Hurtownia Kwiatów Róża w Katowicach już od 10 lat promuje sztukę układania kwiatów, florystykę na dobrym poziomie i inspiruje kolejne rzesze florystów działających nie tylko na Śląsku. Miejsce to jest znane z pokazów na najwyższym poziomie i spotkań florystów.  Zaprasza do prowadzenia swoich wydarzeń znanych i lubianych florystów z Polski i zagranicy. Dzięki pokazom można poznawać nowe florystyczne talenty oraz odkryć na nowo uznanych mistrzów florystyki.

Gwiazdka 2019

Podczas ostatniego pokazu, zatytułowanego Florystyka z gwiazdami, na scenie wystąpiło czterech florystów, którzy zaprezentowali licznie przybyłej publiczności cztery różne spojrzenia na okres Bożego Narodzenia w kwiatach.

Zacznę od gościa z zagranicy, którym był Ahty Lyra, florysta z Estonii dobrze znany w branży florystycznej nie tylko w Europie, ale i na świecie. Człowiek o bardzo wysokiej kulturze osobistej i ogromnym talencie. W Polsce bywa bardzo rzadkim gościem, dlatego możliwość obserwowania go przy pracy była prawdziwym rarytasem. Wykonywał w większości bukiety pięknie pracując z kolorem, kształtem i formą. Jego kompozycje mają lekkość, są nieoczywiste, często łączy materiał naturalny ze sztucznymi elementami np. białe plastikowe liście, które podkreśliły charakter bukietu z różami. Mam duży niedosyt, chciałoby się więcej.

Jego tłumaczką i prowadzącą pokaz była Monika Kudłacz. W swojej narracji potwierdziła swoją ogromną widzę nie tylko botaniczną, ale także jako sędzia florystyczny. Jej spokojne komentarze były mocno wyważone i merytoryczne.

Edyta Zając-Chruściel i Ahty Lyra
Edyta Zając-Chruściel i Ahty Lyra

Kolejnym zaproszonym gościem była Izabela Jaworska. Hurtownia Kwiatów Róża była miejscem jej bardzo udanego debiutu scenicznego. Patrząc na efekty jej pracy widać, że jest zwolennikiem „darów natury” – zobaczyliśmy w jej pracach paprocie, trawy, gałęzie, mchy. Izabela tworzy także ciekawe konstrukcje, a w tym co robi jest precyzyjna. Na co dzień pracuje w kwiaciarni. Ma doświadczenie z materiałem roślinnym, lubi naturę. Zaprezentowała  różnorodne prace: bukiety, bukiety ślubne, duże formy. Izo, gratuluję udanego pokazu!

Artur Trzcionka to częsty bywalec w Hurtowni Kwiatów Róża z ogromną rzeszą fanów, a raczej fanek, które z szeroko otwartymi oczami spijały każde słowo z jego ust (tylko pozazdrościć). Artur pokazał nam florystykę komercyjną, mocno sprzedawalną, na dobrym poziomie. Jego prace były odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku, wykonane z materiałów silnie związanych z tematyką Bożego Narodzenia. Pokazał jak w prosty sposób zaaranżować np. gwiazdę betlejemską, aby dała efekt „Wow!”. Po reakcjach klientów było widać, że byli zachwyceni jego propozycjami.

Czwartą osobą zaproszoną do świątecznej prezentacji pt. Florystyka z gwiazdami w Hurtowni Kwiatów Róża… byłam ja, Edyta Chruściel-Zając. Mam nadzieję, że florystyka świąteczna którą zaprezentowałam i to co przygotowałam spodobało się zgromadzonym widzom. Tych, którzy nie byli obecni na miejscu zapraszam do galerii zdjęć, w której można zobaczyć prace z pokazu.

Izabela Jaworska i Monika Kudłacz
Artur Trzcionka

Podsumowując: pokaz był doskonałą okazją by zobaczyć w jednym miejscu dużą ilość zróżnicowanych prac i chyba każdy z około 400 gości mógł tu znaleźć coś dla siebie. Mam nadzieję, że ta mnogość i różnorodność świątecznych dekoracji była cenną inspiracją dla wszystkich obecnych w Hurtowni Róża florystów!

Na koniec chciałabym podziękować szefostwu firmy Hurtownia Kwiatów Róża za zaproszenie. Współpraca z Państwa firmą to czysta przyjemność. Dziękuję także pięknie wszystkim naszym asystentom. Bez Was nic nie byłoby takie same. Zdjęcia użyte w materiale wykonał na zlecenie Hurtowni Kwiatów Róża Marcin Chruściel, a prywatnie mój mąż.  Zapraszam w imieniu swoim i redakcji ForumKwiatowe.pl do oglądnięcia zdjęć z pokazu w galerii.

O autorze

Edyta Zająć-Chruściel

Edyta Zając-Chruściel - właściciel kwiaciarni Pokusa w Kielcach. Florystyka jest jej pasją i sposobem na życie. W zawodzie od ponad 20 lat - bardziej praktyk niż teoretyk, specjalizuje się w aranżacjach ślubnych. Absolwentka Akademii Marioli Miklaszewskiej.