystawa zostanie profesjonalnie zaaranżowana przez Karolinę Ładyżyńską-Skrzypek z Pracowni Florystycznej Green Sense z Warszawy wraz z Zespołem. W ramach imprezy odbędą się również wykłady i prelekcje o tulipanach (w sobotę, wyłącznie online – Facebook), warsztaty „Tulipanowe rękodzieła” dla dzieci oraz dorosłych (szycie, szydełkowanie, foamiran, quilling, decoupage) (w sobotę i niedzielę, na żywo, w Oficynie Kuchennej, na zapisy) oraz pokaz florystyczny Karoliny Ładyżyńskiej-Skrzypek (w sobotę, wyłącznie online – Facebook). Karolina zaprezentuje wiosenne aranżacje z tulipanami i innymi kwiatami cebulowymi w roli głównej. Wśród prac znajdzie się też propozycja kwiatowej dekoracji stołu, a w swoim pokazie wykorzysta najnowsze materiały Oasis Floral Products – gąbkę florystyczną BIO i TerraBrick.

Partnerami XII Wystawy Tulipanów są też Koło Naukowe Ogrodników SGGW w Warszawie oraz Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy Bronisze, a informacje o wystawie mogą dotrzeć szerzej dzięki bardzo aktywnym patronatom medialnym ForumKwiatowe.Pl oraz PodOslonami.Pl

Wystawie będzie towarzyszył także mini kiermasz kwiatowo-cebulowy w godz. 10.00-17.00. A wszystkie aktywności towarzyszące wystawie poprowadzone będą przez wysokiej klasy specjalistów od roślin cebulowych – dr hab. Agnieszkę Krzymińską z Poznania, dr hab. Jadwigę Treder ze Skierniewic, piszącego te słowa – dr hab. Dariusza Sochackiego oraz Dział Edukacji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Na wszystko co będzie się działo w Oranżerii, w Oficynie Kuchennej oraz online serdecznie zapraszam! Wstęp na wystawę bezpłatny, obowiązują jedynie bilety wstępu do parku. Szczegóły na www.wilanow-palac.pl oraz www.kwiatycebulowe.pl, Facebook – Wydarzenie – XII Wystawa Tulipanów.

Dariusz Sochacki

O autorze

Dariusz Sochacki

ur. w 1966 roku w Skierniewicach, absolwent Wydziału Ogrodniczego warszawskiej SGGW, specjalizacja z roślin ozdobnych; od października 1992 roku do listopada 2015 roku pracownik naukowy najpierw Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa, a potem Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, specjalista z zakresu ozdobnych roślin cebulowych (rozmnażanie, w tym kultury in vitro, diagnostyka wirusologiczna, uprawa i pędzenie) oraz roślinnych zasobów genowych; Doktorat nauk rolniczych z zakresu ogrodnictwa w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach w 2002 roku, sekretarz Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych działającego przy Instytucie Ogrodnictwa (od 1994 roku), wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Skierniewicach (2008-2015). Od 1 grudnia 2015 roku adiunkt w Katedrze Roślin Ozdobnych SGGW w Warszawie. Stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie rolnictwo i ogrodnictwo nadany przez Radę Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie w 2019 roku. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych i doniesień konferencyjnych, ponad 100 artykułów popularno-naukowych, dwóch książek popularnych opublikowanych w Wydawnictwie Działkowiec („Rośliny cebulowe w ogrodzie”, 2006 i „Dalie”, 2010), współautor trzech oryginalnych odmian roślin ozdobnych (narcyz ‘Heweliusz’ i ‘Passat’ oraz tulipan ‘Agalia’).