Czy tylko bogaci mogą pomagać?

05/04/2012

 


Reklama

Dla wielu z nas nadchodzące Święta Wielkanocne to czas wzmożonych zakupów w sklepach, ale także okazja do przemyśleń czy religijnych spotkań. W kulturze chrześcijańskiej Wielkanoc rozpoczyna się rezurekcją /łac. resurrectio – zmartwychwstanie/. Ta uroczysta msza jest zawsze okazją do refleksji, odnowienia duchowego, oddania hołdu Zmartwychwstałemu Chrystusowi czy rozmyślań nad życiem i śmiercią.

Wielu z nas w codziennej gonitwie ma coraz mniej czasu na zastanowienie się nad sensem istnienia. Obowiązki, walka o przetrwanie, płatności, urzędnicy, jakże często spędzają nam sen z powiek.

Czy mamy jeszcze siłę, aby pomagać innym? Czy znajdziemy czas, aby zainteresować się naszym sąsiadem staruszkiem czy naszym znajomym, który właśnie musiał zamknąć firmę? Czy czujemy się w obowiązku, aby pomóc tym ludziom?
W sklepach wielkopowierzchniowych widzimy wolontariuszy prowadzących zbiórki żywności. Często sami wkładamy do wystawionych koszy kaszę czy mąkę. Podobne zbiórki prowadzą różne fundacje czy stowarzyszenia. Także kościoły starają się pomagać najuboższym. Czy to jednak wystarczy, aby ludzie w potrzebie mogli przetrwać?

Każdy z nas musi sobie zadać pytanie, na ile jest gotowy wyjść ze swojej strefy komfortu i zrobić coś dla potrzebujących?
Pamiętajmy, że życie jest jak kalejdoskop i ciągle płynie. Będąc na fali inaczej widzimy świat.
Co będzie jednak, kiedy to nas spotka niepowodzenie? Kiedy to nasze dziecko będzie potrzebowało pomocy? Jak będziemy się czuli jako ludzie niepotrzebni, bo starzy czy chorzy?

Święta są okazją do przypomnienia sobie co zrobiliśmy dotychczas dla innych. Jak bardzo chciało nam się chcieć dać cząstkę siebie komuś potrzebującemu. Jeżeli dzisiaj znajdziecie chęci aby pomagać, to nie robicie tego tylko dla siebie. Dajecie swoim zachowaniem świadectwo innym,pokazujecie swoim dzieciom standardy zachowań, pokazujecie przykład do naśladowania.

Dziękuję wszystkim tym, którym dotychczas chciało się zrobić coś dla innych.
Korzystając z tej okazji pragnę podziękować uczestnikom naszych portalowych akcji: “Floryści dzieciom” czy Floryści na WOŚP. Miło mi poinformować wszystkich, że ekipa z ForumKwiatowe.pl za swoją pomoc została uhonorowana medalem ufundowanym przez Fundację Jurka Owsiaka.

Pragnę wszystkim Wam życzyć zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych.
Dołączam również życzenia zdrowia, radości, spokoju i dostatku od całego zespołu ForumKwiatowe.pl

O autorze

Janusz Błaszczyk

Współzałożyciel i Redaktor Naczelny forumkwiatowe.pl - portalu dla florystów i nie tylko. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego. Z florystyką związany od 1989 roku. Na stałe mieszka i pracuje w Krakowie... Więcej o autorach ForumKwiatowe.pl...