Nazwa trendu “Bright and Breezy” nawiązuje do kolorowych kwiatów, wesołych kształtów, mocnych pastelowych kolorów oraz optymistycznych wzorów i akcentów. Taka stylistyka ma pomóc nam przetrwać trudny czas, w którym żyjemy i jesteśmy z każdej strony atakowani przytłaczającymi informacjami, często sprzecznymi, a nawet nieprawdziwymi. Nowy trend ma też wyrażać pragnienie poczucia równości, wspólnoty, altruizmu oraz życia pozbawionego strachu. Jakie kwiaty do niego pasują? Na pewno te, które przede wszystkim wprowadzają optymizm, pozytywną energię i budują dobry nastrój. Flower Council of Holland wytypował kilka z nich – oto one:

Trojeść, alstroemeria, jastrun, czosnek, krwawnik i frezja. Fot. funnyhowflowersdothat.co.uk

Trojeść bulwiasta (Asclepias tuberosa) wyróżnia się żywym kolorem i ciekawą budową kwiatów. Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie rośnie w suchej i piaszczystej glebie. Trojeść doskonale pasuje do optymistycznego i lekkiego trendu jakim jest Bright and Breezy: jej kwiatostany wręcz rozświetlają przestrzeń swoim pomarańczowo-czerwonym kolorem tworząc żywy i radosny nastrój. Asclepias jest dostępna również w innych kolorach: od burgundu, przez krem, po róż i fiolet. Warto pamiętać, że należy ona do roślin trujących, a po cięciu z łodyg wycieka mleczny, lepki płyn (po kontakcie z nim należy umyć ręce). Na rynku hurtowym dostępna jest też godna uwagi trojeść o ozdobnych zielonych owocach, widoczna na zdjęciu poniżej (Asclepias ‘Moby Dick’).

Trojeść, frezja, czosnek i jastrun.
Fot. funnyhowflowersdothat.co.uk
Asclepias ‘Moby Dick’ w kompozycji z frezjami.
Fot. funnyhowflowersdothat.co.uk

Jastrun właściwy (Leucanthemum) jest najbardziej ze wszystkich dostępnych na rynku hurtowym kwiatów podobny do stokrotki. Jastrun należy do rodziny astrowatych, podobnie jak słonecznik czy chaber. Jest trwały, a kompozycje z jego udziałem wyglądają zdecydowanie radośniej. Jego wygląd kojarzy się z pogodą ducha, letnią swobodą, łąką, brakiem trosk i problemów… A o to właśnie chodzi w nowym wiosenno-letnim trendzie.

Alstroemeria to kolejny trwały kwiat, który ze względu na swój lekki i delikatny wygląd doskonale pasuje do trendu Bright and Breezy. Alstroemeria symbolizuje przyjaźń, a szeroka paleta barw i wzorów, w których występuje daje floryście wiele możliwości. Jest to roślina bardzo trwała, która może bardzo długo stać w wazonie i cieszyć oczy domowników – zwłaszcza gdy kolejne pąki jej kwiatów otwierają się. Pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej, stąd też jej potoczna nazwa: “lilia Inków” (ang. Inca lily).

Czosnek (Allium). Kwiatostan czosnku jest kulisty i osadzony jest na bezlistnej łodydze. Ze względu na ten sferyczny kształt czosnek jest często używany w nowoczesnych kompozycjach kwiatowych, natomiast z powodu zapachu… raczej nie używa się go do dekoracji ślubnych. Tak czy owak czosnek wygląda bardzo wesoło, jak wielki fioletowy pompon. Będzie więc świetnym dodatkiem do optymistycznych kompozycji w stylu Bright and Breezy.

Czosnek, złocień i krwawnik w kompozycji z piwonią.
Fot. funnyhowflowersdothat.co.uk

Frezja (Freesia) pochodzi z południowej Afryki i oprócz ładnego wyglądu daje nam też swój cudowny zapach, co nie jest bez znaczenia jeśli chcemy poprawić sobie nastrój. Jej trąbkowate kwiaty osadzone są na lekko zakrzywionej łodydze i występują w odcieniach, które sprawdzą się w tym trendzie: od pudrowej bieli i żółci, po głęboki fiolet. Warto pamiętać, że jeśli frezja ma być użyta w kompozycji z innymi kwiatami, to dobrze jest kupić ją wcześniej. Będzie miała czas na pełne otwarcie pąków.

Krwawnik (Achillea) jest rośliną, której właściwości lecznicze znane są od starożytności, a sama nazwa wskazuje na jej działanie przeciwkrwotoczne. Jest to bardzo popularny kwiat do suszenia ze względu na mocne łodygi. Rośnie dziko w całej Europie i częściach Azji. Na rynku kwiatów ciętych krwawnik dostępny jest kolorze świeżej bieli, ale także w atrakcyjnych odcieniach żółci i różu.

Krwawnik, frezja i Asclepias ‘Moby Dick’.
Fot. funnyhowflowersdothat.co.uk
O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl