Koniec lata i początek jesieni to naturalnie czas zbiorów. Choć o typowo letnich kwiatach musimy na razie zapomnieć to natura daje nam w zamian inne atrakcje. Dla wielu roślin jesienna pora to czas zawiązywania owoców. Florystyka to nie tylko kwiaty – to także cała masa tzw. zieleni ciętej czy właśnie owocujących pędów. Mogą być one doskonałym dodatkiem uzupełniającym niejedną dekorację. Coraz częściej florystyka ślubna jest okazją do sięgnięcia po takie mniej oczywiste rozwiązania. Obok tradycyjnych, eleganckich i wyszukanych uroczystości coraz częściej nowożeńcy decydują się na większą swobodę. Świadczy o tym coraz większa popularność stylu boho, wianków w stylu nocy świętojańskiej czy ślub w stylu leśnym. Zmienia się podejście do tego wydarzenia – ślub powoli przestaje być wydumanym początkiem rozdziału na kartach rodzinnej sagi, a zaczyna być swobodnym wejściem dwóch osób na wspólną życiową drogę. Takim zmianom sprzyja również coraz częstsze udzielanie ślubu poza Urzędem Stanu Cywilnego.

Leśny ślub z owocami? Czemu nie? Fot. Pinterest.comLeśny ślub z owocami? Czemu nie? Fot. Pinterest.com

Z biologicznego punktu widzenia, owoce są dla rośliny niemal najważniejsze, umożliwiają przetrwanie gatunku. Zawierają w swym wnętrzu nie byle co – nasiona, z których wykiełkuje następne pokolenie. Ewolucja sprawiła, że mają taki a nie inny wygląd. Musza być atrakcyjne – mają wabić zwierzęta przenoszące ukryte wewnątrz nasiona. Niejako przy okazji są atrakcyjne dla nas – także do celów dekoracyjnych.

 

Owoce i pędy róży psiej (Rosa canina) fot. Pinterest.comOwoce i pędy róży psiej (Rosa canina) fot. Pinterest.com

Prawdziwe bogactwo jesiennych owoców odnajdziemy w ogrodzie. Duża grupa krzewów o ozdobnych owocach pozwala wybierać do woli. O tej porze dużo krzewów wchodzi właśnie w swoją „dekoracyjną fazę”. Nie oznacza to oczywiście, że wiosną i latem brakuje im urody – wręcz przeciwnie. Najcieplejszy okres roku to czas gdy największą wartość dekoracyjną zapewniają liście, natomiast z nadejściem chłodów naszą uwagę przykuwają właśnie owoce (także zwierząt, dla których stanowią pokarm). Do tej grupy należą m.in. róże (pomarszczona, psia), ognik szkarłatny, irga pozioma, ligustr pospolity, pięknotka bodiniera, trzmielina pospolita czy niektóre odmiany dobrze znanego berberysu, a także winobluszczu pięciolistkowego (który nie jest krzewem, a pnączem).

 

Czerwone korale, korale z polnej jarzębiny… fot. Pinterest.comCzerwone korale, korale z polnej jarzębiny… fot. Pinterest.com

Pięknotka bodiniera fot. Pinterest.comPięknotka bodiniera fot. Pinterest.com

Trzmielina pospolita fot. alchetron.comTrzmielina pospolita fot. alchetron.com

Winobluszcz pięciolistkowy fot. wikimedia.orgWinobluszcz pięciolistkowy fot. wikimedia.org

 
Jesienne owoce sprawdzają się we florystyce ślubnej – dodają uroku, są niezobowiązującym naturalnym dodatkiem. Świetnie prezentują się w dekoracjach stołu. W zależności od wielkości kompozycji, mogą być jej uzupełnieniem lub głównym elementem. Także w okolicznościowych jesiennych bukietach owoce będą wyglądać bardzo atrakcyjnie. W większości przypadków ich trwałość pozwala na użycie bez dostępu do wody – do wianków czy dekoracji świec lub prezentów.
 

Rajskie jabłuszka, dziurawiec, owoce róży fot. bridaltrendasia.comRajskie jabłuszka, dziurawiec, owoce róży fot. bridaltrendasia.com

Jeżyny w bukiecie… fot. Decoradvisor.net Jeżyny w bukiecie… fot. Decoradvisor.net

...i w wianku fot. Decoradvisor.net…i w wianku fot. Decoradvisor.net

Owoce kaliny koralowej w dekoracji stołu fot. Pinterest.comOwoce kaliny koralowej w dekoracji stołu fot. Pinterest.com

Wianek z rajskimi jabłuszkami, jeżynami, owocami głogu fot. Pinterest.comWianek z rajskimi jabłuszkami, jeżynami, owocami głogu fot. Pinterest.com

Przypinka z owocami dziurawca fot. Theknot.comPrzypinka z owocami dziurawca fot. Theknot.com

Miechunka rozdęta, aronia, jarzębina, róża fot. Lushhome.comMiechunka rozdęta, aronia, jarzębina, róża fot. Lushhome.com

Owoce róży w dekoracji stołu fot. 1800flowers.comOwoce róży w dekoracji stołu fot. 1800flowers.com

Coś dla praktyków – szybkie porady, o których warto pamiętać wykonując kompozycje z jesiennymi darami natury:

  • Owoce zawierają bardzo dużo barwników, które mogą pozostawiać trwałe plamy. Szczególną ostrożność należy zachować stosując je w bukietach ślubnych. Warto przestrzec pannę młodą już na etapie wyboru dekoracji. O ile soczyste jeżyny w dekoracji stołu nie zrobią krzywdy, to w bukiecie ślubnym nawet przez przypadek, mogą spowodować niemiłą niespodziankę.
  • Przy wykonywaniu dekoracji, przy których istnieje ryzyko dotykania przez dzieci, nie stosujmy owoców z kolczastymi pędami (róże, jeżyny, maliny).
  • Owoce kupione na giełdzie (lub u producenta) pochodzące z upraw towarowych na tzw. kwiat cięty nie nadają się do dekoracji ciast i deserów. Mogą w nich pozostawać resztki środków chemicznych użytych np. do przedłużania trwałość podczas transportu. Są to produkty wyłącznie dekoracyjne.
O autorze

Kamil Grzegorzewski

Magister ogrodnictwa Katedry Roślin Ozdobnych SGGW w Warszawie. Uwielbia wiedzieć co w trawie piszczy – stały bywalec ogrodniczych i florystycznych imprez branżowych. Najchętniej odpoczywa wśród natury w gronie rodziny i przyjaciół. Amator wycieczek rowerowych. Mimo tego, że na co dzień spotyka się z wieloma gatunkami roślin ozdobnych największą sympatią darzy tulipany.