Technika klejenia we florystyce

09/08/2017

Jedną z podstawowych technik we florystyce jest technika klejenia, polega ona na łączeniu poszczególnych elementów w jedną całość za pomocą substancji klejących. Technikę tę stosujemy do łączenia roślin, elementów dekoracyjnych i konstrukcyjnych.


Reklama

Klej na gorąco

Podstawowym i najczęściej używanym klejem we florystyce jest tzw. klej na gorąco. Niezbędnym do niego urządzeniem jest tzw. pistolet często nazywany klejarką. Wybór na rynku tych urządzeń jest ogromny ale należy pamiętać o tym, że pistolety te mają różną temperaturę topienia lasek kleju. Najczęściej stosowany jest ten, który rozgrzewa się do temperatury ok. 160 st. i służy do klejenia elementów suchych i sztucznych. Drugi rodzaj to pistolety o niższej temperaturze rozgrzewania i nimi jest możliwość szybkiego przyklejenia materiału roślinnego ciętego. Producenci proponują nam również pistolety o odłączanym kablu zasilającym co daje szersze zastosowanie w pracy.

 

 

Do tych pistoletów niezbędne są laski silikonowe i tu aby się nie pomylić mamy na rynku dostęp do wielu rodzajów tych lasek. Przezroczyste to te, które topią się w wyższej temperaturze a mleczno-białe przeznaczone są do niższych temperatur w pistoletach. Nie są to jedyne laski kleju dostępne na rynku, jest możliwość zakupu lasek kolorowych jak i np. z brokatem. Ważną rzeczą jest to, że trzeba pamiętać że pistolety mają różna średnicę prowadnicy kleju i tym samym laski kleju mają różną średnicę. Przy używaniu tego kleju należy zachować szczególną ostrożność, łatwo można się poparzyć. Praca z urządzeniem elektrycznym wymaga szczególnej ostrożności by nie doszło do zwarcia.
 
 REKLAMA

 
Zasada pracy z pistoletem jest dość prosta, w tylnim otworze pistoletu umieszczamy laskę kleju, podłączamy do prądu i chwilę czekamy na rozgrzanie urządzenia, za pomocą rączki w pistolecie nanosimy odpowiednią ilość kleju – najczęściej na element – i przyklejany. Po pracy wyłączamy pistolet z prądu i oczyszczamy dyszę (końcówkę), którą wyciekał klej a z kompozycji usuwamy tzw. pajęczynki, które mogą powstać przy klejeniu szczególnie jeśli robimy to nieumiejętnie lub niedelikatnie. Należy pamiętać przy zakupie pistoletu by był dobrej jakości i o ergonomii, bo pracujemy nim w kwiaciarni bardzo dużo.

 

 

Klej na zimno

Kolejnym rodzajem kleju, który wykorzystujemy jest tzw. klej na zimno do kwiatów i zieleni ciętej. Kupujemy go w tubkach. Klej ten jest rewelacyjny do doklejania delikatnych elementów roślinnych do np. wiązanek ślubnych, wianuszków komunijnych itp. Należy pamiętać, że jeżeli przyklejamy jakiś element np. biały płatek to może warto jest najpierw zrobić próbę czy roślina nie zareaguje z klejem i nie powstaną plamy. Sposób klejenia jest bardzo prosty na przyklejany element nanosimy niewielką ilość kleju i przykładamy w miejsce docelowe. Klej nanosimy w przypadku kwiatów na końcówkę łodyżki tym samym zabezpieczamy przed ubywaniem z rośliny wody, przedłuży nam to trwałość kwiatów – metoda ta zastąpiła woskowanie łodyżek. Po użyciu kleju końcówkę oczyszczamy i szczelnie zakręcamy. Nie można dopuścić do zaschnięcia kleju na końcówce jak i w tubie.

Klej w sprayu

Trzecim najczęściej stosowanym klejem jest klej w sprayu, służy on do przyklejania drobnych i delikatnych rzeczy np. brokatu . można go stosować do roślin ciętych , suszonych i sztucznych. Przy stosowaniu tego kleju na roślinach ciętych należy wykonać próbę i sprawdzić jak zachowa się roślina, ponieważ nie wszystkie rośliny tolerują ten klej. Używamy go zawsze zgodnie z instrukcją z opakowania i co najważniejsze z dala od źródeł ognia.
 

 

Taśmy klejące

Kolejnymi materiałami, którymi możemy sklejać we florystyce są wszelkiego rodzaju taśmy klejące. Producenci oferują szereg taśm, którymi możemy przyklejać, mocować, łączyć różne elementy. Pozwolę sobie na omówienie kilku najważniejszych.

Taśma kotwica, mocna wodoodporna, służy do mocowania np. ciężkich elementów , stosowana jest również do zabezpieczania gąbki florystycznej w naczyniu. Odpowiedni przyklejona zabezpiecza nam gąbkę przed wypadnięciem z naczynia, wzmacnia jej strukturę jak również stanowi oparcie dla roślin. Może być również wykorzystywana do łączenia delikatnych łodyg w bukietach np. z Calli.

Taśma z plasteliny florystycznej, służy do mocowania i stabilizowania elementów takich jak np. Pinholter do płaskiego naczynia, świec, elementów które dokładamy do kompozycji jako elementy dekoracyjne np. metalowe kule ułożone przy kompozycji kwiatowej można podkleić plasteliną tak by nam nie zmieniały położenia. W związku z tym że jest to materiał wodoodporny może nam służyć jako uszczelniacz naczyń. Ważną rzeczą przy używaniu plasteliny jest to by ją dobrze wyrobić w palcach tak by miała lepszą lepkość i plastyczność.

 


 

We florystyce bardzo często zapożyczamy sobie wszelkiego rodzaju kleje i taśmy klejące z innych dziedzin przemysłowych. Często stosujemy różne taśmy dwustronne, które pomocne nam są do przyklejania np. liści na płaskiej powierzchni, taśma ta jest również pomocna jak potrzebujemy przykleić jakiś element do powierzchni szklanej, a klej na gorąco często nie zdaje egzaminu więc stosujemy taśmę dwustronną np. do umocowania paska wstążki do szklanego walca tworząc dekoracyjny otok. Kolejnym niezastąpionym klejem jest klej polimerowy. Kleimy nim styropian, styrodur i gąbki florystyczne np. do drewnianych sklejek. Można również sklejać kwiaty sztuczne, świetnie sprawdza się przy klejeniu np. kasztanów, żołędzi. Trzeba pamiętać że nieco wolniej schnie, ale po zaschnięciu jest praktycznie nie do zdarcia.

Trudno jest wymienić wszystkie substancje klejące które wykorzystujemy we florystyce, bo przecież co głowa to i inny pomysł. Można i należy wykorzystywać taśmy i kleje biurowe biurowe, kleje stolarskie takie jak np. wikol, kleje montażowe, budowlane itd… wszystko zależy od naszego pomysłu i potrzeby.
 

O autorze

Piotr Marzec

Mistrz florystyki, od 20 lat prowadzi kwiaciarnie w Zamościu. Laureat i finalista wielu konkursów florystycznych. Autor pokazów i wystaw florystycznych w kraju i zagranicą. W 2017 roku wydał książkę pt. "Florystyka w protokole dyplomatycznym".