Koszty to zmora każdej firmy, a najlepiej wiedzą to właściciele małych biznesów. Poziom kosztów często odgrywa rolę języczka u wagi przy podliczaniu wyniku finansowego za dany miesiąc. Dlatego przedsiębiorcy chętnie szukają oszczędności i słusznie – pod warunkiem tylko, że nie wpływa to na jakość oferowanych usług. Co więc jest najbardziej kosztogenne w kwiatowej branży? Co powoduje, że kwiaciarnia różni się od małej apteki czy sklepu z butami? Wytypowałem kilka takich czynników, które moim zdaniem mają znaczący wpływ na finanse kwiaciarni.

1. Straty kwiaciarni na zakupionym towarze

Głównym asortymentem kwiaciarni powinny być kwiaty, zarówno te cięte jak i doniczkowe. Wszelkie dodatki, ozdoby czy ogólnie mówiąc artykuły dekoracyjne stanowią raczej uzupełnienie asortymentu głównego i stanowią w kwiaciarni produkt plus. Każdy doświadczony florysta wie, że kluczem w ograniczeniu strat jest dobry jakościowo zakup kwiatów i ich odpowiednie przechowywanie. Brak klimatyzacji w kwiaciarni, brak pomieszczenia typu chłodnia czy błędy przy zakupie towaru u dostawcy kwiatów to pierwsze czynniki generujące straty. Na tym jednak nie koniec.
Podczas obróbki kwiatów, robienia bukietów i kompozycji spora ilość przyciętych łodyg i liści ląduje w koszu. Podobny los czeka złamane w transporcie kwiaty czy towar, który już „chwilę” postał na półce. Tymczasem kreatywne wykorzystanie materiału florystycznego może dać sporo oszczędności. Nie chodzi tu o sprzedawanie towaru, który powinien być wycofany ze sprzedaży, ale o przemyślane zagospodarowanie posiadanego materiału.

 

 

2. Koszty terminala i konta bankowego

Konto firmowe to także produkt, który może być tani albo drogi. Możesz z niego zrezygnować i zmienić na inne, tak aby zaoszczędzić i zmniejszyć koszty w firmie. Zastanów się jakie produkty banku są dla ciebie największym obciążeniem? Podobnie sprawa wygląda z terminalem płatniczym. Jest on w obecnej chwili niezbędnym rozwiązaniem w każdym biznesie. Klienci płacą zbliżeniowo, telefonem lub przy użyciu karty i nie możesz sobie pozwolić na stratę takiego klienta. Jakie rozwiązanie wybrać, aby nie płacić prowizji i dodatkowych opłat? Wystarczy poszukać i przeanalizować dostępne oferty. Jedną z wielu takich propozycji znajdziesz tutaj – brak kosztów związanych z prowadzeniem konta, wydaniem i używaniem karty płatniczej oraz inne korzyści a w tym
terminal płatniczy za 0 zł.

3. Oszczędzanie na mediach

Każdy z nas ma abonament na telefon, płaci rachunki za prąd, wodę, śmieci czy za odtwarzanie muzyki w kwiaciarni. Zacznijmy więc rozprawiać się z nimi po kolei.
– Telefon
Operatorzy prześcigają się w ofertach i robią wszystko by przeciągnąć klientów do siebie. Gdy kończy ci się umowa na pewno warto udać się do punktów sprzedaży różnych sieci i starannie porównać oferty. Może się okazać,  że zmiana operatora przyniesie ci umowę lepiej dopasowana do potrzeb i niższy koszt. Zanim jednak skusisz się na dodatkowe bonusy zastanów się czy rzeczywiście wszystkie te dodatkowe usługi są Ci potrzebne…
– Dostawcy prądu
Zawsze można rozejrzeć się za lepszą ofertą dostawy energii elektrycznej. Działający na rynku energetycznym doradcy pomogą wybrać najlepiej dopasowaną ofertę i sporo zaoszczędzić w skali roku. Klimatyzacja, ogrzewanie, agregaty, oświetlenie to spore koszty, warto mieć je pod kontrolą. W internecie jest mnóstwo porównywarek kosztów prądu, dzięki którym można wytypować firmy, które można wziąć pod uwagę.
– Dostawcy gazu
Podobnie jak wyżej, jeżeli korzystasz z ogrzewania gazowego w kwiaciarni to rozejrzyj się za lepszą ofertą i porównaj koszty. W przypadku gazu rynek jest otwarty, więc firmy konkurują ze sobą.
– Śmieci
W tym segmencie kosztów kwiaciarnia jest wyjątkowa. Zmiana firmy obsługującej wywóz nieczystości często nie wchodzi w rachubę, ale to od nas będzie zależało co ląduje w koszu i jakie ilości odpadów znajdą swoje drugie życie. Florystyka to dziedzina bardzo kreatywna i ilość odpadów można znacząco zmniejszyć.

