Każda mama na świecie lubi być zaskakiwana w dniu swojego święta. Idealnym prezentem były, są i zawsze będą kwiaty. Jak więc jeszcze bardziej zaskoczyć mamę? Wypróbuj prezentowane poniżej rośliny doniczkowe, które z pewnością wywołają uśmiech na jej twarzy. Są piękne, pełne wdzięku, o ciekawych liściach, eleganckie i niepospolite. Będą stanowiły idealny prezent na Dzień Matki.


Reklama

Anturium

Anturium jest rośliną dobrze znaną, a jej ogromną zaletą jest to, że można ją kupić w fazie kwitnienia. Dzięki temu można podarować kwiaty, tylko że w doniczce. Sporym zainteresowaniem cieszy się anturium ‘Black Love’ o kwiatach w kolorze czerwonego wina. To dobra opcja dla tych mam, które lubią prezenty oryginalne, eleganckie, zaskakujące. Można też wybrać roślinę o kwiatach różowych, żółto-zielonych lub w kolorze klasycznej czerwieni. Ich sercowaty kształt to dodatkowa zaleta biorąc pod uwagę okazję jaką jest Dzień Matki.

Anturium, fot: Hurtownia Kwiatów Róża – Katowice

Filodendron ‘Birkin’

Filodendronów jest wiele, ale to właśnie ‘Birkin’ zyskuje popularność wśród kolekcjonerów roślin doniczkowych. Swoją sławę zawdzięcza przepięknym, pasiastym wzorom na liściach. Młode liście tego filodendrona są jaśniejsze, ale z czasem stają się ciemnozielone dzięki czemu kontrast z jasnym unerwieniem jest mocniejszy. Taka nietuzinkowa roślina na pewno zaskoczy i ucieszy każdą obdarowaną nim mamę. Jest też dość łatwy w domowej uprawie, dzięki czemu będzie dobrym prezentem, nawet dla osób mniej obeznanych z roślinami doniczkowymi.

Philodendron ‘Birkin’,
fot: Hurtownia Kwiatów Róża – Katowice

Kalatea

Kalatea jest bardziej wymagająca od wspomnianego wcześniej filodendrona, dlatego decydując się na taki prezent warto dowiedzieć się więcej o jej wymaganiach. Dlaczego więc właśnie ta roślina znalazła się na naszej liście? Dlatego, że jest niezwykle dekoracyjna! Jej liście występują w pięknych kolorach i wzorach. Mogą być zupełnie zielone lub z domieszką różu, bieli, a nawet odcieni brązu. Od spodu są często purpurowe, a od góry ozdobione wzorem – na przykład w paski lub plamki. Wszystko to sprawia, że wyglądają bardzo intrygująco. Ciekawostką jest to, że roślina się porusza – jej łodygi unoszą się w nocy, a w ciągu dnia budzą się i rozkładają. Na zdjęciach poniżej widać trzy zupełnie różne kalatee: ‘Flamestar’ z niezwykłym wzorem wyglądającym jak malunek liścia, zieloną o pofalowanych liściach ‘Blue Grass’ oraz ‘White Star’ ozdobioną uroczymi białymi paskami.

Kalatea (od lewej): ‘Blue Grass’, ‘Flamestar’, ‘White Star’,
fot: Hurtownia Kwiatów Róża – Katowice

Szeflera

Domowa uprawa szeflery jest dość łatwa, jest to więc dobra opcja dla osób, które nie mają czasu zaprzątać sobie głowy specjalnymi wymaganiami swoich roślin. Ustawiona w miejscu jasnym, widnym będzie cieszyć oczy jasnymi plamkami na liściach, które dodają jej wiele uroku. Popularnym gatunkiem jest szeflera drzewiasta, która w domowych warunkach może osiągnąć nawet 2 do 3 metrów wielkości! Jeśli więc mama ma ochotę na stworzenie w swoim domu namiastki tropikalnego klimatu, to szeflera będzie idealnym prezentem w Dniu Matki.

Szeflera
Szeflera drzewkowata, fot: Hurtownia Kwiatów Róża – Katowice

Alokazja zebrina

To kolejna tropikalna piękność! Alokazja pasiasta to roślina, którą można zaliczyć do najmodniejszych w ostatnim czasie. Swoją popularność na pewno zawdzięcza wspaniale zdobionym łodygom, na których wyraźnie widać pasiasty wzorek. Ta cecha zdecydowanie wyróżnia ją na tle innych roślin i sprawia, że wiele osób pragnie włączyć ją do swojej kolekcji. Zanim zdecydujemy się na ten oryginalny prezent warto zapoznać się z wymaganiami alokazji, ponieważ jej uprawa może być wyzwaniem. Trzeba też wiedzieć, że należy ona do roślin trujących i nie powinno się jej wprowadzać do domu, w którym żyją zwierzęta.

Alokazja zebrina, fot: Hurtownia Kwiatów Róża – Katowice

Na tym kończymy naszą listę, choć tak na prawdę można ją na pewno wydłużyć… Bo roślin doniczkowych, które mogą być świetnym prezentem na Dzień Matki nie brakuje – wszystko zależy od Waszej inwencji oraz od tego co lubią Wasze Mamy!

zdjęcia: Hurtownia Kwiatów Róża

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl