Podążamy za głosem Ryszarda Kapuścińskiego, który o Afryce mówił tak: Afryka – to wieczne trwanie… Ten niezwykły kontynent stał się jedną z najpiękniejszych inspiracji dla Dolnośląskiego Zespołu Szkół w Jaworze. Pojechaliśmy na zaproszenie Stowarzyszenia Florystów Polskich. Ogromny zaszczyt współtworzyć z wyjątkowymi florystami z całego świata dekoracje podczas Europa Cup 2022 w Katowicach.


Reklama

Cztery Strony Świata

Wystawę zatytułowaną „Cztery Strony Świata” otwierała konceptualna instalacja inspirowana drugim pod względem wielkości kontynentem na Ziemi. Jej mieszkańcy, kultura i tradycja to wszystko pozwoliło by nauczyciele, absolwenci i przyjaciele DZS w Jaworze mogli zaprezentować przed widzami swój projekt. Głównym założeniem było bowiem odkrywanie ukrytego głosu natury i człowieka nieodgadnionego lądu. Spotkanie ze światem dalekim, ale jakże bliskim i czułym w swojej prostocie i ukochaniu przyrody. Obrazy mieszkańców, kobiet, mężczyzn i dzieci noszących na swych głowach naczynia, misy, czy wysokie baobaby w krajobrazie Afryki pozwoliły stworzyć koncepcję architektoniczno – florystyczną. Rzeźby z wikliny symbolizujące ciało człowieka, z konstrukcją i biżuteryjną kompozycją florystyczną (kolorystyka kompozycji florystycznej: głębokie bordo prowadzące widza ku purpurze) zapraszały uczestników wystawy do spacerowania specjalnie, wyznaczonymi przez kontury Afryki ścieżkami.

Dla projektantów tej instalacji ważnym był również fakt wpisania się w przestrzeń MCK-u. Kolorystyka instalacji stała się niejako połączeniem konstrukcji budynku z zaprezentowaną na kilka dni instalacją… Częścią, spójnym fragmentem, a jednocześnie ukłonem wobec panujących w tym miejscu reguł architektury wnętrza. Istotą tej koncepcji była możliwość dogłębnego poznania instalacji. Dzisiejszy widz chce bowiem patrzeć, dotykać, odkrywać, słyszeć. Badać przestrzeń zmysłami … Integrować się z twórcą. Wiklinowe posągi rozmawiały dzięki ukrytym wśród ułożonego u ich stóp węgla głośnikom, sprawiając że Afryka choć tak daleka, stawała się z każdą sekundą bliższa.

Twórcy wystawy:
Maciej Krzus, Magdalena Subocz, Aneta Rajca, Iza Nobis, Katarzyna Pierzak, Karolina Sobota, Mirosław Drohomirecki, Grażyna Flaszczyńska, Izabela Dul, Ola Golat, Barbara Śliwińska, Krzysztof Wręczycki, Rafał Górczyński, Sylwester Ślemp, Sabina Przepiórska Olga Saganowska.

Tamten Walc

Dolnośląski Zespół Szkół w Jaworze miał też ogromny zaszczyt zaprosić Widzów Europacup 2022 na niedzielny spektakl florystyczny na dużej scenie w MCKu. Gdy wybiła godzina 11.30 jedna z największych sal podczas Mistrzostw Florystycznych zapełniła się gośćmi. Rozpoczął się „Tamten Walc” – „That Waltz” inspirowany powieścią Heleny Mniszkówny pt. „Trędowata”, filmem w reżyserii Jerzego Hoffmana i muzyką Wojciecha Kilara na podstawie tejże książki.

Dla twórców pokazu najważniejszą sceną filmową okazało się Garden Party, którą z wielkim zaangażowaniem w florystycznym świecie prezentowali nauczyciele, absolwenci, uczniowie i przyjaciele szkoły. Kompozycje florystyczne były inspirowane historią trudnej miłości Stefci Rudeckiej i ordynata Michorowskiego. Polski romans z przełomu XIX – XX wieku zakończony tragicznie, jak w największych romansach światowych, tutaj jednak zatrzymał widza na tym co najważniejsze – wrażliwości serca. Florystyka jest bowiem dotykaniem jego najczulszych strun – spacerem z Naturą pod ramię. Współczesny pałac z żeliwnych, zardzewiałych konstrukcji, mis, naczyń, koszy, foteli, drzew od planB był poniekąd ukłonem wobec dawności.

Dolny Śląsk z Dyrektorem Zespołu Szkół w Jaworze Dorotą Subocz, nauczycielami Maciejem Krzusem, Magdaleną Subocz, uczniami i przyjaciółmi szkoły: Aleksandrą Golat plan B, Anetą Rajcą, Izą Nobis, Katarzyną Pierzak, Karoliną Sobota, Mirosławem Drohomireckim, Grażyną Flaszczyńską, Izabelą Dul, Olą Golat, Barbarą Śliwińską, Kasią Świtalską, Krzysztofem Wręczyckim oraz Agnieszką Reimus-Knezevic zaprosili Górny Śląsk do walca. Tańcząc w zmysłowej i mając nadzieję niezwykłej scenerii odkrywali trendy światowej florystyki ubranej w 2022 w turkusy, fiolety tlącej się pod płaszczem pokornych kwiatów miłości i pasji.

Autor: Magdalena Subocz, Dolnośląski Zespół Szkół w Jaworze

Zdjęcia: Karolina Sobota, Marcin Czech

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl