Aija Zagarina w Kwitnących Horyzontach

26/07/2013

[imagebrowser id=4]

 

Ostatni raz spotkałyśmy się z Aiją Zagariną na wspólnym pokazie Flower Show w Kijowie. Spodobał nam się jej sposób pracy i pomyślałyśmy o zaproszeniu jej do nas. Plan zrealizowany, warsztaty otwarte na zajęciach Klasy Mistrzowskiej Kwitnących Horyzontów prowadzone przez Aiję Zagarinę już za nami. Aija na swoje autorskie warsztaty przyjechała do Polski po raz pierwszy, a jako współwłaściciel prężnie działającej szkoły florystycznej dużo jeździ po świecie, prowadząc głównie zajęcia w szkołach i spotykając się z florystami z całego świata.

Aija Zagarina to wybitny pedagog, otwarta, ciepło podchodząca do uczniów. Pokazała prawdziwe mistrzostwo w przekazywaniu wiedzy, szczególnie teorii. Jasno, prosto, krótko. W punkt trafione informacje, a na warsztatach pełna wolność wyboru koloru, techniki, faktury, ilości materiału… Każdy pracował z własnym pomysłem, jednak bezpiecznie, zawsze pod okiem i z radą prowadzącej.

Tematem warsztatów była florystyka ślubna i kolejny raz pracowaliśmy z całkiem innego punktu widzenia tego popularnego tematu. Język wykładowy – angielski, nie przeszkadzał, wręcz wyostrzał skupienie, może regularnie zaczniemy wykładać po angielsku? Zastanawiamy się

Pierwszy dzień warsztatów zdominowały konstrukcje. Wszędzie trawa, trawa, trawa, wręcz wtargnęła na sale… cały dzień plecenie, wyplatanie , skręcanie…W efekcie pojawiło się kilkanaście lekkich, zwiewnych, naturalnych konstrukcji.

Drugi dzień to praca z kwiatami, owocami i dodatkami. Wcześniej mieliśmy formę i linię, teraz do głosu dochodzi kolor i faktura. Różne ułożenie materiału, grupowanie, stopniowanie, zarys… Aby zapanować nad wszystkim, trzeba włączyć piąty bieg. Jest twórczo. Po południu do akcji dołącza fotograf, modelka… Lampy, ozdobne suknie sprawiają, że z powstałych prac wydobywamy inny wymiar. Zmieniamy je, odsyłamy do innej bajki, z księżniczką… Potem powrót i w bajce pojawia się Panna na łące. Za to okazuje się, że cztery osoby to mało do trzymania blend . Biegamy, szukamy słońca, innego planu, puszczamy zajączki. Późnym wieczorem kończymy pracę. Uczestnicy dumni, uśmiechnięci, Aija zadowolona.

Z pewnością wróci do Polski, do nas. Ustalamy, że nie będziemy spotykać się tylko za granicą, ale też u siebie. Wyjeżdża oczarowana szkołą, atmosferą, ludźmi. My dziękujemy za ciekawe inspirujące warsztaty i mistrzowski pokaz dydaktyki florystycznej, szczególnie klasa mistrzowska, przed którą wkrótce kształcenie własnych uczniów.

Monika Bębenek
Kwitnące Horyzonty – Edukacja Florystyczna

Kwitnące Horyzonty Edukacja Florystyczna

prace uczestników warsztatów
Foto – Mariusz Przygoda
Wizaż – Marta Morawiecka
Modelka – Anna Rygol

O autorze
Monika Bębenek

Monika Bębenek

mistrzyni florystyki, sędzina międzynarodowa. Zawodowo spełnia się w Kwiaciarni „Zielona Gęś” i w założonych przez siebie „Kwitnących Horyzontach – Edukacji Florystycznej”. Prowadzi warsztaty, szkolenia, pokazy, organizuje wystawy i plenery. Więcej o autorach ForumKwiatowe.pl...