Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny czyli Święto Matki Boskiej Zielnej. W Kościele katolickim obchodzone od V wieku. Matka Boska Wniebowzięta w Polsce jest uważana za patronkę roślinności stąd też tego dnia święcimy zielne bukiety. Jest to dzień, w którym dziękuje się Matce Boskiej za otaczającą nas zieleń, za płody rolne i prosi o błogosławieństwo na kolejne lata. Zwyczaj ten jest kultywowany zwłaszcza na wsiach. Wierzy się, że poświęcone rośliny zielne mają chronić dom i rodzinę od chorób i nieszczęść. Dawniej poświęcone bukiety wkładano za święte obrazy, a w razie potrzeby wyciągano z nich zioła i używano do leczenia ludzi i zwierząt. Co ciekawe w zależności od regionów nazwa bukietu nosi różne nazwy – bukiet, wiązanka, rózga, ziele, ograbka, kępka.


Reklama

Bukiet na Matki Boskiej Zielnej

Bukiet na Matki Boskiej Zielnej

Wygląd bukietów i rośliny w nich zastosowane również zależą od regionu. Jedne zawierają zboża, trawy czy rolne płody, inne piękne kwiaty z ogrodu czy łąki. Co kto lubi lub uprawia. Dawniej bardzo przywiązywano uwagę do symboliki roślin. Stąd też rośliny nie trafiały przypadkowo do bukietów. Zwracano uwagę by święcić zarówno zioła lecznicze jak i rośliny trujące. W niektórych regionach dzień ten był wyznacznikiem na pierwszy zbiór owoców takich jak jabłka czy gruszki. Przed 15 sierpnia nie zrywano ich z drzew. Dziś raczej nie wszyscy już przywiązują uwagę na to co wkładają do bukietu. Raczej są to rośliny, które znajdują się w zasięgu ręki lub się po prostu podobają.

A jak wyglądają wasze bukiety na Matki Boskiej Zielnej? Zobaczcie zdjęcia z warsztatów prowadzonych przez Agnieszkę Stój, dyrektor Małopolskiego Centrum Edukacji Florystycznej. Warsztaty odbyły się w Muzeum Narodowym w Krakowie w ramach wydarzeń towarzyszących pokazowi obrazu Madonna z Poziomką.

Bukiet na Matki Boskiej Zielnej

Bukiet na Matki Boskiej Zielnej

Bukiet na Matki Boskiej Zielnej

Bukiet na Matki Boskiej Zielnej

Bukiet na Matki Boskiej Zielnej

Bukiet na Matki Boskiej Zielnej

Bukiet na Matki Boskiej Zielnej

O autorze

Paulina Świderska

Magister inżynier ogrodnictwa, aktualnie doktorantka na Wydziale WOBiAK SGGW w Warszawie, w katedrze roślin warzywnych i leczniczych. Od dziecka związana z branżą ogrodniczą. Interesuję się nowinkami ogrodniczymi oraz makrobiotyką. Swój wolny czas najchętniej spędza wśród natury, podziwiając jej piękno. Kocha kwiaty, a szczególności peonie, które kolekcjonuje w swoim ogrodzie. Częsty gość wystaw, wykładów i różnego typu imprez związanych z zieloną branżą.