Gdy 10 lat temu uruchomiono Studia Podyplomowe Florystyka na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, to było to wydarzenie ważne, wręcz doniosłe. Szkół florystycznych w tamtym  czasie już nie brakowało, ale trzeba przyznać, że edukacja na poziomie uniwersyteckim ma inną rangę. Od tego momentu adepci florystycznej sztuki mogli kształcić się w Krakowie,  w murach dostojnego uniwersytetu i, jak pokazuje historia tych studiów, chętnie z tej możliwości korzystali. A my, jako ForumKwiatowe.pl, towarzyszyliśmy absolwentom krakowskiej podyplomówki relacjonując egzaminy kolejnych roczników. Kilka dni temu mieliśmy ponownie możliwość uczestniczyć w tym wydarzeniu, lecz tym razem szczególnym, bo jubileuszowym: w dniu 2 września odbył się egzamin dyplomowy wieńczący dziesiątą edycję studiów.

Tegoroczny egzamin w przeciwieństwie do poprzednich, które miały miejsce w Galerii Handlowej Bonarka, odbył się w holu Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego. Lokalizacja ta nie była przypadkowa. Dziesiąta rocznica wymagała specjalnej oprawy oraz miejsca, które podkreśliłoby rangę studiów i wszystkich zaangażowanych w nie osób. Miejsce miało również podkreślić znaczenie Uniwersytetu Rolniczego – macierzystej uczelni, która gościła w swoich murach studentów kolejnych roczników.

Egzamin przebiegał według utrwalonej już procedury, zgodnie z którą każda studentka (10-ta edycja studiów była w 100-procentach sfeminizowana) miała wykonać trzy prace. Był to bukiet wiązany, bukiet ślubny oraz duża forma florystyczna pt „Uskrzydleni”. Kompozycje oceniała komisja, w skład której weszli: Mariola Miklaszewska, Tomasz Paszczyński oraz dr hab. Piotr Salachna z ZUT w Szczecinie, który przewodniczył komisji. Tytuł florysty zdobyły: Aleksandra Banasik, Sabina Czarnik, Natalia Drozd, Karolina Grynder, Julia Kosmala, Carmen Paradowska oraz Wioletta Sobańska. Najwyżej oceniony bukiet wiązany wykonała Julia (2. Sabina, 3. Karolina). Autorką najlepszego bukietu ślubnego była Karolina (2. Julia, 3. Sabina). Pierwsze miejsce w kategorii duża forma przypadło Julii, drugie Aleksandrze, trzecie Sabinie. W klasyfikacji pierwsze miejsce zajęła Julia Kosmala, drugie Karolina Grynder, a trzecie Sabina Czarnik. Wręczenie dyplomów oraz nagród dla absolwentek jubileuszowej 10. edycji odbyło się następnego dnia – 3 września.

fot. Piotr Król

Okrągła liczba jest zawsze okazją do świętowania i podsumowań – tak też było tym razem.  Z okazji dziesięciolecia studiów zorganizowano konferencję, na którą zaproszeni zostali wszyscy absolwenci florystycznej podyplomówki. A jest to spora grupa, bo aż 169 osób!

Następnie dr Bożena Szewczyk-Taranek poprowadziła sesję wykładową, którą rozpoczęła dr hab. prof. UR Bożena Pawłowska, która jest pomysłodawczynią i twórczynią Studiów Podyplomowych Florystyka.  Pani profesor w swojej prezentacji, w ciekawy i niepozbawiony poczucia humoru sposób, balansowała między imponującymi statystykami, a wspomnieniami uwiecznionymi na zdjęciach. Dla absolwentów był to emocjonujący wykład: z entuzjazmem reagowali na kolejne zdjęcia wyświetlane z rzutnika, na anegdoty i historie, które na chwilę przeniosły ich w studencką przeszłość…

Następny wykład przeprowadził dr hab. Piotr Salachna, który zagłębił się w temat pojęć: bukieciarstwo i florystyka. Po nim wystąpiła Mariola Miklaszewska, która z kolei opowiedziała o niezwykle ważnym w dzisiejszych czasach aspekcie pracy florysty jakim jest fotografowanie roślin. Popołudnie uczestnicy konferencji spędzili uczestnicząc w warsztatach. Poznawali rośliny ogrodowe, sensoryczne, róże oraz gatunki biblijne. Próbowali wina z uniwersyteckiej winnicy, farbowali rośliny do trwałych kompozycji, odkrywali tajemnice roślinnych kultur in vitro i poznawali najnowsze narzędzia ogrodnicze do pracy w ogrodzie.

Emocjonujące spotkania po latach, interesujące wykłady, warsztaty, a także piękna florystyczna oprawa w postaci prac egzaminacyjnych – wszystko to sprawiło, że dzień spędzony w gmachu Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa był wypełniony mocą dobrych wrażeń, przez co niestety upłynął nam zdecydowanie za szybko. Na koniec dodam tylko, że w mojej pamięci na długo pozostanie wspomnienie tej przyjacielskiej atmosfery, która połączyła absolwentów i wykładowców Podyplomowych Studiów Florystyka UR i która udzieliła się także zaproszonym gościom. Dziękujemy za to, że mogliśmy być a Wami!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wystawy prac dyplomowych:

O autorze

Janusz Błaszczyk

Współzałożyciel i Redaktor Naczelny forumkwiatowe.pl - portalu dla florystów i nie tylko. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego. Z florystyką związany od 1989 roku. Na stałe mieszka i pracuje w Krakowie... Więcej o autorach ForumKwiatowe.pl...