Florystyka to branża dynamit. Trendy ciągle się zmieniają – co chwila wybucha jakaś nowość. Na rynku pojawiają się modne dodatki, ciekawe rozwiązania czy nowe odmiany roślin przeznaczonych na kwiat cięty – obiekt westchnień niejednego ambitnego florysty.


Reklama

ScabiosaLato to czas na zachcianki nie tylko te kulinarne… Fot. Pinterest

Scabiosa…ale także florystyczne Fot. danzigeronline.com

Nowością na florystycznej półce wartej grzechu pojawiła się nowa grupa odmian skabiozy – SCOOP ™ (ang. łyżka do lodów). Kwiaty tych odmian różnią się od „zwykłej skabiozy” – są większe, mają niezwykłe kolory (o nich za chwilę) i przede wszystkim są pełne – „nabite”. Mają także w sobie to COŚ, co zachwyci florystów – kwiaty rozwijają się stopniowo po ścięciu – są niezwykle trwałe.

ScabiosaFot. newcoventgardenmarket.com

Odmiany z grupy SCOOP ™ mają wszechstronne zastosowanie. Nowożeńcy wymarzyli sobie zwiewną dekorację ślubu w lekkim kolorach? Sięgnij po delikatniejsze odcienie z palety odmian SCOOP ™. Spójrz tylko na odmianę Vanilla SCOOP ™czy na Lavender SCOOP ™– sama słodycz – w pastelowym wydaniu.

ScabiosaLavender SCOOP ™ Fot. profresh.com

ScabiosaVanilla SCOOP ™ Fot. profresh.com

Wprawieni floryści dobrze wiedzą, że czasami bez kolorystycznego kopa się nie obejdzie. Są okazje aby sięgnąć po mocniejsze zestawienia kolorystyczne. Wszędzie tam gdzie potrzebny jest mocny akcent sprawdzi się odmiana Blackberry SCOOP ™.

ScabiosaSkabioza Blackberry SCOOP ™ w kompozycji. Fot. Pinterest

ScabiosaCiemna odmiana w lekkiej wersji. Fot. danzigeronline.com

 

Floryści lubią elastyczność materiału z którym pracują. Są wrażliwi na plastyczność kwiatów których używają w kompozycjach. Nowe odmiany skabiozy spełniają te wymagania. Do wykonania jest lekki w wyrazie, niezobowiązujący bukiet? Zestaw jasne odmiany skabiozy z grupy SCOOP z niedużymi dodatkami. Goździk gałązkowy, wax (Chamelaucium), zatrwiany czy gipsówka, róża gałązkowa będą lekkim towarzystwem na miarę takiego bukietu. W przypadku gdy oczekiwany jest dużo poważniejszy efekt – kompozycja mocna w wyrazie, z pomocą przyjdą ciemniejsze odmiany skabiozy i wyraźniejsze dodatki. Róża o większym pąku, alstremeria, duży goździk, czy nawet piwonie lub dalie – razem ze skabiozą zapewnią wyrazisty efekt.

 

ScabiosaNieoczywiste połączenie = ciekawy efekt. Fot. Pinterest

Scabiosa Dwukolorowa skabioza Marshmallow SCOOP ™ Fot.fmifarms.com

Scabiosa Odmiany z serii SCOOP ™ w handlu hurtowym Fot. danzigeronline.com

O autorze

Kamil Grzegorzewski

Magister ogrodnictwa Katedry Roślin Ozdobnych SGGW w Warszawie. Uwielbia wiedzieć co w trawie piszczy – stały bywalec ogrodniczych i florystycznych imprez branżowych. Najchętniej odpoczywa wśród natury w gronie rodziny i przyjaciół. Amator wycieczek rowerowych. Mimo tego, że na co dzień spotyka się z wieloma gatunkami roślin ozdobnych największą sympatią darzy tulipany.