W czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, czyli okresu od 1945 do 1989 roku, 1 maja był świętem pracy i obchodzony był na całym świecie jako Międzynarodowy Dzień Pracy. W Polsce obchody 1 maja były bardzo uroczyste i oficjalne, a w większości miast organizowano parady, na których uczestnicy prezentowali swoje umiejętności i przedmioty związane z pracą.


Reklama

Źródło: http://zbiory.mprl.pl

W Polsce popularnym zwyczajem związanym z obchodami 1 maja była tradycja wręczania kwiatów. W czasach PRL-u kwiatem symbolizującym ten dzień były goździki. Mogły być czerwone lub białe goździki, a czasem oba kolory łączone w bukiety. Kwiaty te były nie tylko elementem dekoracyjnym podczas parad i uroczystości, ale też miały symboliczne znaczenie.

Goździki symbolizowały wtedy jedność i solidarność związków zawodowych i partii rządzącej. Podobnie jak w innych krajach socjalistycznych, w Polsce 1 maja był świętem, które celebrowało zwycięstwo klasy pracującej i jej walkę o prawa i godne warunki pracy. Goździki stały się więc symbolem pracy i jedności, a ich noszenie miało wyrażać poparcie dla rządu i władzy.

Źródło: http://zbiory.mprl.pl

Dzisiaj, po upadku komunizmu, tradycja wręczania kwiatów związanych z 1 maja w Polsce nie jest już tak popularna jak w czasach PRL-u. Jednakże, kwiaty wciąż są popularnym elementem dekoracyjnym podczas parad i uroczystości, a goździki wciąż kojarzą się z tym świętem i czasem PRL-u. Od kilku lat obserwujemy ich wielki powrót do kwiaciarń i sprzedaży. W ofercie obecnie znajdziemy różnokolorowe goździki pochodzące z Kolumbii, Ekwadoru czy Turcji.

Warto również podkreślić, że w różnych krajach obchody 1 maja mają swoje własne tradycje i zwyczaje. W niektórych krajach popularnymi kwiatami związanymi z tym świętem są na przykład konwalie czy mimozy. Jednak w Polsce to właśnie goździki pozostaną symbolem tego wyjątkowego dnia i ważnym elementem naszej historii.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl