Festiwal Land Art Opole 2013 (zdjęcia)

19/09/2013

zdjęcia: Marcin Chruściel

[imagebrowser id=13]

Właśnie zakończył się II Międzynarodowy Festiwal Land Art Opole 2013.  W tym roku odbył się pod artystycznym patronatem włoskiego gościa i artysty – Gabriele Meneguzzi, który wspierał wszystkich swoją wiedza i doświadczeniem. Goście z Polski, Czech a nawet Islandii pracowali nad malowniczym kanałem Młynówka – w miejscu zupełnie odmiennym od zeszłorocznej lokalizacji.

Dzięki trafnemu doborowi miejsca powstały różnorodne instalacje, odwołujące się zarówno do żywiołu wody, jak i ziemi i powietrza.
Nad pracami powstałymi podczas festiwalu pracowali wspólnie studenci i absolwenci opolskiego Instytutu Sztuki, floryści ( w tym uczniowie klasy mistrzowskiej Kwitnących Horyzontów), artyści rzeźbiarze i osoby zupełnie nie związane z uprawianiem sztuki na co dzień, ale zafascynowani tematem Land Art.

Dla ułatwienia pracy organizatorzy dostarczyli na miejsce materiał roślinny, z którym przez następne dni pracowali artyści. Mieszkańcy Opola oraz goście obserwowali zmagania z korą, strużynami drewnianymi, kamieniami i wszelkiego rodzaju gałęziami. W ruch poszły piły, sekatory, taczki i szpadle. Nie obyło się bez drobnych problemów po drodze.

Dodatkową atrakcją tegorocznego festiwalu był obszerny wykład poprowadzony przez Gabriele Meneguzzi. Opowiedział on szczegółowo o historii, genezie i rozwoju idea Iand art. Będąc od wielu lat uczestnikiem oraz organizatorem festiwalu Humus Park w Pordenone. Dla opolskiego eventu wsparcie takiego człowieka jest niezwykle cenną zdobyczą. Wymiana doświadczeń, kontakty miedzy artystami i plany rozwoju rysują się bardzo ciekawie.

Dla uczennic klasy mistrzowskiej Kwitnących Horyzontów doświadczenie pracy w ramach land art. jest również bardzo cennym doświadczeniem. Zwłaszcza w związku ze zbliżającym się już egzaminem zawodowym. Upraszczanie formy i materiału, brak miejsca na dekoracyjność i konieczność precyzyjnego wyrażania idei – były doskonałym ćwiczeniem przez rozpoczęciem projektowania prac egzaminacyjnych.

Jak na razie przed organizatorami jeszcze sporo pracy nad tegoroczną imprezą – wybór zdjęć, aktualizacja strony (www.landartopole.pl) oraz trochę podsumowań. Druga edycja festiwalu zakończona, ale już zaczyna się myślenie koncepcyjne nad kolejną. Na pewno w Opolu powstanie znów coś wartego uwagi.
 
land art
 

O autorze
Magdalena Birula-Białynicka

Magdalena Birula-Białynicka

Międzynarodowy Sędzia Sztuki Florystycznej FLORINT. Dyrektor artystyczny w szkole florystycznej Kwitnące Horyzonty, właścicielka pracowni florystycznej „Wrzosowisko” oraz marki Filcofilia.pl. Prowadzi zajęcia warsztatowe, seminaria, pokazy florystyczne w Polsce i za granicą. Więcej o autorach ForumKwiatowe.pl...