4. Księgowość firmy

Dobry księgowy to skarb. Pamiętajcie jednak, że fakt zatrudnienia księgowego nie zwalnia z obowiązku prowadzenia własnej rachunkowości. Jeśli chcę zaoszczędzić, to muszę wiedzieć jak kształtują się koszty w firmie na przestrzeni danego okresu. Muszę znać stany towarów w poszczególnych miesiącach. Muszę też interesować się sposobami na oszczędzanie. Księgowa nie pojedzie za mnie do hurtowni i nie będzie negocjowała lepszej oferty. Nie mając podstawowej wiedzy na temat optymalizowania zakupów pod kontem rozliczeń z US nie podejmiemy odpowiedniej decyzji odnośnie momentu, w którym należy zwiększyć zapasy, aby zapłacić mniejszy podatek.

5. Pracownicy

Dobry pracownik w firmie to skarb, a znalezienie odpowiedniej osoby do pracy w naszej branży to wyzwanie – taka opinia zdecydowanie przeważa wśród właścicieli kwiaciarń, z którymi mam okazję rozmawiać. Ostatnio przeczytałem takie oto ogłoszenie:

Poszukujemy Florysty z powołania, osoby z zamiłowaniem do kwiatów i głową pełną pomysłów…
Wymagane doświadczenie w wykonywaniu kompozycji, bukietów, dekoracji świątecznych, dekoracji wesel, eventów kościołów itp. Mile widziana znajomość j. angielskiego i pakietu office, a także czynne prawo jazdy kat. B. Od kandydatów oczekujemy zaangażowania, dyspozycyjności, odporności na stres, kreatywności, umiejętności pracy w grupie, znajomości trendów we florystyce….Wyślijcie swoje CV i przykładowe prace 🙂

Od razu pomyślałem, że nie będzie łatwo. Dobry pracownik zasługuje na przyzwoite wynagrodzenie i oszczędzanie na stawce jaką wypłacamy zaufanej i sprawdzonej osobie to strzał w kolano. Czy można więc zaoszczędzić na pracowniku? Zawsze możemy spróbować ze stażystami 🙂 Jeśli obawiasz się o płynność finansową, a dodatkowe ręce do pracy są niezbędne, to skorzystaj z programu stażowego w Urzędzie Pracy. Nie będzie to oczywiście pracownik z wymaganiami jak w ogłoszeniu powyżej, ale można spróbować.

Staż w kwiaciarni z Urzędu Pracy – co warto wiedzieć w tym temacie:
– Składając wniosek o stażystę sam musisz działać na rynku minimum 6 miesięcy,
– możesz postarać się o stażystę z innego urzędu niż ten najbliższy,
– nie możesz przyjąć na staż kogoś, kto już u ciebie pracował,
– możesz we wniosku wskazać własnego kandydata (również rodzinę),
– staż z urzędu pracy jest płatny i płaci Urząd Pracy,
– po zakończeniu stażu nie musisz zatrudniać stażysty.

Nie chcę stażysty, poszukuję florysty…
Jeżeli widzisz potrzebę zatrudnienia osoby o wysokich kwalifikacjach to zastanów się nad modelem przedstawionym na grafice. Dogadanie warunków współpracy często bywa w takich sytuacjach kluczowe. Nie wszyscy muszą być zainteresowani jednym słusznym rozwiązaniem. Pracownik wysoko kwalifikowany nie przyjdzie do kwiaciarni na tzw. część umowy i za 20 zł za godzinę. Warto znaleźć takie rozwiązanie, które zadowoli obie strony i pozwoli solidnie realizować zobowiązania, niezależnie od tego czy mamy sezon, czy jest na rynku susza.

 

 

Podsumowując: zgodnie z powiedzeniem: „ziarnko do ziarnka a zbierze się miarka” uważam, że warto oszczędzać. Wymienione tu sposoby na zmniejszenie obciążeń nie wyczerpują tematu. Nie piszę tutaj o wielu czynnikach, które mogą wpłynąć na oszczędzenie naszych pieniędzy i tym samym zwiększyć szansę na udany biznes. Obniżając koszty funkcjonowania firmy masz szansę zaoszczędzić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie. Myślę więc, że warto.

O autorze
Janusz Błaszczyk

Janusz Błaszczyk

Współzałożyciel i Redaktor Naczelny forumkwiatowe.pl - portalu dla florystów i nie tylko. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego. Z florystyką związany od 1989 roku. Na stałe mieszka i pracuje w Krakowie... Więcej o autorach ForumKwiatowe.pl...

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Forum KwiatoweWiola Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Wiola
Gość
Wiola

Panie Januszu proszę mi odpowiedzieć jak mogę nie zatrudnić pracownika ze stażu,przecież podpisuje się umowę UP że po zakonczeniu stażu jest obowiązkiem pracdawcy na zatudnienie stażysty minimum na 6 miesięc

Forum Kwiatowe
Admin

Hej info poszło na @