Jadąc do pracy, w połowie maja zauważyłam, że mijane co dzień łąki,  z dnia na dzień zmieniły kolor i z zielonych stały się  różowo-bordowe. Ciekawość kazała mi zatrzymać auto i sprawdzić co jest tego przyczyną. Poznany sprawca tej kolorystycznej przemiany bardzo mnie zachwycił, a była nim niepozorna roślinka – smółka pospolita.


Reklama

Jest to gatunek rośliny należący do rodziny goździkowatych, zależnie od taksonomii zaliczany  do rodzaju lepnica Silene, jako Silene viscaria (L.) albo do rodzaju firletka Lychnis, jako Lychnis viscaria (L.)  Bez względu na ujęcie taksonomiczne, kwitnąc łanami na łąkach, smółka przyciąga wzrok swoim intensywnym różowo-bordowym kolorem. Gdy podejdzie się do rośliny blisko, widać, że tworzy zwarte kępy podłużnych liści, spośród których wyrastają łodygi z kwiatostanami w kształcie wiechy. Pojedyncze kwiaty mają kolor różowy i składają się z pięciu płatków umieszczonych na końcu długiego, beczułkowatego kielicha. Kwiaty nie pachną, lecz przyciągają swoim nektarem pszczoły i motyle. Ciekawostką jest, że rośliny posiadają zarówno kwiaty obupłciowe jak i jednopłciowe. Kwitną w maju i czerwcu. Rośliny dorastają do 60 cm wysokości, są bylinami tworzącymi podziemne kłącza. Spotkać je można na suchych łąkach i nieużytkach.

Smółka pospolita

Smółkę można uprawiać jako roślinę ogrodową przenosząc ją z łąk poprzez podział karp po kwitnieniu, ale można także zakupić w szkółkach jej ciekawe odmiany. Rośliny o różowych kwiatostanach: Lychnis viscaria splendens `Feuer`, Lychnis viscaria `Thurnau` lub odmianę o pełnych kwiatach: Lychnis viscaria `Plena`. Dostępne są także kultywary o białych kwiatostanach: Lychnis viscaria `Shnee` i Lychnis Viscaria `Alba`. Roślinę można pozyskać także z siewu. Aby  na rabatach wyglądała efektownie powinno się ją sadzić w grupach.

Lychnis viscaria jest  dobrym materiałem florystycznym. Pięknie wygląda jako dodatek do kompozycji, a bukiet z samej smółki prezentuje się bardzo efektownie. Roślina posiada kruche łodygi łatwo łamiące się na węzłach. Trwałość w wazonie, około 5 dni –  przekwitają i rozwijają się kolejne kwiaty. Należy z nią postępować tak jak z innymi roślinami przyniesionymi z łąki, czyli powinno się łodygi kwiatów przed wstawieniem do wody podciąć i zaparzyć, a do wody dodać odżywkę do kwiatów ciętych.

Osobiście nie potrafiłam się oprzeć pięknu tych drobnych kwiatków i sprawdziłam ich florystyczną przydatność  tworząc bukiet.

O autorze

Joanna Ocicka

Mistrz florystyki, nauczyciel. Prowadzi kwiaciarnię internetową i szkolenia florystyczne pod marką 4kwiaty. Uwielbia spędzać czas z ludźmi zafascynowanymi florystyką tak jak ona.