Floryści, sportowcy, muzycy…

07/06/2013

W 1999r członkowie Europejskiej Federacji Solidarności Lokalnej (European Federation of Local Solidarity EFLS) zauważyli, że ludzie nawet w małych lokalnych społecznościach nie znają się, oddalają się od siebie, są dla siebie obcy. Taki prosty gest jak zaproszenie do wspólnej zabawy na świeżym powietrzu, zjedzenia wspólnie posiłku, zwykłej rozmowy, spędzenie wspólnie wolnego czasu razem może do siebie przybliżyć sąsiadów, ludzi mieszkających mówiąc potocznie „drzwi w drzwi”.

W ostatnią majową sobotę miałam okazję uczestniczyć w Gdańskich Dniach Sąsiada. Tu idea takich spotkań dotarła z Francji. Do uczestnictwa w tej imprezie zaprosiła mnie jej organizatorka z ramienia Domu Kultury Morena, pani Elżbieta Grabowska. Popularyzowanie kultury dawania kwiatów, poprzez np.ozdabianie kwiatami miejsc, w których mieszkamy okazał się świetnym pomysłem. Po raz pierwszy pomysł kontaktu z kwiatami znalazł się w formule tej imprezy.

Postanowiłam opowiadać, uczyć, pokazywać jak prawidłowo obsadzić kwiatami balkony czy tarasy. Przygotowałam więc małe szkolenie na temat poprawnego sadzenia kwiatów jednorocznych w donicach. Miałam prezentację, jak postępować krok po kroku, aby nasze kwiaty jak najdłużej kwitły i cieszyły nas swoim pięknem.

Był to strzał w dziesiątkę. Mimo fatalnej pogody – było wietrznie, deszczowo i zimno – przyszło sporo osób i czynnie uczestniczyło w spotkaniu. A jeżeli chodzi o kwiaty, zainteresowanie było ogromne. Na końcu odbył się jeszcze mały konkurs, a nagrodą były wysadzone przeze mnie kwiaty w donicach!

Inną inicjatywą, która miała właśnie swój mały jubileusz są spotkania w TKMK. Minęło 1/2 roku od naszego pierwszego spotkania i była to okazja na czekoladowy torcik, ciasteczka i pyszną kawusię 🙂 Oczywiście nie zabrakło kwiatów i możliwości pobawienia się drutem technicznym.:-) Dodatkowo odbył się mały pokaz, poprowadzony przez Ilonę Zembrzuską-Jęcek. Mieliśmy okazję zobaczyć jak zrobić podstawki na zdjęcia z miękkich szmacianych figurek. Wierzcie mi, prawdziwe cudeńko.

Każde z tych spotkań to okazja do czerpania przyjemności z bycia z innymi ludźmi, to okazja do spotkań i pracy z kwiatami. Jest to również szansa na promocję naszej branży, budowanie potrzeby obcowania z kwiatami, ale przede wszystkim to niesamowity zastrzyk pozytywnej energii… czego i wam wszystkim serdecznie życzę.

Aleksandra Ciecholewska
www.ciecholewska.pl

O autorze

Aleksandra Ciecholewska

Absolwentka Akademii Morskiej w Gdyni, mgr ekonomii, technik ogrodnictwa i kwiaciarstwa. W 2012 roku zdobyła tytuł Mistrzyni Florystyki na poziomie Floral Design w Szkole Florystycznej Małgorzaty Niskiej w Warszawie. Więcej o autorach ForumKwiatowe.pl...