Jak stworzyć kolaż ze zdjęć swoich prac?

20/09/2013

czyli porady FotoFlorystyki z serii „Jak to zrobić…”


Reklama

Za oknami rozpoczyna się jesień, przed nami coraz dłuższe ciemne wieczory, a na dyskach komputerów mam nadzieję że czeka już kolekcja zdjęć z tegorocznego letniego sezonu ślubnego – i nie tylko. W międzyczasie 1szy artykuł z mojej serii „Jak to zrobić…” spotkał się z Waszym ciepłym przyjęciem,  dlatego dzisiaj kontynuujemy temat, ucząc się krok-po-kroku w prosty sposób stworzyć atrakcyjny graficznie kolaż z fotografii swoich prac.

Tak jak w przypadku poprzedniej „lekcji” dotyczącej podpisywania zdjęć, do stworzenia naszych fotograficzno-florystycznych kolaży posłużymy się darmowym, ogólnodostępnym programem Picasa 3. O tym, gdzie go znaleźć i jak zacząć pracę z nim pisałam już w zeszłym miesiącu – całość artykułu znajdziecie tutaj.

Dlaczego właśnie kolaż?

Kolaż to niezwykle atrakcyjna forma prezentacji – idei, produktu itp. – zarówno we florystyce, jak i w fotografii. Kolaż ze zdjęć to ciekawy sposób na zaznajomienie klienta z naszą ofertą, nie tylko poprzez jej udokumentowanie pojedynczymi zdjęciami, ale poprzez zaciekawienie go kolorowymi, nietuzinkowymi zestawieniami. Na kolażach prace często wyglądają na bardziej atrakcyjne, obfite, bogate – a to jak wiadomo coś, czego wielu klientów poszukuje. Dodatkowo, jeden kolaż może pokazać zarówno zdjęcie całości pracy, jak i liczne kadry ze zbliżeniami jej najciekawszych szczegółów, dając w ten sposób nie tylko jaśniejszy obraz całości, ale i tworząc atmosferę, uciekając się do emocji.

Kolaż ze zdjęć to narzędzie, które wyjątkowo dobrze sprawdzają się w prezentowaniu usług florystyki ślubnej. Na jednym kolażu możemy zaprezentować zarówno bukiet ślubny, jak i wszystkie inne elementy oprawy – dekorację samochodu, sali, kościoła, butonierki, bukieciki druhen itp. W ten sposób opowiadamy całą historię danej imprezy, a także edukujemy klienta, że oprawa ślubu to nie tylko wiązanka i butonierka – ale również całe mnóstwo innych elementów, nawzajem tworzących wyjątkową całość.

Nie pozostaje nam więc nic innego, jak brać się do pracy!

Krok 1: Wybór zdjęć

Pracę zaczynamy od otworzenia folderu z naszymi zdjęciami w Picasie. Na ekranie wyświetlają się miniaturki zdjęć – klikamy na te, które chcemy wykorzystać w naszym projekcie, jednocześnie przytrzymując przez cały czas klawisz Ctrl; w ten sposób będziemy mogli zaznaczyć więcej niż jedno zdjęcie.

Jak widać na poniższym zdjęciu, ja do swojego projektu wybrałam 9 zdjęć, które po kliknięciu zostały obramowane na niebiesko. Następnie klikamy na menu „Utwórz” u góry strony (nr 2 za zdjęciu) i wybieramy opcję „Kolaż zdjęć” (nr 3 na zdjęciu).

kolaz1

Na ekranie widzimy – po prawej stronie – podgląd na kolaż, który tworzymy, a po lewej stronie menu z jego opcjami. Na początku zdjęcia w kolażu rozrzucone są przypadkowo – tak jak widać na zdjęciu poniżej.

kolaz2

Najważniejsza decyzja, którą teraz musimy podjąć to ta, na jaki rodzaj kolażu ze zdjęć się decydujemy. Klikając na rozwijane w dół menu w górnym lewym rogu– pokazanym na zdjęciu poniżej – zobaczymy listę dostępnych opcji. Opcja nr 1 to „przypadkowy” rozrzut zdjęć, ale jest też kilka wariantów bardziej uporządkowanej mozaiki. Warto tu poeksperymentować klikając po kolei na każdą opcję i patrząc na jej efekty w prawym oknie z kolażem; w każdym momencie możemy wrócić do opcji początkowej. Na ilustracji poniżej widać, jak zdjęcia ułożyły się przy wyborze opcji „Mozaika w ramce: mozaika z dużym zdjęciem w środku.” Oczywiście rozłożenie zdjęć w kolażu możemy zmieniać, przesuwając je myszką.

kolaz3

Dla potrzeb naszej nauki wrócimy jednak do opcji domyślnej, czyli „Stosu zdjęć,” gdyż ta opcja daje nam najciekawszy efekt kolażu i najwięcej możliwości jego modyfikacji.

Krok 3: Modyfikacja pojedynczych zdjęć w kolażu

Każde zdjęcie w naszym kolażu możemy modyfikować, a nie tylko przesuwać. Po kliknięciu na wybraną fotografię na jej środku pojawi się koło, a po jego prawej stronie biało-czerwony punkcik (jak widać na zdjęciu poniżej). Klikając na niego i przytrzymując klawisz myszy, możemy zdjęcie dowolnie pomniejszać lub powiększać (ruchami myszy w prawo i w lewo) lub obracać pod kątem (ruchami myszy w górę i w dół).

kolaz4

Krok 4: Efekty dodatkowe

Kiedy wszystkie zdjęcia są już ustawione w odpowiedniej pozycji, możemy je dodatkowo uatrakcyjnić. Pierwsza możliwość to dodanie ramki. Ponieważ chciałam ją dodać do wszystkich zdjęć, najpierw klikam u góry strony na klawisz „Zaznacz wszystko” – w ten sposób zaznaczam za jednym kliknięciem wszystkie zdjęcia – a następnie w menu po lewej klikam na ikonkę „Zwykłe białe obramowanie” – jak widać na zdjęciu poniżej. Dostępna jest  jeszcze opcja ramki przypominającej wydruk z aparatu typu Polaroid.

kolaz5

W tym momencie mój kolaż ze zdjęć jest praktycznie gotowy, chociaż program oferuje nam jeszcze kilka innych możliwości jego modyfikacji, tak jak pokazano na zdjęciu poniżej. Możemy więc zmienić tło, orientację strony, jej rozmiar, a także dodać cień do wybranych zdjęć.

kolaz6

Na koniec pozostaje już tylko kliknąć na przycisk „Utwórz kolaż” – u dołu menu – i nasz projekt jest gotowy! Życzę powodzenia i z ciekawością czekam na efekty Waszej kolażowej pracy.

O autorze

Agnieszka Zakrzewska

mistrz florystyki, fotograf, reporterka, specjalista ds. komunikacji wizualnej oraz magister stosunków międzynarodowych. Zarówno z pasji, wykształcenia jak i zawodu od ponad dekady związana z fotografią. fotoflorystyka.weebly.com