Ikebana w Tyńcu

13/07/2009

IkebanaTyniec to podkrakowska miejscowość, znana głównie z mieszczącego się tam Opactwa Benedyktynów.
Ikebana, to sztuka układania kwiatów wywodząca się z Japonii.
Osobą, która połączyła te dwie rzeczy jest tyniecki mnich o. Hieronim Kreis .

Miałem ostatnio okazję porozmawiać z o. Hieronimem na temat Wystawy Ikebany w Tyńcu.

Jak dowiedziałem się od o. Hieronima, całość wystawy będzie przygotowywana tuż przed jej rozpoczęciem.
Teraz trwa zbieranie materiału podstawowego: konarów drzew i gałęzi.
Kwiaty muszą być świeże, aby wytrzymały 3 dniową wystawę. Dlatego ich komponowanie odbędzie się dopiero w czwartkowy wieczór.  Wystawa potrwa od 17-19 lipca 2009 r. i będzie można ją zwiedzać w godz. 10.00 – 18.00

Ekspozycja kompozycji jest przygotowana tak, aby sztuka Ikebany stała się bliższa polskiemu odbiorcy. Podczas wystawy będzie można zobaczyć kompozycje inspirowane dwiema szkołami Ikebany. Pierwsza z wystawionych kompozycji jest dedykowana pamięci Hiroshiego Teshigahary, trzeciego głównego mistrza szkoły Sogetsu. Druga kompozycja jest dedykowana pamięci Satoko Fujity, profesorki szkoły Ikenobo, która sześciokrotnie odwiedzała Tyniec i prowadziła tu warsztaty i pokazy ikebany.

Członkowie Forum Ikebany, którym opiekuje się o. Hieronim pokażą swoje miękkie przejście od stylów podstawowych do stylu wolnego. To właśnie styl wolny pokazuje wiedzę jaką zdobyli oni podczas warsztatów.
Istotną częścią wystawy są teksty wprowadzające (korytarz przed salą), które zawierają podstawowe  wiadomości o Ikebanie.

Muszę za o. Hieronimem dodać, że będzie to pierwsza z cyklu 4 wystaw ikebany. Następna już w październiku. Wtedy też będzie można kupić album z kompozycjami. 4 wystawy symbolizują 4 pory roku. To one będą widoczne na poszczególnych prezentacjach.

Jest też jeszcze jedna niespodzianka. Podczas wystawy będzie można porozmawiać z jej twórcami. Będą oni pełnili dyżury na wystawie. Będzie to doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej.

„Z pewnością nie straci nikt, kto przyjedzie na tą wystawę” – zaprasza o. Hieronim.

Pokażę Wam kilka zdjęć tego przepięknego miejsca, w którym odbędzie się wystawa, Opactwo Benedyktynów w Tyńcu.
http://www.forumkwiatowe.pl/forumk/album.php?c=78

O autorze
Janusz Błaszczyk

Janusz Błaszczyk

Współzałożyciel i Redaktor Naczelny forumkwiatowe.pl - portalu dla florystów i nie tylko. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego. Z florystyką związany od 1989 roku. Na stałe mieszka i pracuje w Krakowie... Więcej o autorach ForumKwiatowe.pl...