Świat roślin jest niesamowicie różnorodny i bogaty – szacuje się, że istnieje ponad pół miliona gatunków, ale dotychczas sklasyfikowano “jedynie” ok. 350 tysięcy. Wśród poznanych gatunków są takie, które doskonale znamy ze swojego otoczenia, oraz te mniej znane, które zadziwiają swoim wyglądem lub strategią przystosowania się do otoczenia. Jeśli wgłębimy się w świat flory to znajdziemy rośliny mięsożerne, poruszające się, potrafiące żyć praktycznie bez wody, a nawet takie, które potrafią wzniecić pożar. Dzisiaj przedstawiamy kilka takich osobliwości.


Reklama

Welwiczia przedziwna

Gdyby wskutek ocieplenia klimatu nasza planeta wyschła na wiór, to ta roślina poradziłaby sobie bez problemu, ponieważ do przetrwania wystarczy jej raptem 7 cm opadów w skali roku. Welwiczia rośnie na pustyniach zlokalizowanych wzdłuż wybrzeża Atlantyku (w Angoli i Namibii). Wodę pobiera głównie z mgły niesionej przez wiatr znad oceanu. Rośnie bardzo powoli, jej pień przyrasta zaledwie 1 mm w ciągu roku, ale za to potrafi przeżyć nawet 2 tysiące lat! Co ciekawe w ciągu całego swojego życia wypuszcza tylko 2 liście, które nie przestają rosnąć, nie usychają i nigdy nie odpadają. Z czasem, pod wpływem suchego wiatru, pękają na podłużne pasy, skręcają się i strzępią. Największy okaz jaki znaleziono mierzył 4,6 metra wysokości i 13 metrów szerokości. Jeden z okazów można podziwiać w Poznańskim Ogrodzie Botanicznym.

Psychotria elata

fot. When on Earth

Czerwone wargi, usta niewiasty albo „hooker lips” (usta prostytutki) to Psychotria elata – roślina obok której nie można przejść obojętnie. Te lekko rozchylone i seksowne czerwone usta są w rzeczywistości przylistkami, z pomiędzy których wychodzą niewielkie żółte i białe kwiaty. Rośnie w lasach deszczowych Ameryki Środkowej i Południowej, w krajach takich jak:  Kolumbia, Kostaryka, Panama i Ekwador. Niestety jej ponętny widok sprawił, że wylądowała na liście gatunków zagrożonych.

Krąpiel

Tacca chantieri

Krąpiel nazywany Kwiatem nietoperzem, Diabelskim kwiatem lub Kocim kwiatem swoje ciekawe nazwy zawdzięcza pięknym i osobliwym kwiatom, które potrafią osiągnąć nawet 50 cm średnicy. W ramach jednego rodzaju istnieją trzy gatunki, które różnią się kolorem przykwiatków: Tacca nivea (białe), Tacca integrifolia (kremowo zielone) i Tacca chantieri (bordowo brązowe). Roślina występuje w południowo-wschodniej części Azji, ale można ją kupić w Polsce jako kwiat doniczkowy.

Czerniec grubopędowy

fot. Robert E. Wright

Czerniec grubopędowy, czyli Actaea pachypoda. Owoce tej rośliny przypominają gałki oczne, które osadzone są na czerwonych szypułkach. Wszystko razem wygląda bardzo ciekawie, ale trzeba wiedzieć, że jest to roślina w całości trująca. Jej zjedzenie powoduje biegunkę, ostry ból brzucha, ślinotok, halucynacje i zawroty głowy, a w skrajnych przypadkach nawet zatrzymanie akcji serca. Występuje w Ameryce Północnej, gdzie sadzona jest jako roślina ozdobna. Co ciekawe, niektóre plemiona indiańskie wykorzystują ją w medycynie ludowej do leczenia dolegliwości gardła.

Hydnora africana

Roślina ta występuje w suchych regionach południowej Afryki. Wieksza jej część rośnie pod ziemią, nie posiada ona liści ani zielonych części. Jest pasożytem porastającym korzenie innych roślin. Jej kwiat pobiera wilgoć oraz wabi owady swoim paskudnym zapachem. Co ciekawe, złapany owad zostaje przez chwilę uwięziony w środku, gdyż kwiat się zamyka, a po zapyleniu owad zostaje wypuszczony bez najmniejszej szkody. Mimo obrzydliwego zapachu owoce Hydnory są smaczne, mają słodkawy smak i są chętnie spożywane przez rdzennych mieszkańców.

Diphylleia grayi

Parasolnik (Diphylleia grayi), zwany także kwiatem szkieletem, pochodzi z Japonii. Swoją pierwszą nazwę zawdzięcza płatkom przypominającym parasol, natomiast druga nazwa wynika z jego bardzo ciekawej właściwości: w czasie deszczu białe płatki stają się przezroczyste. Po wyschnięciu są z powrotem białe. Choć uchodzi za dziwny i rzadki kwiat, jego nasiona można bez problemu kupić w Polsce.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl