Od lipca mamy nowe obowiązki podatkowe!

22/05/2016

Są już nowe przepisy Ordynacji Podatkowej, które wchodzą w życie w lipcu 2016. Zgodnie z nimi, każda firma będzie zobowiązana do comiesięcznego przesyłania Urzędowi Skarbowemu elektronicznego pliku zawierającego całą ewidencję zakupów i sprzedaży. To nie żart!

Każdy przedsiębiorca prowadzący księgowość w formie elektronicznej już wkrótce będzie musiał sporządzać taki dokument w formie jednolitego elektronicznego pliku. Firmy na początku zobowiązane będą do wysyłania plików kontrolnych zawierających ewidencję zakupów VAT oraz ewidencję sprzedaży VAT. Dodatkowo, na żądanie organu skarbowego, będziemy mieli obowiązek dostarczyć również plik zawierający m.in. wykaz faktur, księgę przychodów i rozchodów, a także… wyciągi bankowe – zgodnie z poniższym wzorem opublikowanym przez Ministra Finansów:

1. Księgi rachunkowe
2. Wyciągi bankowe
3. Magazyn
4. Ewidencje VAT (ewidencja zakupu i ewidencja sprzedaży)
5. Wystawione faktury VAT
6. Podatkowa księga przychodów i rozchodów
7. Ewidencja przychodów

To co na początku będzie konieczne wyłącznie na żądanie fiskusa, już wkrótce będzie comiesięcznym obowiązkiem.

Brzmi groźnie, bo są to przecież najbardziej wrażliwe dane firmy. Strach pomyśleć co by się mogło stać, gdyby takie dane o naszych transakcjach, ich wartościach oraz kontrahentach wpadły w niepowołane ręce.

Fiskus tłumaczy, że pozwoli to na automatyzację kontroli skarbowych i natychmiastowe sprawdzenie transakcji zawieranych przez wszystkich kontrahentów przedsiębiorcy. W ten sposób, przy wykorzystaniu odpowiednich algorytmów, będzie mógł dokonać kontroli krzyżowych.

Do tej pory tak szczegółowe dane dotyczące działalności firmy, urzędnicy skarbowi mogli uzyskać jedynie po wszczęciu kontroli. Wkrótce jednak przedsiębiorcy zobowiązani będą do rutynowego, comiesięcznego dostarczania tych wszystkich danych na serwery fiskusa. Będzie to zatem taki sam comiesięczny obowiązek, jak obecnie przesłanie deklaracji VAT-7. Z tą różnicą, że dane przekazywane do wiadomości urzędu skarbowego będą miały nieporównanie większy zakres.

Obowiązek przesyłania plików kontrolnych najszybciej zostanie nałożony na firmy duże – od lipca 2016 roku. Mikroprzedsiębiorcy, czyli firmy zatrudniające mniej niż 10 pracowników i osiągające obroty niższe od 2 mln EUR rocznie będą miały taki obowiązek od stycznia 2018 roku, a obowiązek przedstawienia wszystkich danych w pliku kontrolnym na żądanie organu od lipca 2018 roku.

No cóż, wszyscy prowadzący legalną działalność przedsiębiorcy powinni jednak zacząć martwić się podwójnie. Szara strefa nie będzie raczej wysyłać pliku kontrolnego, a nasze biznesy będą jeszcze dodatkowo obciążone kolejnymi kontrolami i zagrożeniem wycieku strategicznych danych naszych firm.

podatek
ilustracja: https://uk.pinterest.com/pin/412712753332209693/

O autorze
Janusz Błaszczyk

Janusz Błaszczyk

Współzałożyciel i Redaktor Naczelny forumkwiatowe.pl - portalu dla florystów i nie tylko. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego. Z florystyką związany od 1989 roku. Na stałe mieszka i pracuje w Krakowie... Więcej o autorach ForumKwiatowe.pl...