Cyklamen perski (Cyclamen persicum) o białych lub jaskrawych kwiatach to idealna roślina do rozjaśnienia nawet najbardziej pochmurnych dni. Jego zielone liście przypominają kształtem serce i często ozdobione są srebrzysto-szarymi lub blado-zielonymi wzorami. Pomiędzy liśćmi wyrastają smukłe łodygi, z których wyłaniają się delikatne, pojedyncze kwiaty, o gładkich lub postrzępionych płatkach, w różnych odcieniach: od białego, przez łososiowe, fioletowe aż po czerwone.


Reklama

fot. thejoyofplants.co.uk

Historia cyklamenu jest długa i sięga czasów starożytnych. Roślina ta występuje w naturze w lasach i na skalistych stokach gór wokół Morza Śródziemnego, od Hiszpanii po Iran. W XVI wieku cyklamen trafił do Europy, gdzie cieszył się popularnością w ogrodach botanicznych królowej Elżbiety. Przez jakiś czas zniknął z pola widzenia, ale w XIX wieku wrócił do łask i od tamtej pory nie znika z naszych ogrodów.

Na co zwracać uwagę przy zakupie cyklamenu

  • Oprócz kształtu i koloru kwiatów, zwróć uwagę, czy jest to roślina doniczkowa przeznaczona do wnętrz czy do ogrodu.
  • Cyklameny dostępne są w doniczkach o różnych rozmiarach, od małych po duże. W każdym przypadku zwróć uwagę na ładną, okrągłą formę rośliny, liczbę kwiatów, dojrzałość i ilość pąków, które ukrywają się pod liśćmi i które gotowe są do kwitnienia.
  • Upewnij się, że zakupiona roślina jest wolna od chorób i szkodników. Zwróć uwagę na szarą pleśń (botrytis), któa objawia się czarnymi plamami na kwiatach lub liściach. Sprawdź, czy rośliny nie są zbyt ściśnięte, aby uniknąć nadmiaru wilgoci i rozwoju grzyba.
  • Uszkodzenia kwiatów lub liści często wynikają z niewłaściwego transportu lub przechowywania. Zwiędłe kwiaty lub opadające liście mogą być skutkiem braku wody. Żółte liście wskazują na zbyt mokre lub zbyt suche warunki. Cyklamen dobrze znosi niskie temperatury, o ile nie spadają poniżej zera.
fot. thejoyofplants.co.uk

Asortyment dostępny na rynku

Wszystkie rodzaje cyklamenów są dostępne najobficiej w miesiącach poprzedzających święta. Najpopularniejsze są cyklameny F1 – skrót ten oznacza zwarte, mocne i silnie kwitnące odmiany. W ofercie znajdują się cyklameny o dużych, średnich (midi) i małych (mini) kwiatach. Dostępne są także “mikrocyklameny” w małych doniczkach lub wazonach o średnicy 6 cm. Wybór kolorów jest szeroki, dominują jednak cyklameny czerwone, białe, różowe, fioletowe i dwukolorowe. Kwiaty mogą być gładkie lub frędzlowate, a liście zielone lub srebrzyste.

fot. thejoyofplants.co.uk
fot. thejoyofplants.co.uk

Wskazówki dotyczące pielęgnacji dla konsumentów

  • Cyklameny lubią chłodne i jasne stanowiska, ale należy ich stawiać w pełnym słońcu i w pobliżu źródeł ciepła.
  • Roślina potrzebuje dużo wody, więc podłoże powinno być lekko wilgotne. Cyklameny preferują wodę o temperaturze pokojowej, nalewanej na podstawkę, z której mogą ją pobierać. Roślina potrzebuje ponownego podlania gdy zaczyna lekko opadać.
  • Regularnie usuwaj zwiędłe kwiaty i liście, aby pobudzić roślinę do tworzenia nowych pąków.
  • Co 3 tygodnie zasilaj roślinę nawozem roślinnym, aby zapewnić długotrwałe i obfite kwitnienie.

Wskazówki dotyczące sprzedaży i ekspozycji

Cyklameny czerwone i białe są idealne na okres świąteczny, podczas gdy pastelowe kolory świetnie pasują do okresu przedwiośnia. Cyklameny prezentują się dobrze zarówno w klasycznych doniczkach, jak i w drewnianych pojemnikach czy w donicach o połyskującej powierzchni. W zależności od doboru doniczki roślina może nabrać zupełnie innego wyrazu. Cyklameny najlepiej prezentują się w grupach, najlepiej na podwyższonych podestach, aby efektownie wyeksponować piękne kształty liści i kwiatów.

fot. thejoyofplants.co.uk
fot. thejoyofplants.co.uk
O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl