Serduszka w bukiecie ślubnym

13/07/2015

Serduszka okazałe – Dicentra spectabilis, obecnie funkcjonująca pod nazwą – Lamprocapnos spectabilis. Pochodzi z rodziny makowatych. Jest byliną, bez której nie wyobrażam sobie ogrodu. Jest też rośliną, którą jako pierwszą po cebulowych tniemy do bukietów.

Lamprocapnos spectabilis 'Alba'

Lamprocapnos spectabilis 'Alba'

Autor: C T Johansson (Praca własna) [CC BY 3.0], Wikimedia Commons

W stanie naturalnym występuje w Chinach i Korei. Poza tym gatunek ten szeroko rozpowszechniony jest w uprawie – w Polsce sadzony dość często. Wielu z nas pamięta klasyczną odmianę biało– różową z babcinych ogrodów. Serduszka tworzy kępy osiągające wysokość do 80 cm. Posiada niebiesko-zielone liście, które tworzą dużą plamę w moim ogrodzie. Jej kwiaty są zebrane w długie grona kształtem przypominające serduszko, z którego wypływa łza.

Znana pod nazwami: serduszka okazała, ładniczka okazała, serce Jasia.

W ostatnich latach XX wieku bardzo dużą popularnością cieszyła się odmiana 'Alba' o bardzo jasnych, prawie białych kwiatach i tą też mam w ogrodzie. Świetnie spisuje się zarówno w bukietach jak i w kompozycjach układanych w piance. Była hitem w okresie komunijnym i zdobiła ławki w naszym kościele. Zamawiałam ją kiedyś również z zagranicy, ale nigdy nie była tak okazała jak ta z mojego ogrodu.

Dziś na zdjęciach w bukiecie ślubnym. Jak wam się podoba?

 

1

2

3

4

5

7

8

9

10

12

 

O autorze

Katarzyna Greta Szymkowiak

Dyplomowana Mistrzyni Florystyki, właścicielka szkoły florystycznej Gretaflowers. Od wielu lat działa na rynku polskim szkoląc kolejne pokolenia. Wicemistrz Polski na VIII Międzynarodowych Mistrzosostwach Florystycznych Polski. Właścicielka Kwiaciarni i marki ślubnej So Nice- dekoracje ślubne.