Jakie trendy będą obowiązywać we florystyce w 2022 roku? Eksperci z Flower Council of Holland już przedstawili swoje propozycje i ujawnili, jakie kwiaty, rośliny doniczkowe i ogrodowe będziemy wykorzystywać w przyszłym roku. Według prognoz dominować mają cztery style, które opracowano na podstawie aktualnego ducha czasu.


Reklama

Jaki jest duch obecnego czasu? Jakie tendencje, nastroje i myśli dominują wśród ludzi? Przede wszystkim wpływa na nas pandemia. Sprawiła ona, że musieliśmy się dostosować do szybko następujących i nieprzewidywalnych zmian. Każdy człowiek zareagował na tę nową sytuację na swój sposób: dla jednych jest to bodziec do pozytywnych zmian, ale dla innych jest to jedynie źródło strachu i stresu. Sytuacji nie poprawia fakt, iż żyjemy w bańkach informacyjnych, które pogłębiają polaryzację w społeczeństwach. W tym duchu czasu szczególnie ważna jest elastyczność i ciągłe dostosowywanie się do zmieniającej się rzeczywistości. Uwarunkowania te zostały przełożone na cztery trendy stylistyczne, które można zastosować w praktyce. Prognozy dotyczące trendów mogą być pomocne w planowaniu nowych projektów dekoratorsko-florystycznychi na pewno warto zwrócić na nie uwagę.

Nowy początek – Fresh start

Po pandemii będziemy mieć szansę by rozpocząć wszystko od nowa. Dostaniemy nową szansę, dlatego zrównoważony rozwój, rozwiązania dla klimatu, produkty biodegradowalne znajdują się w samym sercu tego trendu. Kształty są proste i smukłe, a wzory opierają się na naturalnych strukturach, takich jak np. marmur, drewno, kamień. Materiały są pochodzenia biologicznego, podlegają recyklingowi. Podstawą palety kolorów w tym trendzie jest biel w połączeniu z naturalnymi barwami. Kolory akcentujące – takie jak odcienie zieleni, błękitu i czerwieni – stosowane są z umiarem i służą wzmocnieniu świeżego wyglądu bieli.

W przestrzeni zewnętrznej obowiązywać będą białe akcesoria, białe rośliny kwitnące oraz materiały pochodzenia biologicznego, które stawiają planetę na pierwszym miejscu. We wnętrzach trend ten objawia się głównie w postaci roślin oczyszczających powietrze. Nasz dom ma teraz wiele funkcji, takich jak praca, nauka, ćwiczenia, relaks i przyjmowanie gości, a więc wnętrze musi być łatwe do przekształcenia. Ścianki działowe czy wielofunkcyjne ściany są idealnym rozwiązaniem. W tym trendzie wykonane są z naturalnych materiałów, w które można wkomponować kwiaty i rośliny.

Fot: Funnyhowflowersdothat.co.uk
Fot: Funnyhowflowersdothat.co.uk
Fot: Funnyhowflowersdothat.co.uk

Bright and Breezy – Jasny i przewiewny

W dzisiejszym społeczeństwie zachodzi coraz większa potrzeba bycia słyszanym i dostrzeganym. Ilość sprzecznych i często fałszywych informacji jaką jesteśmy codziennie atakowani przytłacza nas. Pragniemy doświadczać równości, inkluzywności, wspólnoty, altruistycznych zachowań. Po stresującym okresie pandemii szukamy liderów, którzy połączą nas i usuną nasze zmartwienia, abyśmy mogli znów cieszyć się życiem bez strachu. Trend Bright and Breezy jest odpowiedzią na te nastroje.

Paleta barw w tym trendzie jest wesoła, mocna i pastelowa. Obok odcieni różu, niebieskiego, jasnej zieleni i pomarańczu spotkamy też mocne i żywe akcenty kolorystyczne. Przestrzeń na zewnątrz jest także kolorowa. W ogrodzie trend ten polega na tworzeniu wakacyjnego nastroju. Ogród może być trochę dziki, ważne jest to by cieszyć się zielenią i relaksować wśród kwiatów.

Podobny nastrój towarzyszy nam we wnętrzach, które również są wesołe i kolorowe. Spotkamy w nich nieskomplikowane wzory w kratkę, paski lub zdjęcia owoców, które wzmacniają rozrywkowy nastrój. Kwiaty i kwitnące rośliny są również ważnym elementem trendu Bright and Breezy, ponieważ wnoszą do wnętrza nutkę pozytywnej energii.

Fot: Funnyhowflowersdothat.co.uk
Fot: Funnyhowflowersdothat.co.uk
Fot: Funnyhowflowersdothat.co.uk

Traditional Sentiment – Tradycyjny sentyment

Nie wszyscy pragną zmian. Bardziej konserwatywni ludzie szukają bezpieczeństwa w tradycyjnych zachowaniach. Nie ufają nowościom i często towarzyszy im poczucie, że są pomijani. Trend Traditional Sentiment ma przywrócić im wiarę w to, że to co jest dobrze znane, lokalne i tradycyjne ma również swoje miejsce w tym zmieniającym się świecie.

Wnętrza wpisujące się w ten trend są ciepłe, bogate w kolory, nostalgiczne z domieszką stylu vintage. Hitem tego trendu są rośliny kwitnące w stylu retro, podobnie jak kolekcje roślin różnych odmian w ramach jednego gatunku. W ogrodzie znajdziemy schronienie z roślinami, krzewami i drzewami oraz przytulne miejsca do siedzenia. Róże tradycyjne i romantyczne, zwłaszcza róże pnące, harmonijnie łączą się z nisko rosnącymi drzewami owocowymi.

Paleta kolorów tego trendu składa się z delikatnych, wyblakłych pastelowych odcieni cielistego, liliowego i różu oraz z ciemnych kolorów, takich jak bordo, ochra i oliwkowa zieleń. Kształty i wzory są tradycyjne, ale unowocześniane, wygładzone lub powiększone. Materiały to ceramika, kolorowe szkło cięte, aksamit, wełna, trzcina, ciemne drewno, kamień naturalny i marmur.

Fot: Funnyhowflowersdothat.co.uk
Fot: Funnyhowflowersdothat.co.uk
Fot: Funnyhowflowersdothat.co.uk

Wellness Bubble – Bańka szczęścia

Dobre samopoczucie to hasło przewodnie tego trendu. Najważniejsza jest radość życia, kreatywność i dobry nastrój. Chętnie inwestujemy energię w nasze zdrowie psychiczne, a pomagają nam w tym różnego rodzaju rozrywki. Żyjemy w bajecznym świecie, a na życie patrzymy przez różowe okulary.

We wnętrzach trend ten wprowadza miękkie barwy, przezroczyste materiały i okrągłe kształty. Malowane liście, pióropusze, trawy i suszone kwiaty łączone są ze świeżymi kwiatami ciętymi. Wszystko to pozwala nam się lepiej zrelaksować. Podobnie na zewnątrz – przestrzeń ma nam zapewnić ucieczkę od stresu i codziennych zmartwień. Balia ogrodowa i kąpiel pośród egzotycznych kwiatów i roślin, fotele i leżaki – wszystkie te elementy nam w tym pomogą. Mamy się czuć jak w luksusowym spa.

Motywem przewodnim trendu są okrągłe kształty i wzory przypominające plamy wody i rozpryski. Wzory tropikalne i rozmyte, ale w żywych kolorach. Dominujące materiały to: szkło kolorowe, ceramika o wysokim połysku, materiały odblaskowe, tkaniny przezroczyste, folia półprzezroczysta oraz papier, szkło lub plastik. Miejscami pojawia sią perforowany malowany metal, sztuczna skóra i pleciony, przezroczysty plastik .

Paleta kolorów składa się z żywych pasteli i pastelowych neonowych odcieni. Przykładem są odcienie różu i żółci, połączone z pastelową lilą i zielenią. Kolory są często stosowane na powierzchniach przezroczystych lub półprzezroczystych, tworząc wodnisty efekt.

Fot: Funnyhowflowersdothat.co.uk
Fot: Funnyhowflowersdothat.co.uk
Fot: Funnyhowflowersdothat.co.uk

Źródło: flowercouncil.co.uk

Zdjęcia: Funnyhowflowersdothat.co.uk

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl