8 marca należy do ważniejszych dat w kalendarzu florysty. Kwiaty od lat znajdują się na szczycie listy popularnych prezentów kupowanych w tym dniu, z tą tylko różnicą, że w PRL-u obowiązywały goździki, a obecnie są to tulipany lub róże. Ciekawe jest to, że Dzień Kobiet – mimo iż jest to święto międzynarodowe – nie wszędzie jest tak chętnie obchodzony jak w naszym kraju.

W Polsce mówi się, że Dzień Kobiet jest świętem komunistycznym, reliktem minionej epoki. Jego początki związane są z ruchem robotniczym i strajkami kobiet, które miały miejsce na początku ubiegłego stulecia i wynikały z potrzeby walki o poprawę warunków pracy oraz uznania praw kobiet. Pierwsze obchody tego święta miały miejsce w 1909 roku w Nowym Jorku, następnie zaczęto obchodzić je w Danii, Niemczech, Szwajcarii, a w końcu także w Polsce, gdzie po raz pierwszy świętowano w 1924 roku. Nie jest to więc tylko “produkt” PRL-u, ale ważne święto związane walką o prawa kobiet. Warto je celebrować aby okazać szacunek i uznanie kobietom na całym świecie oraz docenić ich rolę w społeczeństwie. W naszym kraju tradycja ta jest chętnie kultywowana. A jak to wygląda w innych krajach? Na to pytanie spróbowało udzielić odpowiedzi Biuro Kwiatowe Holandia, które w tym celu zleciło badania rynku w Europie Zachodniej (w Holandii, Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii). Oto jak wyglądają wyniki tych badań*:

  • Niewielu konsumentów zna historię Dnia Kobiet, a świadomość istnienia święta i wiedza na ten temat jest najwyższa w Niemczech i Francji (85%), mniejsza w Holandii (68%) i Wielkiej Brytanii (60%).
  • 55% konsumentów uznało, że święto powinno być obchodzone. Z drugiej strony niewiele osób przyznało, że rzeczywiście je obchodzi: w Holandii odsetek tych osób wyniósł jedynie 5%, we Francji i Wielkiej Brytanii 10%, a w Niemczech 15%.
  • 50% konsumentów uznało, że kwiaty są odpowiednim prezentem na Dzień Kobiet, a 14% uznało że nie. Spośród 20-tu prezentów przedstawionych osobom uczestniczącym w badaniu najczęściej wybierano kwiaty (38%). W Niemczech było to 49%, w Holandii 37%, we Francji i Wielkiej Brytanii 34%.
  • Rośliny doniczkowe i rabatowe uznano za mniej odpowiedni prezent. Na pytanie czy podarowaliby rośliny doniczkowe na Dzień Kobiet, 36% badanych odpowiedziało, że nie.
  • Kwiaty kupowane są najczęściej dla matki (48%), partnerki (35%) oraz przyjaciółki (24%). Babcie i współpracownice mogą spodziewać się kwiatów od 16-17% respondentów.
  • Zdecydowanie preferowanymi kwiatami we wszystkich czterech krajach są róże, następnie tulipany.
  • W ramach historycznego podziału Niemiec istnieje wyraźna różnica w postrzeganiu Dnia Kobiet. Na wschodzie Dzień Kobiet jest znany 95% ankietowanych, 70% uważa, że ​​świętowanie tego dnia ma duże znaczenie, a dla 66% ​​kwiaty są odpowiednim prezentem. Z kolei w Niemczech Zachodnich nie przykłada się prawie żadnej wagi do tego święta. Jedynie we wschodnich landach pracownice otrzymują gratulacje i kwiaty od swoich pracodawców.

A jak to wygląda w Polsce? Niestety nie dotarliśmy do żadnych aktualnych badań, które moglibyśmy w tym miejscu przytoczyć. Kiedyś było to święto hucznie obchodzone, a 8 marca był dniem wolnym od pracy. A dziś? Można powiedzieć, że jest to jedynie miły akcent w codziennym życiu, ale ciągle na tyle ważny, że chcemy obdarowywać kobiety w tym właśnie dniu. Tradycja Dnia Kobiet przetrwała, choć warto zauważyć, że w ostatnich latach coraz ważniejszym świętem są poprzedzające go Walentynki.

Na koniec pozostaje ważne pytanie: jaki będzie 8 marca dla florystów w 2022 roku? To pytanie spędza sen z powiek wielu właścicielom kwiaciarni, tym bardziej, że nastroje są jakie są. Sytuacja za naszą wschodnią granicą ma wpływ na branżę kwiatową, co na razie widać na poziomie hurtowym (odsyłamy do bardzo ciekawego artykułu Alicji Cecot – TUTAJ), ale trudno przewidzieć jak będzie wyglądać sprzedaż detaliczna. Jest za wcześnie by stwierdzić czy sytuacja odbije się na jednym z ważniejszych świąt w branży i choć wydaje się, że w obliczu dramatu jaki rozgrywa się na naszych oczach kwiaty zeszły na dalszy plan, to sytuacja na rynku kwiatowym może nas jeszcze zaskoczyć.

*Źródło: https://www.flowercouncil.co.uk/press-calendar/international-womens-day-are-flowers-a-given

.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl