Chabry zakwitły

13/06/2016
Uroczystość poświęcenia Kościoła pw. Św. Karola Boromeusza w Opolu.

Ciężko jest pisać o emocjach, które towarzyszyły mi przy tej wyjątkowej realizacji. Pomimo, że upłynęło już kilka dni, i niejako człowiek wrócił do swoich zadań i obowiązków, to sentymentalnie wracam do tamtych chwil.

[imagebrowser id=232]

Kiedy prawie 10 lat temu, mój były katecheta w szkole średniej, a obecnie proboszcz parafii na Chabrach, oznajmił mi, że konsekracyjna dekoracja Kościoła przypadnie mi w udziale, pozostało mi się uśmiechnąć i podziękować za zaufanie. Mając świadomość, że proces budowy kościoła jest nieco dłuższy niż postawienie nowego osiedla, stwierdziłem, że jeszcze mamy dużo czasu.

Po kilku latach otrzymałem wiadomość o wyznaczonym terminie poświęcenia.

Prace wewnątrz świątyni nabierały coraz większego tempa. Można było obserwować niesamowitą determinację firm jak również samych mieszkańców, by zdążyć na czas. Przygotowałem kilka projektów i wersji kolorystycznych. W efekcie końcowym, decyzje te pozostawiono nam, florystom.

Nie ukrywam, raz byłem osobiście na tego typu uroczystości, jedną widziałem w telewizji, jednak nigdy nie byłem odpowiedzialny za florystyczną oprawę podobnego wydarzenia. Tym bardziej, że nie jest to klasyczne zlecenie, w którym przywozi się gotowe aranżacje i ustawia się je w odpowiednim miejscu.

„Konsekracja, czyli uroczyste poświęcenie kościoła i ołtarza, zalicza się do najważniejszych aktów liturgicznych. Miejsce bowiem, gdzie gromadzi się wspólnota chrześcijańska, aby słuchać Słowa Bożego, zanosić modlitwy błagalne, wielbić Boga, a przede wszystkim sprawować sakramenty i gdzie przechowuje się Najświętszy Sakrament Eucharystii, jest szczególnym obrazem Kościoła, Świątyni Boga, zbudowanej z żywych kamieni” (Rytuał).

Cała uroczystość jest bardzo wymowna i bogata w symbole:
Po otwarciu drzwi Biskup zaprasza wiernych do wejścia. Na początku Biskup święci wodę, a następnie ołtarz, ściany kościoła i wiernych (nawiązanie do chrztu). Po Liturgii Słowa namaszczany jest ołtarz i ściany kościoła (nawiązanie do tradycji namaszczania królów i proroków). Bardzo wymowny jest moment okadzenia ołtarza, ścian i zebranych wiernych (czynności te symbolizują wznoszącą się modlitwę do Boga).
Następnie posługujący nakrywają ołtarz obrusem, ustawiają lichtarze ze świecami, a floryści mogą przystąpić do ozdabiania całej przestrzeni prezbiterium.

Wydaje się proste, jednak w rzeczywistości jest to krótka chwila, w której wszystko i wszyscy muszą się znaleźć w odpowiednim miejscu. Wymaga to niesamowitej koordynacji i wzajemnego zaufania.
Nie ukrywam, cały nasz „team” czuł adrenalinę jak również obawy, czy wszystko wyjdzie tak jak powinno.
Kolejno wynoszone elementy wprowadziły prawdziwą eksplozję koloru.

 

1

2

3

4

5

Neutralność białych ścian, pozwoliła na wprowadzenie bardzo wymownego zestawienia kolorów: subtelnego RoseQuartz i spokojnego Serenity (kolory Pantone na rok 2016). Jest to również świadomy wybór w odniesieniu do symboliki barw:

  • Niebieski – spokój, lojalność , bezpieczeństwo, jest również jedną z najzimniejszych barw, w tym kontekście kojarzy się z niebem i otwartą przestrzenią. Jest także symbolem przyjaźni ( nawiązanie do przymierza Boga z ludźmi)
  • Różowy- radość, delikatność , subtelność i wyciszenia .

 

20

 

Po przygotowaniu ołtarza, następuje uroczysta iluminacja, podczas której zapala się wszystkie lampy i świece. W tym momencie pojawiają się łzy szczęścia, zadowolenie, a nawet wewnętrzna radość. Po prostu czuje się prawdziwe sacrum.

 

6

7

8

9

 

Dekoracja z okazji Konsekracji Kościoła na osiedlu Chabry była wielkim wyróżnieniem, ciekawym doświadczeniem i kolejnym wydarzeniem pozwalającym sprawdzić swoje możliwości. Była to również okazja do promowania kwiatów i florystyki; uroczystość zgromadziła wielu wiernych, którzy mogli dostrzec piękno takiej naturalnej aranżacji i… sądząc po gratulacjach i miłych słowach, które mogliśmy usłyszeć, dostrzegli je.

Również pragnę podziękować całemu „team’owi” za zaangażowanie i pomoc.

 

21
Autor aranżacji: Marcin Duda
Team: Monika Walczak, Agnieszka Gryc, Małgorzata Smolis, Rafał Gorzolka
Foto: Paweł Kucharczyk
Materiał roślinny: Prestige-Kwiaty

O autorze
Forum Kwiatowe

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl