“ABC FLORYSTKI” to lektura, którą można polecić amatorom florystyki i bukieciarstwa, kursantom i uczniom szkół florystycznych, skończywszy na doświadczonych florystach i mistrzach. Dla początkujących jest to prawdziwa kopalnia informacji przydatnych dosłownie na każdym kroku w codziennej pracy z kwiatami. Dla tych bardziej doświadczonych podręcznik Anny Nizińskiej jest cennym kompendium wiedzy – wyczerpującej i zebranej w jednym miejscu, do którego zawsze można sięgnąć. Anna Nizińska jest absolwentką SGGW kierunku Ogrodnictwo, autorką kilkunastu książek i podręczników oraz niekwestionowanym autorytetem dla wielu pokoleń miłośników sztuki układania kwiatów.

Poznaj nowości wśród kwiatów i zieleni

Książka “ABC FLORYSTKI” w sposób skrupulatny opisuje poszczególne tematy związane z florystyką, a liczne zdjęcia kompozycji wraz z opisem odkrywają przed czytelnikiem podstawowe informacje jak i z czego je wykonać. To, co w sposób szczególny wyróżnia nowe wydanie podręcznika, to bardzo obszerna część dotycząca materiału roślinnego stosowanego we florystyce. Ponad 600 zdjęć roślin zestawiono tabelarycznie w sześciu grupach:  kwiaty cięte, zieleń cięta, drzewa, krzewy i pnącza, rośliny doniczkowe, rośliny na balkony i tarasy oraz rośliny utrwalane. Jest to pierwsze tego typu opracowanie w Polsce. Czytelnik ma możliwość poznania wielu nowości wśród kwiatów i zieleni, np. z rodzaju Bulbinella, Cocculus, Lepismium, Lycoris czy Tricirtis. W części poświęconej suszowi egzotycznemu można odkryć piękno sagownicy i wianowłostki, a także dowiedzieć się, jaką nazwę botaniczną ma seru fino czy bell cup.

Systematyka roślin jakiej jeszcze nie było

Dodatkowy rozdział, dotyczący systematyki roślin, wyjaśnia meandry czytania nazw łacińskich, tłumaczy rolę synonimów i  zapoznaje czytelnika z nazwami ludowymi. Po przeczytaniu tej części dowiemy się, że galgant to aplinia, gduła to cyklamen, zaś kaczlin to kalanchoe. W odrębnym wykazie zebrano nazwy handlowe, polskie i łacińskie roślin ozdobnych sprzedawanych na giełdach często pod wyjątkowo osobliwymi nazwami, jak świńskie ryjki, baston czy marakas.

Co jeszcze znajdziecie w tej biblii florystyki?

Bardzo ciekawe i na wysokim poziomie merytorycznym są zawarte w książce informacje dotyczące biologii i fizjologii roślin, ich pochodzenia oraz wpływu na człowieka. Opisane zostały warunki uprawy i zabiegi pielęgnacyjne stosowane u roślin doniczkowych, zasady dekoracji wnętrz, balkonów i tarasów. Ponadto jest wiele wartościowych wiadomości na temat Feng Shui, Landartu i hortiterapi.

Sama książka “ABC FLORYSTKI” jest pięknie wydana i bardzo obszerna (760 stron). Konsultantami oraz autorami większości fotografii byli doświadczeni nauczyciele i sędziowie florystyczni Mariola Miklaszewska i Piotr Salachna. Wiadomości oraz ilustracje zawarte w książce z pewnością pozwolą czytelnikowi głębiej zrozumieć zawiłe arkana florystyki.

Książkę można nabyć na stronach księgarni internetowej AGROŚWIAT, do której można przejść klikając tutaj: ABC Florystyki

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl