Rodzina storczyków (Orchidaceae) liczy ok. 30 000 różnych gatunków i jest to największa rodzina roślin na całym świecie. Gatunki te potrafią bardzo różnić się od siebie wyglądem, rozmiarem, kolorem czy kształtem. Wiele z nich zachwyca swoim pięknem, ale są też takie, które robią wrażenie z powodu dziwnie wyglądających kwiatów. Niektóre z nich przywodzą na myśl skojarzenia, które nie mają nic wspólnego z kwiatami, a nawet roślinami. Oto 10 niezwykłych storczyków, które zadziwią Cię swoim wyglądem!


Reklama

1. Fruwająca Kaczka (Caleana major)

Caleana major, powszechnie znana jako orchidea kaczka lub fruwająca kaczka. Jak nazwa wskazuje, niezwykłość tej rośliny polega na podobieństwie jej kwiatów do kaczki w locie. Pochodzi ona ze wschodniej i południowej Australii. Ze względu na swoje małe rozmiary i niepozorne ubarwienie bardzo trudno ją dostrzec w buszu. Na zielonej łodydze, która osiąga wysokość do 40 cm wyrastają 2-4 kwiaty w czerwonobrązowym kolorze. Kiedy owad dotknie wrażliwego labellum (środkowego, największego płatka, który przyciąga zapylacze), płatek przypominający głowę kaczki opada zamykając owada w swoim lepkim korpusie. Wszystko po to, aby pokrył się pyłkiem. Po chwili kwiat otwiera się, a owad może polecieć do następnej orchidei.

2. Gołębica (Peristeria elata)

Peristeria elata to piękna orchidea pochodząca z krajów Ameryki Środkowej: Panamy, Ekwadoru i Wenezueli. Powszechnie określana jest jako orchidea-gołębica lub orchidea Ducha Świętego, Kwiat Ducha Świętego. Te nazwy związane są oczywiście z kształtem małej białej gołębicy, który wypatrzymy w centralnej część kwiatu. Niestety roślina została wpisana na listę gatunków zagrożonych wyginięciem. Orchidea ta jest narodowym kwiatem Republiki Panamy.

3. Orchidea tulipanowa (Anguloa uniflora)

Anguloa uniflora to niesamowity storczyk, który wyglądem przypomina kołyskę z dzieckiem w środku. Inna jego nazwa to orchidea tulipanowa, ponieważ na pewnym etapie rozwoju zachodzące na siebie płatki przypominają kwiat tulipana. Kwiaty są kremowo białe, wyglądają jakby były woskowane, a cała roślina wyrasta na wysokość ok. 20 cm. W naturze można ją spotkać w lasach i górach Ameryki Południowej, w Kolumbii i Peru, ale jest to storczyk delikatny i rzadko spotykany.

4. Biała czapla (Habenaria radiata)

Habenaria radiata wydaje efektowne, śnieżnobiałe kwiaty, które przypominają ptaka z rozpostartymi w locie skrzydłami. Nazywany jest białą czaplą lub żurawiem, abo orchideą frędzlowaną. Kwiat pochodzi z Chin, Japonii, Korei i Rosji, gdzie rośnie na trawiastych mokradłach, torfowiskach i podmokłych zboczach. Jego białe kwiaty mierzą ok. 4 cm szerokości i mają dwa duże, frędzlowe płatki, które rozchodzą się na boki. Sposób, w jaki płatki się rozkładają bardzo podkreśla podobieństwo ze skrzydłami, nadając kwiatu niemal anielski wygląd. Niestety gatunek ten w naturze zanika z powodu niszczenia jego siedlisk i nadmiernego zbierania przez ludzi.

5. Małpi storczyk (Dracula Simia)

Dracula Simia słynie z charakterystycznego wyglądu kwiatu przypominającego małpią głowę, dlatego nazywany jest małpim storczykiem lub małpią mordką. Pochodzi z Kolumbi i Ekwadoru i kwitnie praktycznie przez cały rok. Storczyk ten można z powodzeniem hodować w domu, wystarczy zapewnić mu warunki zbliżone do naturalnych.

6. Sabotek (Paphiopedilum)

Paphiopedilum to rodzaj (podrodziny Cypripedioideae), do którego należy wiele różnych gatunków oraz hybryd występujących w szerokiej gamie kombinacji kolorystycznych. O ich wyjątkowości decyduje intrygująca i niezwykła forma ich kwiatów przypominająca pantofel czy sabotek. Storczyki te tworzą pułapkę na owady poszukujące nektaru. Wpadają one do labellum przypominającego, a żeby się wydostać muszą wspiąć się obok pręcika, z którego zbierają pyłek. aphiopedilum pochodzi z południowo-wschodniej Azji, Indii, południowych Chin, Nowej Gwinei i Wysp Salomona.

Paphiopedilum purpuratum
Paphiopedilum purpuratum
Paphiopedilum claire de lune x sukhakulii
Paphiopedilum claire de lune x sukhakulii
Paphiopedilum Schwarze Madonna
Paphiopedilum Schwarze Madonna

7. Miedziana broda (Calochilus campestris)

Calochilus campestris jest gatunkiem storczyka pochodzącym z południowo-wschodniej Australii. Jest rośliną niezwykle rzadką i piękną: jego jasnozielone kwiaty zdobi fioletowa bródka. To labellum, które pokryte jest w podstawie jest grubymi, mięsistymi “włosami”. Przypominają one długą, rozczochraną brodę. Niestety storczyk ten jest także zagrożony, głównie z powodu pożarów oraz działalności człowieka, w efekcie której jego naturalne siedliska są niszczone.

8. Miltonia Clowesa (Miltonia clowesii)

Miltonia clowesii jest gatunkiem endemicznym storczyków występującym w południowo-wschodniej Brazylii. Gatunek ten jest wyjątkowo podobny do rozgwiazdy: jego szeroko rozrzucone płatki rozchodzą się na boki jak pięcioramienna gwiazda. Płatki mają spiczasty koniec i są niezwykle pięknie ubarwione: oprócz żółtego koloru są ozdobione orzechowo-brązowymi poziomymi plamkami. Storczyk ten z pewnością jest wart uwagi.

9. Storczyk włoski (Orchis italica)

Orchis italica to gatunek, który pochodzi z basenu Morza Śródziemnego (nie tylko we Włoszech). W naturze rośnie aż do wysokości 1300 m n.p.m. Jego kwiaty zebrane są w gęsty, stożkowaty kwiatostan i mają barwę białą do różowej. Najciekawszy jest jednak ich kształt. Płatki korony przypominają hełm, a warżka… nagiego mężczyznę. W Polsce nazywany jest storczykiem włoskim, ale w języku angielskim jego nazwa nawiązuje do kształtu i brzmi “naked man orchid”.

10. Anielski storczyk (Habenaria grandifloriformis)

Habenaria grandifloriformis, potocznie zwana jest orchideą anielską. To dlatego, że wyróżnia się wspaniałym, białym kwiatem, którego płatki mają wygląd unoszącego się anioła owiniętego w biały płaszcz. Orchidea anielska to mała naziemna roślina, której łodygi dorastają do wysokości kilkunastu cm i na końcu każdej z nich wyrasta po jednym kwiatku. Jej liść – zazwyczaj tylko jeden – ma kształt serca i umiejscowiony jest przy samej ziemi. Roślina występuje naturalnie w Indiach, gdzie porasta łąki położone w górach.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl