Jak zrobić poduszeczkę na obrączki z tillandsją

30/11/2015

Oplątwa, po łacinie Tillandsia, to roślina ostatnio bardzo modna we florystyce, choć florystom znana jest już od wielu lat. Te najbardziej popularne to T. xerographica i T. cyanea czy T. usneoides. Roślina ta należy do rodziny bromeliowatych (Bromeliaceae). Występuje w tropikalnych obszarach Ameryki Północnej i Ameryki Południowej. Do rodzaju należy ok. 540 gatunków.

7-puedeleczko-na-obraczki

W naturalnym środowisku oplątwa (Tillandsia) żyje jako epifit na gałęziach i w konarach drzew. Niezbędną wodę i składniki odżywcze pobiera z powietrza. Taki sposób życia umożliwia hodowlę tej rośliny bez użycia doniczek i ziemi. Oplątwa najczęściej hodowana jest na kawałkach kory drzewa korkowego, na korzeniach lub w muszlach. Ostatnio również w szklanych naczyniach i mini szklarniach domowych.

Tu, w moim „krok po kroku”, występuje jako element dekoracji w kompozycji na naturalny, zimowy ślub.

 

foto: Przemek Tkaczyk

1-puedeleczko-na-obraczki

2-puedeleczko-na-obraczki

3-puedeleczko-na-obraczki

4-puedeleczko-na-obraczki

5-puedeleczko-na-obraczki

6-puedeleczko-na-obraczki

9-puedeleczko-na-obraczki

O autorze

Katarzyna Greta Szymkowiak

Dyplomowana Mistrzyni Florystyki, właścicielka szkoły florystycznej Gretaflowers. Od wielu lat działa na rynku polskim szkoląc kolejne pokolenia. Wicemistrz Polski na VIII Międzynarodowych Mistrzosostwach Florystycznych Polski. Właścicielka Kwiaciarni i marki ślubnej So Nice- dekoracje ślubne.