16-17 marca w Rzeszowie odbyły się II Podkarpackie Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Garden Expo.

Podczas tych targów na zaproszenie Podkarpackiego klubu Florystów przy SITO Rzeszów można było uczestniczyć w pokazach znanych i cenionych mistrzów florystyki: Tomasza Maxa Kuczyńskiego oraz Piotra Marca. Ponadto na scenie pojawiły się mistrzynie florystyki: Elżbieta Kosydar, Katarzyna Witecka oraz Małgorzata Szwagiel.

Pierwszy pokaz na scenie rozpoczął Tomasz Max Kuczyński, który przedstawił nam 12 różnorodnych prac o tematyce wiosennej. Piękne bukiety na kryzach, kompozycje w naczyniu, wianki. Tomasz pokazał kunszt mistrzowski, bogactwo roślin jak i ciekawe materiały, których użył do wykonania prac. Jedną z ciekawostek był papier ryżowy przywieziony z podróży Tomasza do Chin, który w połączeniu z tillandsia xerographica i naczyniem z betonu dał bardzo ciekawy efekt. Uczestnicy pokazu z zainteresowaniem słuchali opowieści Tomasza o jego podróżach florystycznych po świecie i inspiracjach zaczerpniętych w różnych krajach. Między innymi można było posłuchać o dwutygodniowej wyprawie do Indii, podczas której wraz z florystami z całego świata wziął udział w realizacji ślubu roku, w której zostały użyte miliony kwiatów.

praca: Tomasz Max Kuczyński
praca: Tomasz Max Kuczyński

Tomasz pokazał ciekawe kryzy do bukietów z trawy mikado, piór czy papieru z firmy Ofpol w pastelowych kolorach w połączeniu z różnymi odmianami chryzantem jak również kompozycje z użyciem wosku czy masy ceramicznej. W powietrzu czuć było wiosnę z sprawą roślin cebulowych, bazi, gałęzi magnolii oraz helleborusa orientalis.

Atrakcją targów były wykonane przez członkinie Podkarpackiego Klubu Florystów kompozycje w naczyniu oraz duże instalacje florystyczne. Pani Elżbieta Kosydar, Prezes Podkarpackiego Klubu Florystów, zaprezentowała kompozycje w naczyniu. Katarzyna Witecka zaprezentowała duże formy, na pięciolinii królował narcyz w połączeniu z mimozą i phlebodium.

Ja przedstawiłam duże instalacje florystyczne, jedną z nich było drzewo z wykorzystaniem pięknej chryzantemy od firmy Justchrys.com, inna odsłona pracy to tryptyk wykonany z tysięcy kawałków czarnej plexi w połączeniu z przepiękną różą Avalanche.

praca: Małgorzata Szwagiel
praca: Małgorzata Szwagiel

Pokaz Piotra Marca był niespodzianką dla zgromadzonej publiczności. Zapowiedzią był walc Johanna Straussa, wszyscy oczekiwali z niecierpliwością co mistrz nam przedstawi. Zaskoczenie i zachwyt w trakcie pokazu, Piotr przedstawił w 32 odsłonach wspaniałe prace biżuteryjne z wykorzystaniem roślin. Kunszt jubilerski, mistrzowska precyzja w postaci naszyjników, pięknych kolii z użyciem szlachetnych koronek, pereł, kamieni, materiału roślinnego zwiastującego wiosnę.

praca: Piotr Marzec
praca: Piotr Marzec

Kolejną atrakcją podczas dwudniowych targów były warsztaty florystyczne z Tomaszem Maxem Kuczyńskim o tematyce ślubnej.  Przez dwa dni uczestniczki warsztatów pod kierunkiem mistrza zgłębiały tajniki bukietów ślubnych spływających. Panie poznały techniki wykonania mistrzowskich bukietów. Rośliny z jakimi mogły pracować uczestniczki warsztatów w połączeniu z wiedzą mistrza oraz wymiana doświadczeń między sobą dały zadowalający efekt.

Patronami pokazu byli m.in. Sigma, Justchrys.com., Avalanche+ oraz lokalni partnerzy pokazu: hurtownia Kwiatów Ciętych Pietruch, Green Place, Gospodarstwo ogrodnicze J.J. Chmielińscy, Gospodarstwo Ogrodnicze M.L. Mucha, OPFOL, DELJA, HELYA.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia:

O autorze

Małgorzata Szwagiel

Mistrz Florystyki i absolwentka Studiów Podyplomowych Florystyka w Krakowie (2016). Zdobyła tytuł Drugiego Vice Mistrza Krajowych Florystycznych Mistrzostw Regionów 2017 Stowarzyszenia Florystów Polskich. Jest członkiem Stowarzyszenia Florystów Polskich i Podkarpackiego Klubu Florystów przy SITO Rzeszów. Jest uczestniczką i asystentką wielu pokazów i imprez florystycznych.