Fiskus daje nam czas do 1 października

02/04/2013

Fiskus daje nam czas do 1 października. Na co?


Reklama

W poniedziałek weszło w życie nowe rozporządzenie z 14 marca 2013 r. (Dz.U. poz. 363) w sprawie kas fiskalnych. Zmiany w nim zawarte dotyczą głównie dwóch spraw:

1. Konieczność umieszczania na paragonie NIP-u nabywcy na jego żądanie.
2. Nazwa towaru nabitego na kasie musi pozwolić na jego jednoznaczne zidentyfikowanie.

To nie jest dobra wiadomość, zwłaszcza dla tych, którzy dopiero co kasę kupili… Mamy jednak okres przejściowy dający czas do 1 października – na dostosowanie kas, aby działały zgodnie z rozporządzeniem. Niestety większość tych urządzeń nie daje możliwości drukowania NIP-u nabywcy, mogą też sprawić problem z wpowadzeniem dużej ilości produktów czy ich nazw – aby spełnić wymóg “jednoznacznej identyfikacji”. Konieczność umieszczania NIP-u nie powinna być jednak problemem, ponieważ kasy kupione przed 1 kwietnia 2013 r., które nie mają możliwości umieszczania na paragonie NIP-u nabywcy, będzie można stosować do ich zużycia.

Niestety punkt drugi nie jest zbyt ciekawy dla naszej branży. Wyobraźcie sobie nabijanie na kasie bukietu zrobionego na życzenie klienta w taki sposób, aby nabite na paragonie produkty dokładnie identyfikowały jego skład.

Zgodnie z rozporządzeniem “towar w nim zawarty (paragonie) musi być jednoznacznie identyfikowany”. To znaczy, że jeżeli kupiliśmy róże od 5 producentów, które łączymy w tym bukiecie i nawet mamy je w jednej cenie, to każda z nich musi być osobną pozycją na paragonie. “Jeśli towar będzie od różnych producentów z różnymi stawkami, do spełnienia wymogu jednoznacznego oznaczenia nazwy konieczne będzie odrębne ujęcie ich na paragonie” – podkreśla MF. Wyobraźmy sobie więc bukiet z kwiatów mieszanych, z bilecikiem wizytowym i zapakowany w papier z naszym logo. Ile pozycji znajdzie się na paragonie?

Wymóg jednoznacznego oznaczenia nazwy będzie obowiązywał od 1 października 2013 r. i niestety – będzie dotyczył także starych kas, nabytych przed 1 kwietnia 2013 r. Można po tym zapisie wnioskować, że wielu z nas będzie musiało kupić nową kasę fiskalną, ponieważ dotychczasowa nie będzie mieć wystarczających opcji.

Pamiętajcie także, że przekroczenie obrotu 20 tys. zł w ubiegłym roku oznacza, że od 1 marca należy rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży z użyciem kasy fiskalnej. Osoby, które jeszcze nie wyposażyły swojej firmy w takie urządzenie mogą mieć z tym trudności, bo z rynku zniknęły te najtańsze… Brak kasy fiskalnej oznacza konieczność wstrzymania sprzedaży.

Czekamy na pomysły i interpretacje nowego przepisu przez waszych księgowych. Dzielcie się uwagami, mogą być one bezcenne dla innych.

O autorze

Janusz Błaszczyk

Współzałożyciel i Redaktor Naczelny forumkwiatowe.pl - portalu dla florystów i nie tylko. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego. Z florystyką związany od 1989 roku. Na stałe mieszka i pracuje w Krakowie... Więcej o autorach ForumKwiatowe.pl...