Nie od dziś wiadomo, że klienci kochają duże bukiety! Oczywiście wszystko jest kwestią budżetu, którym dysponują i który dają nam do wykorzystania. Jednak znajomość technik florystycznych pozwala nam na wykonywanie bardziej spektakularnych prac i jest kilka sposobów na to jak powiększyć bukiet optycznie.

Jednym z nich jest wykonanie kompozycji na kryzie. Na nagraniu live na profilu Gretaflowers Szkoła Florystyczna pokazałam jak to można zrobić. Pokazałam trzy kryzy, które możecie wykonać, by powiększyć bukiet. Każda z nich da spektakularny efekt, czyli taki jaki jest pożądany w Dniu Matki. Zobaczcie sami!

1. Kryza stworzona z gałązek Wisterii

To naturalny materiał, który daje nam mnóstwo możliwości. Możemy nim manewrować tak jak tylko zechcemy. Pokrój tej rośliny pozwala nam na uzyskanie efektu „Wow”, na którym zależy klientom. Oto co potrzebujemy do wykonania bukietu na takiej kryzie:

Materiał:
gałązki wisterii
sznurkodrut
drut
taśma maskująca

Rośliny:
dławisz (Celastrus orbiculats)
piwonia
róża
szachownica perska
Eukaliptus populus
hortensja suszona bukietowa
śliwowiśnia

Wykonując bukiet na kryzie oczywiście cały czas pamiętamy, by kwiaty i materiał zielony zawsze układać w sposób skrętoległy. „Rusztowanie” z Wisterii wcale nas z tego nie zwalnia!

2. Kryza z włókna kokosowego

Do szkieletu wykonanego z drutu, przytwierdzamy klejem na gorąco włókno kokosowe. W tym bukiecie również pamiętamy o skrętoległości.

Materiał:
włókno kokosowe
drut
klej na gorąco

Technika układania kwiatów podobna jak w poprzedniej kompozycji.

3. Kryza z wikliny okorowanej

W tym wypadku z suszonej hortensji i miskanta tworzymy bazę bukietu.

Materiał:
wiklina okorowana
miskant
suszone kwiaty hortensji
klej na gorąco

Kryzy wymagają cierpliwości, znajomości technik florystycznych i pewnego nakładu pracy. Jednak efekt jaki dzięki nim zyskujemy jest
tego warty. Pokazałam Wam trzy techniki wykonania kryz: konstrukcyjną, wyplatanie i wklejanie oraz technikę wykorzystującą odpowiedni
dobór gatunków roślin suszonych. Należy pamiętać, że kryza z gałązek Wisterii lubi rośliny o wijącym pokroju. Dobierając gatunki według tego kryterium możemy uzyskać fantastyczny efekt. Mam nadzieję, że zachęciłam Was do tego, by wykonywać takie właśnie bukiety. Znajomość tych technik, którymi wykonałam trzy kryzy na Dzień Matki pozwoli Wam powiększyć bukiet.

O autorze

Katarzyna Greta Szymkowiak

Dyplomowana Mistrzyni Florystyki, właścicielka szkoły florystycznej Gretaflowers. Od wielu lat działa na rynku polskim szkoląc kolejne pokolenia. Wicemistrz Polski na VIII Międzynarodowych Mistrzosostwach Florystycznych Polski. Właścicielka Kwiaciarni i marki ślubnej So Nice- dekoracje ślubne.