Dzisiejsza Florystyka poszukuje wciąż nowych rozwiązań i doznań artystycznych. Duże bogate aranżacje wciąż budzą wielkie emocje i zachwyt oglądających. Podziwiając bogate aranżacje florystyczne często nie zwracamy uwagi na błędy techniczne, skupiamy się na estetyce i bogactwie materiału roślinnego. Ta bogata i obfita w kolory i formy kompozycji florystyka to jeden z biegunów dzisiejszej florystyki, na drugim biegunie króluje coś co jest bardzo subtelne, delikatne i pełne wdzięku coś co przykuwa wzrok i jest kwintesencją nie tylko wielkiej wiedzy i umiejętności florystycznej, ale niejednokrotnie to połączenie wielu dziedzin sztuki, takich jak jubilerstwo, złotnictwo, moda i wiele innych. Ten drugi biegun to biżuteria floralna.

Kinga Nicole Zagórowska - Romaszko, praca: Piotr Marzec
Kinga Nicole Zagórowska – Romaszko, praca: Piotr Marzec

Mimo, że niszowa, ale wielu florystów sięga po jej wykonanie i przez to współpracuje z przedstawicielami innych zawodów, takich jak fotograf, fryzjer, wizażysta, stylista no i model. Kiedy uda się ta współpraca, to można poszczycić się wspaniałymi pracami i doskonałą współpracą z innymi. Wykonanie biżuterii z kwiatów i innych elementów roślin daje wielką satysfakcję i zadowolenie. Ale jest to najczęściej efekt wielogodzinnej, ciężkiej i wymagającej cierpliwości pracy.

Wykonując biżuteryjne cacka florysta może wykorzystać najmniejsze rośliny lub ich fragmenty, może wykorzystać wszystko to, co przy dużych, spektakularnych kompozycjach florystycznych jest nie do wykorzystania. Oglądając wyroby biżuterii floralnej możemy się skupić na elementach, które przy wykonywaniu codziennej pracy florysty umykają naszej uwadze. Mogą to być pojedyncze płatki, fragmenty liści, pocięte pędy, nasiona i wiele innych. Nie ma jednej sprawdzonej recepty na wykonanie takiej biżuterii, jedno co jest pewne, to to że wymaga ona olbrzymiej wiedzy i umiejętności jej twórcy. Efekt końcowy to florystyczny wykrzyknik pracy florysty, to doskonałe uzupełnienie ogólnego wyglądu modelki i jej stylizacji, makijażu, fryzury.

Zobacz galerię zdjęć:

O autorze

Piotr Marzec

Mistrz florystyki, od 20 lat prowadzi kwiaciarnie w Zamościu. Laureat i finalista wielu konkursów florystycznych. Autor pokazów i wystaw florystycznych w kraju i zagranicą. W 2017 roku wydał książkę pt. "Florystyka w protokole dyplomatycznym".