Praca w kwiaciarni w dni świąteczne

29/04/2016

Jak to jest z otwieraniem kwiaciarni w dni świąteczne? Można otworzyć czy nie? A w zasadzie, czy w dni świąteczne właściciel kwiaciarni powinien pracować sam, czy może skorzystać z pomocy pracowników? W tym temacie panuje dość duża dezinformacja, można spotkać się ze sprzecznymi opiniami. Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie, gdyż wiąże się to z określeniem – czy głównym profilem działalności kwiaciarni jest handel, czy usługi? No i na pytanie odpowiedziałem pytaniem … ale po kolei.

Dni świąteczne

W 2016 r. 13 dni objęte jest zakazem handlu, z tego aż 4 dni w maju:

 • 1 styczeń – Nowy Rok,
 • 6 styczeń – Święto Trzech Króli,
 • 27 i 28 marzec – Święta Wielkanocne,
 • 1 maj ­ Święto Pracy,
 • 3 maj – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
 • 15 maj – pierwszy dzień Zielonych Świątek,
 • 26 maj – Boże Ciało,
 • 15 sierpień – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
 • 1 listopad Wszystkich Świętych,
 • 11 listopad – Narodowe Święto Niepodległości,
 • 24 grudzień Boże Narodzenie.

Co mówią przepisy?

Ważne! Przepisy prawa nie zakazują handlu w święto, ograniczają jedynie zatrudnianie pracowników w placówkach handlowych.

Wszystkie dni świąteczne wymienione powyżej, wskazane w art. 1 ustawy o dniach wolnych od pracy, objęte są zakazem pracy w handlu. Zakaz pracy w placówkach handlowych reguluje art. 15 19a § 1 K.p. Zgodnie z tym zapisem praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona. Zakaz pracy w handlu obejmuje także dni świąteczne przypadające w niedzielę. Osobami wykonującymi pracę, w myśl przepisów Kodeksu pracy, są pracownicy, czyli osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy, w tym m.in. w ramach umowy o pracę. To właśnie oni nie mogą wykonywać pracy w placówkach handlowych w święta. Taki zakaz nie obowiązuje natomiast osób świadczących pracę w ramach umów cywilnych, np. zlecenia. Ta grupa zatrudnionych może legalnie wykonywać pracę w święta. Mogą ją świadczyć również właściciele placówek. Za złamanie zakazu pracy w handlu przepisy prawa pracy przewidują dla pracodawcy karę grzywny w wysokości od 1.000 zł do 30.000 zł (art. 281 K.p.).

Ustawodawca przewidział jednak pewne wyjątki od tego zakazu. Dozwolona jest bowiem praca w święta w placówkach handlowych przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności. Wątpliwości dotyczyły stacji paliw i aptek. Główny Inspektorat Pracy jednak uznał, że placówki usługowe wykonujące prace konieczne ze względu na użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności mogą świadczyć swoje usługi także w święta. Zdaniem PIP zakaz nie obejmuje również cukierni, w których dodatkowo prowadzona jest sprzedaż detaliczna. I tu już nasuwa mi się pierwsze pytanie – czy sprzedaż kwiatów jest użyteczna społecznie i zaspokaja codzienne potrzeby ludności? Moim zdaniem tak, szczególnie w Dniu Matki wypadającym w tym roku akurat w święto Bożego Ciała.

 

kwiaciarnia

 

Kwiaciarnia to usługi, czy handel?

Uznaje się, że do placówek handlowych można zaliczyć np. sklepy wielkopowierzchniowe (tam właśnie sprzedawane są kwiaty luzem i ewentualnie gotowe bukiety), magazyny, hurtownie. Przy czym cechą charakterystyczną tych placówek jest prowadzenie działalności handlowej, zarówno detalicznej, jak i hurtowej. Aby rzetelnie rozwikłać zagadkę należy odpowiedzieć sobie na drugie pytanie – czy kwiaciarnia to placówka handlowa czy usługowa? Czy pracownik w kwiaciarni świadczy usługi wykonywania bukietów i ich sprzedaż, czy też tylko sprzedaje kwiaty i inne artykuły. Kwiaciarnie bez wątpienia oprócz sprzedaży kwiatów oferują usługi bukieciarskie, florystyczne. Właściciel kwiaciarni może wskazać przecież, że jego działalnością są usługi i handel polegające na wykonywaniu bukietów i kompozycji oraz ich sprzedaży. Jeśli wskaże pierwszą z wymienionych działalności jako przeważającą, zgodnie z wyjaśnieniami resortu pracy, zakaz pracy w handlu nie będzie dotyczył jego firmy.

Jeszcze za mało wyjaśnień?

Gdy nie ma jasno sprecyzowanych przepisów należy pamiętać, że to przedsiębiorca w przypadku kontroli będzie musiał udowadniać swoje racje. Jeżeli jeszcze nie masz pewności – czy kwiaciarnia to działalność usługowa, czy handlowa przeczytaj informacje w artykule wyjaśniającym stosowanie preferencyjnej stawki podatku zryczałtowanego. Tam również istniał dylemat czy kwiaciarnia to handel, czy usługi i produkcja. To określenie było ważne dla ustalenia preferencyjnej stawki tego podatku. W przypadku kwiaciarni działalność gospodarcza obejmuje głównie usługi florystyczne oraz okolicznościową sprzedaż kwiatów, w tym na indywidualne zamówienie, w postaci: bukietów, kompozycji, wiązanek, wieńców.

Podsumowanie

Mając na uwadze, że kwiaciarnia to miejsce, gdzie przede wszystkim świadczy się usługi, a przy okazji sprzedaje się bukiety i kwiaty i to wszystko mieści się w kategorii działalności usługowej w zakresie handlu, to już pierwszy argument pozwalający na pracę kwiaciarni w święta. Jak do tego dodamy użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, to wtedy kwiaciarnia bez wątpienia może  świadczyć swoje usługi także w święta. Pozostają aspekty etyczny i ekonomiczny, które warto przemyśleć. Czy warto w święta otwierać kwiaciarnie i kierować do niej pracowników. Może warto w te dni po prostu odpocząć. Ale ja osobiście jestem zwolennikiem samodzielnych decyzji przedsiębiorców a nie nakazów i zakazów.

Andrzej Dąbrowski

Konsultant w biznesie florystycznym

Napisz do autora: [email protected]

O autorze
Andrzej Dąbrowski

Andrzej Dąbrowski

Urodził się, mieszka i pracuje w Bolesławcu. Wżenił się w biznes florystyczny w 1994 roku i w związku tym pozostał do dzisiaj. W międzyczasie ukończył Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu w zakresie zarządzanie przedsiębiorstwem.Więcej o autorach ForumKwiatowe.pl...