ZUT Szczecin zaprasza na kursy florystyczne

03/09/2012

 

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie od jesieni serdecznie zaprasza na roczne kursy florystyczne (www.florystyka.zut.edu.pl). W ramach kursu florysta kursanci poznają asortyment i zasady pielęgnacji roślin ozdobnych, materiały i techniki florystyczne, zasady kompozycji i dekoracji wnętrz. W ramach zajęć praktycznych będą wykonywać dziesiątki prac, od bukietów wiązanych w ręku, po kompozycje w naczyniu, wiązanki i dekoracje ślubne, kompozycje pogrzebowe, okolicznościowe, przestrzenne i inne.  Przed wakacjami zostanie przeprowadzony egzamin czeladniczy przed Izbę Rzemieślniczą. Po zdaniu egzaminu absolwenci kursu otrzymają tytuł florysty, państwowe świadectwo czeladnicze, a także świadectwo ukończenia kursu dokształcającego.

 

Dla osób związanych zawodowo z florystyką, które chcą doskonalić swoje umiejętności oraz potwierdzić kwalifikacje i ugruntować pozycję na rynku pracy Uniwersytet proponuje kurs na mistrza florystyki. Tytuł mistrzowski nobilituje firmę zatrudniającą, daje przewagę nad konkurencją, pozwala prowadzić praktyczną naukę zawodu. Zajęcia będą poświęcone doskonaleniu zarówno tradycyjnych technik florystycznych, jak i modnych obecnie technik ozdabiania i tworzenia przedmiotów użytkowych. Kursant otrzyma komplementarną wiedzę z zakresu każdej z dziedzin florystyki. W ramach kursu zaplanowano co miesiąc zjazdy zakończone wystawą lub pokazem florystycznym w ciekawych miejscach Szczecina. Taka forma działania mieszkańcom miasta przybliży florystykę, a kursantom pomoże zdobywać nowe, niezbędne doświadczenia. Uczelnia zapewnia materiał techniczny, dekoracyjny oraz bardzo bogaty w gatunki i odmiany materiał roślinny dzięki posiadaniu własnych kolekcji w szklarniach i w gruncie. Na egzaminie dyplomowym każdy słuchacz przygotuje prace, które zaprezentowane zostaną podczas wystawy. Absolwenci kursu otrzymają tytuł mistrza florystyki, państwowe świadectwo mistrzowskie, a także świadectwo ukończenia kursu dokształcającego w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Więcej informacji na stronie www.florystyka.zut.edu.pl.

 

UWAGA

Dzięki posiadaniu dyplomu mistrza w zawodzie właściciel firmy zatrudniając pracownika młodocianego może liczyć na refundację kosztów poniesionych na wynagrodzenie i ZUS,  procedura odbywa się przez OHP za pośrednictwem Cechu. Poza tym dla mistrza szkolącego przewidziane jest dofinansowanie, po pozytywnym złożeniu egzaminu czeladniczego przez ucznia, który kończy naukę zawodu w jego firmie. Pracodawca, za pośrednictwem Cechu, składa wniosek do Urzędu Miasta/Gminy, a następnie otrzymuje przyznaną w danym roku kwotę pieniędzy. Obecnie kwota ta wynosi 8080,77 zł za 36. miesięczny okres szkolenia. Jeśli zaś chodzi o przyuczenie do wykonywania określonej pracy, pracodawca za każdy miesiąc (pełny) otrzymuje refundację w wysokości 253,68 zł.

Tekst i zdjęcia: Piotr Salachna

O autorze
Piotr Salachna

Piotr Salachna

Założyciel i kierownik Podyplomowych Studiów Florystyka na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, doktor z zakresu roślin ozdobnych, dyplomowany mistrz florystyki, międzynarodowy sędzia florystyki.