Eleganckie kwiaty z trzema wiszącymi i trzema pionowymi płatkami sprawiają, że irysy należą do najbardziej przyciągających wzrok wiosennych kwiatów. Jest w nich coś dostojnego – może właśnie dlatego królewski symbol lilijki zawdzięcza swój kształt właśnie irysowi. Kwiaty te mają bardzo naturalny wygląd, jakby rosły pośród trzcin lub pól. We florystyce świetnie sprawdzają się w jednorodnych bukietach oraz aranżacjach w których chcemy zagrać mocną linią. Mają mocną łodygę, która nadaje się do wysokich aranżacji układanych w gąbce florystycznej. Dzięki wysiłkom ogrodników dobrze radzą sobie jako kwiat cięty – są trwałe, a ich kwiaty zawsze się otwierają.

fot. flowercouncil.co.uk

Skąd pochodzą irysy?

Irys czy też kosaciec – bo tak brzmi jego polska nazwa – jest członkiem rodziny kosaćcowatych (Iridaceae), do której należą też mieczyki, frezje i krokusy. W naturze występuje około 300 gatunków, szczególnie w północnych strefach klimatu umiarkowanego. Kwiaty wyrastają z cebul, które są prawdziwymi mistrzami przetrwania w trudnych warunkach, potrafią radzić sobie w suchych, zimnych i wilgotnych miejscach. Ich ojczyzną jest prawdopodobnie Azja Środkowa, ale te najlepiej nam znane pochodzą z cebulek, które powstały w Hiszpanii, Portugalii i Afryce Północnej.

Irysy w asortymencie kwiaciarni

Najczęściej spotykany w obrocie jest irys holenderski, o charakterystycznej, smukłej i eleganckiej, łodydze. Kwiaty te dostępne są w wielu odcieniach niebieskiego, od błękitu nieba przez stalowo-niebieski aż po liliowy. Istnieją również odmiany żółte, białe, a nawet dwukolorowe. Popularny jest również kosaciec niemiecki, który oferowany jest w szerokiej gamie kolorów. Jego kwiaty są jakby grubsze, bardziej krępe, a na dolnych płatkach, tych wywiniętych na zewnątrz, ozdobione krótkimi włoskami zwanymi bródką. Dlatego znane są one również jako irysy bródkowe.

Od lewej: irys niemiecki (bródkowy) i irys holenderski

Na co zwrócić uwagę przy zakupie irysów?

 • Sprawdź długość, wagę i stopień rozwinięcia kwiatów
 • Irys musi być wolny od szkodników i chorób – uważaj na szarą pleśń
 • Opadające, suche lub pomarszczone łodygi kwiatów wskazują, że kwiaty są stare i były przechowywane zbyt długo

Jak postępować z kwiatami po zakupie?

 • Przytnij końcówki łodygi o ok. 3-5 cm ostrym nożem lub sekatorem. Umieść kwiaty w czystym pojemniku lub wazonie z czystą wodą.
 • Dodaj odżywkę – profesjonalny środek przeznaczony do kwiatów cebulowych. Zapewni ona prawidłowe otwieranie się kwiatów i czystą wodę w wazonie.
 • Kwiaty nie powinny być wilgotne. Zaparowane i wilgotne pomieszczenie to przyspieszy rozwój pleśni.
 • Irysy można przechowywać w chłodni w temperaturze 2 ° C, najlepiej w pozycji pionowej, aby zapobiec wyginaniu się łodyg. Im krótszy czas przechowywania, tym lepsza będzie kondycja kwiatu w wazonie.
fot. flowercouncil.co.uk
fot. flowercouncil.co.uk
fot. flowercouncil.co.uk

Najbardziej rzucającą się w oczy cechą irysów jest to, że występują w wielu odcieniach niebieskiego, który jest jak wiadomo rzadkim kolorem wśród ciętych kwiatów. Pięknie łączy się z bielą i żółcią, na przykład z forsycjami i innymi kwitnącymi gałązkami. Takie wesołe połączenie wprowadzi do każdej kwiaciarni świeży, wiosenny klimat.

Co zrobić, żeby kwiaty szybko nie zwiędły? Wskazówki dla klientów detalicznych.

 • Przytnij końcówki łodygi o ok. 3-5 cm ostrym nożem
 • Napełnij dobrze umyty wazon czystą wodą, dodaj odzywkę dla kwiatów cebulowych.
 • Usuń liście, które znalazłyby się pod wodą.
 • Nie umieszczaj irysów w przeciągu, w pełnym słońcu lub w pobliżu centralnego ogrzewania. Nie umieszczaj kwiatów w pobliżu miski z owocami: owoc wydzielają etylen, który przyspiesza więdnięcie kwiatów.
fot. flowercouncil.co.uk

Na podstawie: https://www.flowercouncil.co.uk/campaign/iris-is-in-the-march-flower-agenda

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl