Wielkanoc nadchodzi, a wraz z nią wielkanocne ozdoby. Wśród nich nie może zabraknąć tradycyjnych pisanek, koszyczka, kurczaczków czy bukszpanu. Tworzenie świątecznych dekoracji jest chyba najprzyjemniejszym etapem przygotowań – pojawia się pretekst by uwolnić swoją kreatywność. Dla florystów tworzenie wielkanocnych kompozycji to ważny moment w zawodowym kalendarzu. Szukamy inspiracji i nowych pomysłów, którymi chcemy ująć i zaskoczyć swoich klientów. Dlatego chciałabym podzielić się kilkoma swoimi pomysłami na stworzenie wielkanocnych ozdób metodą decoupage i scrapbookingu. Techniki te pasjonują mnie od dłuższego czasu, a może i Wy podzielicie moją pasję? Zachęcam – na prawdę warto!

Piki i jaja do zawieszenia. Drewniane jaja ozdobione metodą decoupage.

decoupage wielkanocne ozdoby

Pierwszą czynnością jaka wykonałam było pomalowanie drewnianych jaj na biało farba akrylową. Po wyschnięciu nałożyłam 2w1 klej i lakier do decoupage, a na niego położyłam wydarte z papieru ryżowego świąteczne elementy. Następnie położyłam kolejną warstwę tego preparatu. Po wyschnięciu zrobiłam fioletowe kropki na jajach za pomocą szpikulca zakończonego kulką. Pozostawiłam jajka do wyschnięcia. Na koniec udekorowałam je kokardkami z satynowych wstążek.

decoupage wielkanocne ozdoby
decoupage wielkanocne ozdoby

Jajka w koszyczkach udekorowane metodą scrapbookingu.

Drewniane jajka pomalowałam białą farbą akrylową. Ozdobnym dziurkaczem wycięłam wzorek z papieru który przykleiłam dookoła jajka. Na papier zamontowałam wstążkę którą ozdobiłam papierowym kwiatkiem i listkami wyciętymi za pomocą specjalnej maszynki o nazwie Big Shot. Gotowe jajko włożyłam do koszyczka.

scrapbooking wielkanocne ozdoby

Drewniane zawieszki w kształcie jaj ozdobione metodą scrapbookingu.

Drewniane zawieszki pomalowałam białą farbą. Poz wyschnięciu nakleiłam na nie elementy z papieru w kształcie owalnym. Następnie zrobiłam z foamiranu kwiaty które nakleiłam na jaja i dodałam do nich listki wycięte big shotem. Do gotowych jaj zamontowałam kokardki i sznurek do zawieszenia ich na gałązkach.
Kwiaty z pianki o nazwie foamiran robi się za pomocą wyciętych elementów rozgrzanych żelazkiem i uformowanych palcami. Do nich montuje się pręciki i kwiatek gotowy.

scrapbooking wielkanocne ozdoby
scrapbooking wielkanocne ozdoby

Materiałowe jaja

Wykonałam je z gotowych jaj styropianowych, materiałów bawełnianych i wstążek satynowych. Jaja styropianowe nacięłam na krzyż dookoła na głębokość około pół centymetra. Kawałki materiału umieściłam na ćwiartkach jaja i wciskałam je w te szczeliny tak, aby uzyskać gładką powierzchnię. Materiał nie może być pomarszczony. Gdy wszystkie ćwiartki zostały zrobione, klejem na gorąco przykleiłam wstążki żeby zakryć łączenia. Tak oto powstały jajka materiałowe.

jaja materiałowe wielkanocne ozdoby

O autorze
Katarzyna Kowieska

Katarzyna Kowieska

Florystka z zamiłowania do kwiatów. W zawodzie od 17 lat. Florystyka jest jej pasją i sposobem na życie. Od kilku lat drugą jej miłością jest scrapbooking. Tworzy piękne kartki, albumy i inne rzeczy z papieru. Rękodzieło nie jest jej obce. Na facebooku można podziwiac jej: Kwiatowe dzieła oraz Papierowy świat Kateriny