W dzisiejszych czasach każdy szuka różnych rozwiązań, by zrobić coś eko, żeby było ładnie i elegancko, a jednocześnie, w miarę tanio oczywiście. Internet jest pełen ciekawych rozwiązań i każdy może znaleźć coś dla siebie. Coś w swoim guście i guście swoich klientów. Szukanie inspiracji to wychodzenie poza swoje schematy, pokazanie, że jesteśmy otwarci na nowe rozwiązania, a już na pewno rozwija naszą kreatywność. Nie mówię tu oczywiście, by wiernie kopiować czyjeś pomysły. Absolutnie nie o to chodzi. Jednak czerpanie inspiracji i robienie czegoś na swój sposób otwiera nasz umysł i pokazuje klientom, że nie trzymamy się sztywno założonych kilka lat temu ramek.


Reklama

Tym razem chciałabym Wam pokazać, przedstawić, 5 roślin na eko choinkę z gałązek.

Co możemy wykorzystać, by wykonać taką małą, acz nowoczesną kompozycję świąteczną?

1.Wierzba mandżurska (łac. Salix matsudana, ang. Corkscrew Willow lub Curly Willow)

Jej charakterystyczne gałęzie, spiralnie poskręcane w kolorze oliwkowo-zielonym lub żółtym są doskonałą dekorację już samą w sobie. Jest to roślina najbardziej dekoracyjna właśnie jesienią, kiedy zgubi swoje liście i odsłonią się jej poskręcane pędy. Do tego jest giętka co pozwala nam łatwo nią „sterować” u układać gałązki wedle naszych kompozycyjnych potrzeb.

2. Katalpa, zwana również jako Surmia

Jest przepięknym drzewem niedocenianym w naszym kraju. Doskonale może się sprawdzić jako jedna z pięciu roślin na eko choinkę z gałązek. Mimo iż jest to roślina, której największą ozdobą są dość duże, sercowate liście, dla nas, florystów, jest ciekawa również po ich zrzuceniu na jesień, gdyż owoce po przekwitnięciu przypominają strąki fasoli i pozostają na drzewie przez cały rok. Są zatem dodatkowym walorem dekoracyjnym w przypadku takiej choinki z gałązek.

3. Brzoza

Jest doskonale znana chyba wszystkim. Jej delikatne i giętkie gałązki pozwalają ją wykorzystywać w różnego rodzaju kompozycjach.

4. Modrzew europejski – Larix decidua

Jest drzewem niezwykle malowniczym. Mimo, ze gubi swoje delikatne igiełki, pozostaje dekoracyjną rośliną, którą dzięki jego szyszkom możemy wykorzystać jako gałązki naszej choinki.

5. Sosna pospolita – Pinus sylvestris

To jedno z najbardziej znanych nam drzew iglastych. Dzięki temu, ze przez cały rok pozostaje zielona nadaje się do wszystkich wymyślonych przez nas świątecznych dekoracji. Sama w sobie jest choinką, a gdy zmyślnie połączymy ją np. z omszałymi gałązkami modrzewiowymi, mamy gotową eko choinkę z gałązek.

To jest tylko propozycja 5 roślin na eko choinkę z gałązek. Ciekawe co jeszcze byście zaproponowali, co wykorzystujecie w swoich kompozycjach i jak bardzo inspirujecie się pomysłami innych osób.

Eko-choinka krok o kroku

Poniżej możecie zobaczyć zdjęcia, na których widać wykonanie takiej eko choinki z gałązek. Nie jest to skomplikowane. Ta konkretna choinka doskonale sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach. Jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnego drzewka obwieszonego kolorowymi dekoracjami. W biurze czy recepcji hotelowej będzie stanowiła doskonałą, subtelną i elegancką dekorację.

Do jej wykonania użyłam: sznurkodrutu, gałęzi sosny, gałęzi brzozy jako pień, mchu do wypełnienia oraz modrzewiowych gałązek porośniętych mchem.

O autorze

Katarzyna Greta Grondkowska

Dyplomowana Mistrzyni Florystyki, właścicielka szkoły florystycznej Gretaflowers. Od wielu lat działam na rynku polskim szkoląc kolejne pokolenia. Na swojej ścieżce rozwoju florystycznego czerpałam z doświadczeń i mądrości moich nauczycieli. Andreas Faber, Gregor Lersch, Robert Miłkowski, Mariola Miklaszewska, Doreen Sider to moi przewodnicy w drodze do miejsca, w którym aktualnie jestem. Gretaflowers Szkoła Florystyczna to nie tylko szkoła, nie tylko kursy, nie tylko miejsce zdobywania wiedzy, ale także spotkanie z człowiekiem, wymiana doświadczeń, dzielenie się rozwiązaniami.