W ubiegłym tygodniu mieszkańcy Śląska mieli okazję poczuć namiastkę prawdziwej dżungli – wystarczyło wsiąść do odpowiedniego tramwaju, by natychmiast znaleźć się w otoczeniu żywych roślin. Zielony tramwaj miał zainteresować mieszkańców tematem czystego powietrza i smogu. Tramwaj kursował na dwóch liniach, łącznie przez tydzień, a jego trasa obejmowała największe miasta Śląska, między innymi Katowice, Chorzów, Świętochłowice, Bytom, Ruda Śląska, Zabrze, Gliwice, Sosnowiec i Będzin.

zielony tramwaj

fot. Daniel Dmitriew


Reklama

zielony tramwaj

fot. Daniel Dmitriew

zielony tramwaj

fot. Daniel Dmitriew


Zagospodarowanie przestrzeni miejskiej tymczasowymi instalacjami roślinnymi staje się coraz bardziej popularną metodą na przybliżenie mieszkańcom miast flory innej niż parkowe klony, dęby i kasztanowce. Wietrzne Pole od kilku lat z powodzeniem realizowało przedsięwzięcia w różnych miejscach lecz właśnie te miejsca nigdy się nie poruszały. Pomysł realizacji pierwszej w Polsce jeżdżącej dżungli był wyzwaniem zarówno pod względem technicznym jak i koncepcyjnym. Zestawienie tramwaju oraz ogrodu wydawało się trudne w realizacji ze względu na warunki panujące w pojeździe, takie jak wilgotność, temperatura, ewentualne interakcje z podróżującymi ludźmi. Trudne nie oznaczało jednak w tym przypadku niemożliwe. Całość akcji skupiona była na problemie trapiącym wiele aglomeracji, czyli smogu. Podróżujący informowani byli przez wolontariuszy o zagrożeniach wynikających z opalania mieszkań źródłami paliw powodujących nasilanie się zjawiska.
 
zielony tramwaj

fot. Daniel Dmitriew

zielony tramwaj

fot. Daniel Dmitriew


Głównym efektem, który starano się osiągnąć, była totalna integracja stali i szkła tramwaju z zielenią roślin. W tym celu zamaskowano wszystkie elementy techniczne instalacji – gąbki, florety, siatki i inne umożliwiające montaż roślin przymocowane do ścian i podłogi tramwaju. Systemem nośnym był drewniany szkielet konstrukcji dzięki któremu możliwe było zamontowanie roślin w przestrzeni sufitu, jednocześnie go maskując. Tak właśnie 18 metrowy tramwaj stał się czymś w rodzaju oranżerii oglądanej zarówno od wewnątrz jak i z przestrzeni miejskiej, dzięki szybom występującym na całej długości tramwaju. Dla spotęgowania wrażenia bycia uczestnikiem akcji rośliny usytuowane były dosłownie na wyciągnięcie ręki podróżujących. Całość instalacji kwiatowej została uzupełniona o dodatki w postaci pokrowców na siedzenia oraz walory zapachowe – naturalne nuty geranium i eukaliptusa – potęgując wrażenie nieustannej świeżości miejsca.
 
zielony tramwaj

fot. Daniel Dmitriew

zielony tramwaj

fot. Daniel Dmitriew


Z uwagi na fakt, że chociaż tramwaj stał się atrakcją na całym Śląsku i był obiektem wzmożonego zainteresowania, kursował jak zwykły liniowy tramwaj dlatego jego konserwacja odbywała się – jak to zwyczajowo ma miejsce – w nocy. Instalacja serwisowana była raz na dobę, rośliny należało podlać, zrosić, wymienić elementy uszkodzone lub zdewastowane. Wszystko to w zajezdni tramwajowej w czasie przerwy między kursami, a więc między 23.30 a 4.00 rano. Rośliny doniczkowe lub te umieszczone w kokedamach nawadniane były za pomocą strzykawek, podobnie zieleń cięta zainstalowana na siatkach i gąbkach florystycznych. Wszystkie, łącznie z trawą umieszczoną między siedzeniami pasażerów intensywnie zraszano świeżą wodą. Kluczowym elementem projektu był dobór kwiatów zarówno doniczkowych jak i ciętych. Głównym kryterium doboru była odporność na niecodzienne warunki oraz zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom zarówno pod względem mechanicznym jak i alergennym. Roślinność musiała jednocześnie odpowiadać na główne zagadnienie projektu. Ostatecznie w tramwaju znalazły się między innymi monstery, bluszcze, ceropegie, difenbachie, zielistki, filodendrony, geranium, szarłat marley, monstera, szparag pierzasty, szparag sprengera, paprocie, chmiel, eukaliptus – dobrane pod względem wielkości, koloru oraz faktury.

Zespół Wietrzne Pole

Instalacja florystyczna zaprojektowana i zrealizowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego – Śląskie Pozytywna Energia, przez Business Consulting, pracownię Brokat oraz Wietrzne Pole.

Zdjęcia: Daniel Dmitriew
 

zielony tramwaj

fot. Daniel Dmitriew

zielony tramwaj

fot. Daniel Dmitriew

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl