Sytuacja na rynku jest niesamowicie dynamiczna za sprawą kolejnych ograniczeń, a niepewność i groźba narodowej kwarantanny nie są dobrymi przesłankami dla branży kwiatowej. W naszym tekście z 30 października
(Czy branży kwiatowej grozi kolejna zapaść?), wspominaliśmy o konieczności mobilizacji organizacji branżowych do walki o interesy całej kwiatowej branży oraz inicjowania rozmów z decydentami i działania w interesie florystów. Dzisiaj pojawiła się inicjatywa i zachęcamy Was by ją wesprzeć.

Walczmy o uwagę razem

Stowarzyszenie Florystów Polskich przygotowało petycję, której celem jest zwrócenie uwagi rządu, ale także całej opinii publicznej na sytuację w jakiej znaleźli się polscy floryści. Czytamy w niej że: “branża florystyczna od początku pandemii notuje ogromne straty. Lockdown w trakcie Świąt Wielkanocnych, ograniczenia związane z organizacją ślubów, wesel, eventów, komunii, a w rezultacie brak dekoracji kwiatowych, były równoznaczne z brakiem zysków.  Specyfika tej branży polega na tym, że przychody nie są równomiernie rozłożone w ciągu roku kalendarzowego. Zdecydowana większość rocznego zysku, pozwalającego przeżyć tzw. miesiące martwe, wypracowywana jest wiosną i jesienią, w październiku – dekoracje na groby, w listopadzie i grudniu – dekoracje bożonarodzeniowe.”

Stowarzyszenie apeluje o interwencje, pisząc, że: “branża jest na skraju bankructwa, bez nadziei na lepszą przyszłość.” W apelu czytamy także o pominięciu branży kwiatowej we wprowadzonej w życie tarczy antykryzysowej 5.0. PKD kwiaciarń nie zostało ujęte w tym dokumencie, pomimo, że kwiatowi dekoratorzy, floryści poprzez zakaz wesel ucierpieli tak samo jak inne objęte wsparciem branże. Warto również tutaj dodać, że wsparcie rządu po nagłym zamknięciu cmentarzy znowu nie uwzględniło w swoim programie pomocy dla kwiaciarń. Propozycja odkupienia chryzantem nie zabezpiecza w pełni firm kwiaciarskich, które dokonały zakupów różnych kwiatów ciętych i innych dodatków specjalnie na tę okoliczność. Brak możliwości realizacji zamówień w pełnym zakresie, czy kompozycji na groby był ogromnym ciosem dla wszystkich kwiaciarzy w Polsce. Cały tekst petycji można znaleźć TUTAJ.

Na swojej stronie stowarzyszenie zachęca, aby dzisiaj, 9 listopada 2020 r. wszyscy floryści, drogą mailową, wysłali petycję z prośbą o interwencję do prezydenta, rządu, władz wojewódzkich, posłów, senatorów, mediów krajowych i regionalnych.

W obecnej sytuacji trzeba apelować, prosić o pomoc, lobbować – tak jak robią to inne branże, aby nie pozostać niezauważonym i w konsekwencji pominiętym. Dlatego walczmy o uwagę razem. Wysłanie maila nie zajmie wiele czasu, a jest to na pewno krok w dobrym kierunku.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl