Pokaz rusałek i świtezianek

11/07/2013

 

Pokaz rusałek - Jarmark Świętojański

W wigilię Świętego Jana Chrzciciela, w niedzielne popołudnie wrocławski rynek zamienił się na kilka godzin w miejsce spotkań pląsających w wianuszkach, czarujących małych i dużych dziewczynek… Był to, Pokaz Rusałek i Świtezianek, który odbył się już po raz drugi jako impreza towarzysząca Jarmarkowi Świętojańskiemu we Wrocławiu. W tym roku, jako organizatorka,zaprosiłam Marka Kucharskiego do współpracy i  postanowiłam nieco wzbogacić formułę pokazu. Zachęcana przez przyjaciół i znajomych z branży florystycznej zorganizowałam „Konkurs na najładniejszy wianek świętojański”. Jak się okazało, był to strzał w przysłowiową dziesiątkę!

Konkurs był otwarty – każdy kto chciał wziąć udział mógł się zgłosić. Możliwość zaprezentowania wianka przed nieco szerszą publicznością skusiła wiele osób. W sumie zgłoszono 52 wianki, a pierwsze zgłoszenia zaczęły napływać prawie miesiąc przed imprezą. Bardzo ucieszyło mnie, tak duże zainteresowanie konkursem.

My także rozpoczęliśmy przygotowania wcześniej, wykonaliśmy dekorację domku świętojańskiego, która przez ponad miesiąc miała zdobić jedno z głównych miejsc na wrocławskim rynku.

Dekorację wykonaliśmy głównie z siana oraz suszonych ziół i roślin w połączeniu z kwiatami sztucznymi. Montowanie było nieco utrudnione gdyż pomimo lata tuż – tuż, na dworze było jedynie + 6 stopni, a i deszcze przez kilka dni pod rząd chciały podkreślić swoją ważność padając prawie nieustannie.

Wróćmy jednak do konkursu. Wianki przygotowane były z przeróżnych ziół, kwiatów polnych i ogrodowych, z pnączy, uplecione różnymi metodami, niektóre mocno pachnące inne skromne z jednym dominującym kwiatem lub duże, dorodne. Wszystkie cudne!

Wianki ozdobiły głowy dziewczynek, które najpierw ruszyły korowodem wokół pręgierza pośród pięknych, zielonych ogrodów, słuchając historii dotyczących nocy świętojańskiej, wicia wianków i puszczania ich na wodę. Po przemarszu, każda rusałka prezentowała wianuszek na… plaży, która, obok ogrodów, była atrakcją tegorocznego jarmarku.

Każda z dziewczynek uroczo się prezentowała, niektóre wychodziły bardzo nieśmiało, a inne niczym urodzone modelki, najmłodsze uczestniczki miały zaledwie po kilka miesięcy i rozkosznie wyglądały z główką przyozdobioną wianuszkiem. Radość i duma dzieci z możliwości noszenia wianka była ogromna. Zabawy było mnóstwo, najmłodsze rusałki nawet nie chciały „naszej plaży opuszczać”.
Po prezentacji wianków, każda z uczestniczek otrzymała wianuszek na własność, soczek na ochłodę oraz mały upominek.

Zwycięzców wyłoniła publiczność. Każdy mógł oddać jeden głos, a jurorów nie brakowało – przechodnie oraz turyści z ogromnym zainteresowaniem przyglądali się czarującym rusałkom. Nawet znaleźli się chętni do szukania żony w najładniejszym wianku…

Przed ogłoszeniem wyników konkursu odbył się pokaz florystyczny – LETNIA PANNA MŁODA podczas którego, zaprezentowaliśmy kilkanaście pomysłów letnich wiązanek i ozdób.Prace wykonaliśmy z pnączy, ratanu, suszu i liści przygotowując  najpierw pracochłonne konstrukcje łącząc je później z  kwiatami żywymi.Otrzymaliśmy z Markiem Kucharskim gromkie brawa oraz wiele słów uznania i podziwu, że pokaz, a przede wszystkim nasze pomysły bardzo się podobały, za co serdecznie dziękujemy!

Po przeliczeniu głosów przez komisję, w skład której wchodziły: Marlena Dejneka, Edyta Barska i Agnieszka Gurgul, nastąpiło ogłoszenie wyników. w KONKURSIE NA NAJŁADNIEJSZY WIANEK  – WROCŁAW JARMARK ŚWIĘTOJAŃSKI 2013 zwyciężyły:

I miejsce zdobyła – Julia Kucharska – nr wianka 35
II miejsce otrzymała – Ewelina Szczepanik – nr wianka 33
III miejsce uzyskała Izabela Galasiak – nr wianka 36

IV miejsce zdobyła Małgorzata Szczepańska – nr wianka 2

Przyznaliśmy również nagrodę główną za najbardziej profesjonalnie wykonany wianek, otrzymała ją Ania Rędzi.

Odbyło się także losowanie nagród dla głosujących i tu 10 osób wylosowało przygotowane przez nas i Agencję Artystyczną Pianoforte upominki.

Przedsięwzięcie było całkowicie darmowe, finansowane ze środków własnych.

Sponsorami kwiatów do pokazu były firmy:
Hurtownia kwiatów ciętych PIETRUCH, INTENDE – Paweł Pelczyk oraz Hurtownia Kwiatów Muszyński za kwiaty, a tym samym, za przyczynianie się do uatrakcyjnienia imprezy, sponsorom bardzo dziękujemy.
Pragnę także podziękować Agencji Artystycznej Pianoforte, bo to dzięki nim mogłam tę imprezę zrobić.
Pomimo, że organizacja całej imprezy nie była łatwa, szalenie miło jest sprawiać radość dzieciakom, cieszyć oczy dorosłych i umieć pogodzić, tak naprawdę imprezę dla wszystkich. Dziękuję wszystkim za pomoc w przygotowaniach, a kursantkom odwagi w zgłaszaniu wianków do konkursu.

Dziękuję biorącym udział w konkursie za zainteresowanie i przygotowanie wianków i mam nadzieję, że impreza stanie się cykliczną i będę mogła również liczyć na zaprezentowanie się podczas konkursu większej ilości florystów i kwiaciarń. Pamiętajmy Wrocław 2014 – pokaz rusałek i świtezianek – już zapraszam!!

 

Julia Kucharska I miejsce_1

I miejsce zdobyła – Julia Kucharska – nr wianka 35

miejsce III Ewelina SzczepanikII miejsce otrzymała – Ewelina Szczepanik – nr wianka 33

rusałka Paulinka III miejsce - Izabela Galasiak_1

III miejsce uzyskała Izabela Galasiak – nr wianka 36

O autorze

Agnieszka Mitko - Kominek

mistrzyni florystyki, absolwentka Szkoły florystycznej Małgorzaty Niskiej. Agnieszka Mitko-Kominek na Facebooku>>