Uroczystość Bożego Ciała to wydarzenie niezwykle ważne dla wszystkich chrześcijan. W Polsce Święto Ciała i Krwi Pańskie zawsze obchodzi się w czwartek (60 dni po Wielkanocy) – po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Jest to święto ruchome, którego niezwykle piękna tradycja nieustannie zjednuje wiernych, którzy tłumnie przybywają na procesje w całym kraju.

Boże Ciało w Spycimierzu

Boże Ciało w Spycimierzu

 

Nieodłącznym elementem symboliki tego dnia są kwiaty. Rzucane przez dzieci w procesji stanowią symbol czystości i tworzą charakterystyczne dywany. Te najsłynniejsze tworzone są min. w Spycimierzu. Kwiaty dekorują także tworzone na tę okoliczność ołtarze. Jest ich tyle ilu było ewangelistów, czyli cztery. Na każdym przystanku czytane są fragmenty z jednej Ewangelii, a więc po kolei – Mateusza, Marka, Łukasza i Jana.

Kolejnym zwyczajem tej tradycji jest święcenie wianków w ostatni czwartek oktawy Bożego Ciała. Przygotowuje się je z ziół i kwiatów. Pachną przecudnie, gdyż zawierają w sobie: miętę, barwinek, melisę, piołun, piwonię, jaśmin, dziką różę, krwawnik, macierzankę, kopytnik, rozchodnik. Taka mieszanka zapachów może przyprawić o zawrót głowy. Poświęcone mogły być używane do przeróżnych zabiegów leczniczych, lecz aby nabrały magicznej mocy pozostawiano je przez całą oktawę w kościele.

Cała trasa przejścia procesji, jest udekorowana symbolami religijnymi, chorągiewkami, kwiatami, wstążkami. Na koniec wróćmy do dekoracji ołtarzy – zobaczcie jaką kwiatową dekorację wykonała na tę okoliczność Katarzyna Greta Szymkowiak:
1

1a

2

2a

3

3a

4

4b

O autorze
Forum Kwiatowe

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl