Zerowy egzamin w Kwitnących Horyzontach

28/10/2013

[imagebrowser id=28]

Zajęcia Klasy Mistrzowskiej w Kwitnących Horyzontach dobiegają końca. Egzaminy coraz bliżej, przed nami ostatni zjazd i dodatkowy zjazd przygotowawczy. Za nami bardzo ciekawe zajęcia: „zerowy egzamin” – jak mówią studenci. Zadanie było ciekawe, wymagało wiele pracy, połączenia w jeden wielu sznurków.

Każdy miał do zaprojektowania cztery prace: wieniec, bukiet, bukiet ślubny i dużą formę, w jesiennej stylistyce. W ciągu tego tygodnia wiele się wydarzyło, a dni były długie… Projektowanie i uzupełnianie projektów, łącznie z rysunkami, rzutami, próbką kolorów i materiałów, dobieraniem roślin nie tylko pod względem koloru, czy dostępności, ale także faktury czy tak modnej ostatnio tekstury. Kolejny krok to przygotowanie roślin do pracy, napojenie, kondycjonowanie, wykonanie konstrukcji i technicznych podstaw kompozycji. Wszystko działo się w atmosferze delikatnego napięcia i twórczego działania. Podczas zajęć przećwiczyliśmy również inne,  bardzo ważne elementy pracy mistrza florystyki: organizację pracy, stanowiska i zarządzanie czasem. Prace wykonywane były w takim samym czasie, jaki będzie dany na egzaminie. Wszystko po to, żeby finalnie podziwiać ciekawe kompozycje – efekt twórczej, tygodniowej pracy. Powyżej można zobaczyć wybrane zdjęcia z zajęć – foto: Joanna Przywara.

Zakończenie zajęć poświęciliśmy omawianiu prac, poprawianiu błędów i  szukaniu jeszcze lepszych rozwiązań. Dyskusje, kolejne przykłady, dodatkowe techniki… I głowa przed egzaminami otwarta! Szeroko otwarta, bo prace przewidujemy bardzo ciekawe. Będzie ich pięć, nie wszystkie konwencjonalne. Wymagające od zdających dużo umiejętności i kreatywności, a przy tym pokazujące jak najpełniej piękno roślin, nie ograniczając się tylko do kwiatów. W ciekawym, nastrojowym czasie adwentu i Bożego Narodzenia.

Wystawa dyplomowa absolwentek Klasy Mistrzowskiej Kwitnących Horyzontów odbędzie się 14-15 grudnia 2013 w Opolu, w Solaris Center. Już dziś zapraszamy! Więcej zdjęć i informacji na naszym profilu www.facebook.com/kwitnacehoryzonty

Monika Bębenek
Kwitnące Horyzonty

O autorze
Monika Bębenek

Monika Bębenek

mistrzyni florystyki, sędzina międzynarodowa. Zawodowo spełnia się w Kwiaciarni „Zielona Gęś” i w założonych przez siebie „Kwitnących Horyzontach – Edukacji Florystycznej”. Prowadzi warsztaty, szkolenia, pokazy, organizuje wystawy i plenery. Więcej o autorach ForumKwiatowe.pl...